Pasaulyje

2016.12.08 19:00

Turkijoje nepadaryta pažangos ES bevizio režimo taikymo klausimu

BNS2016.12.08 19:00

Europos Sąjungos vadovybė tvirtina, kad Turkija iš esmės nėra padariusi jokios pažangos siekiant bevizio režimo su Europos Sąjunga, nes netenkinamos sąlygos, leisiančios jos piliečiams laisvai keliauti po Europą.

Pasiūlymas į ES atvykstantiems turkams panaikinti vizas buvo viena priemonių, turėjusių padėti įtikinti Turkiją suvaržyti per Egėjo jūrą plūstančių migrantų srautą.

Europos Komisija ketvirtadienį pareiškė, kad „Turkijai dar liko patenkinti septynis punktus“, – lygiai tiek buvo nurodyta ir ankstesniame rugsėjį paskelbtame EK pranešime apie Turkijos daromą pažangą.

Turkija reikalavo, kad bevizis režimas įsigalėtų dar šiemet. Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pagrasino atverti vartus pabėgėliams, kad jie plūstų į Europą, jeigu ES išsižadėtų savo pažadų.

Europos Komisija primygtinai reikalauja, kad Turkija laikytųsi abiem pusėmis sutartų sąlygų.

Pagrindinė kliūtis susitarimui yra ta, kad iš Turkijos reikalaujama pakeisti terorizmą ir teroro aktus apibrėžiančius teisės aktus, kad nebūtų suimami žurnalistai ir akademikai, o Ankara tai padaryti atsisako.

Vis dėlto, pagal Ankaros ir ES susitarimą Turkija sutiko priimti migrantus iš Sirijos ir kitų šalių, bandančius nelegaliai patekti į ES iš Turkijos, nuo kovo smarkiai sumažindama į ES atvykstančių pabėgėlių srautą.

Ankaros nepasitenkinimą taip pat kelia kelių ES pareigūnų raginimai sustabdyti arba visiškai nutraukti metų metus trunkančias derybas dėl Turkijos narystės ES – vėlgi dėl žmogaus teisių padėties šalyje.

R. T. Erdohano kalbos apie mirties bausmės sugrąžinimą ir antiteroristinį įstatymą, kuris galėtų būti taikomas žurnalistams, kelia bene didžiausius ES nuogąstavimus.

Tuo tarpu ES migracijos reikalų komisaras Dimitris Avramopulas sakė, kad abi pusės „tęsia dialogą, ieško sprendimų visiems kitiems likusiems klausimams“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt