Pasaulyje

2016.12.07 14:57

J. Kerry: naujoji JAV administracija pakeis aštriausius rinkimų pažadus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.07 14:57

Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovas paskutinį kartą lankydamasis Europoje pareiškė norįs tikėti, kad būsimoji administracija laikysis įsipareigojimų NATO, bet pripažino, kad dėl ateities politikos negali būti tikras. 

Johnas Kerry sako, kad naujoji administracija, susidūrusi su tikrove, turėtų pakeisti aštriausius rinkimų pažadus — ir dėl Irano branduolinio susitarimo, ir dėl klimato kaitos, ir dėl sienos su Meksika. Bet jis sako, kad pritaria išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo spaudimui europiečiams didinti išlaidas gynybai.

Amerikos diplomatijos vadovas turėtų jaustis vienišas — ir namie keičiasi prezidentas, ir Europoje nueina visi pagrindiniai Baracko Obamos partneriai, išskyrus Angela Merkel.

Paskutinė jo spaudos konferencija iš tiesų virto ilgais, apmąstymų kupinais ir niūrokais monologais apie nepasitenkinimo sūkurius pasaulyje, kuriems ir NATO toli gražu neatsparus. Bet žadėjo, kad jų D. Trumpo komanda nekeis.

„Esu visai tikras, kad jie liks pasišventę pamatiniams, kertiniams transatlantinio Aljanso komponentams ir Amerikos partnerystei su NATO ir Europos Sąjunga. Tuo neabejoju. O ar bus koks pokytis dėl spaudimo skirti daugiau lėšų, ir kaip jie pradės bendrauti — tai jau jų pasirinkimas, ir to nemėginsiu spėlioti“, –sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Kai D. Trumpas niekaip nepasirenka diplomatijos vadovo, blaškosi, tarp kandidatų, remiančių NATO, ir remiančių Rusiją, J. Kerry pripažino, kad galimų jo įpėdiniu ratas ne siaurėja, o tik plečiasi, bet ramino: „Nerimą suprantu, bet nesileiskime, kad mus audrintų dalykai, kurie dar neįvyko, ir paskyrimai, kurie dar nepadaryti. Aš viliuosi, kad faktai, mokslas ir sveikas protas, taip pat mūsų bendri interesai bus gerai apgalvojami.“

NATO vadovas taip pat sakė, kad Europai reikia plačiausio sąjungininkų įsitraukimo stiprinant jos gynybą.

„Esu visiškai tikras, kad Jungtinės Valstijos liks pasišventusios transatlantiniam saitui, pasišventusios NATO ir laikysis įsipareigojimų Europos saugumui. Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas tai aiškiai pasakė daugelyje pokalbių telefonu su Europos lyderiais ir su manimi. Turime prisiminti ir tai, kad vos prieš kelias dienas Jungtinių Valstijų kongresas abiejų partijų balsais patvirtino biudžetą, kuris keturis kartus padidino finansavimą Jungtinių Valstijų buvimui Europoje“, – pabrėžė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Kad sąjungininkai Europoje gynybą turi finansuoti kaip sutarta, ir B. Obamos, ir D. Trumpo administracijų požiūriai sutampa, priminė Kerry. O kad 24 šalys iš 28 išlaidas ėmė didinti — to nepakanka.

„Šiaip didinimas ir didinimas mažais žingsneliais, netinka. Ateityje turime pasiekti dviejų procentų tikslą. Kiekviena šalis turi vykdyti įsipareigojimus. Esu tikras, kad penktasis straipsnis netaps įkaitu, jei viena ar kelios šalys to tikslo nepasieks – to nebus, penktasis straipsnis didesnis, tai principas, tai saugumas. Bet manau, kad todėl ir svarbu šalims veiksmais patvirtinti žodžius apie NATO“, – kalbėjo J. Kerry. 

Sveikas protas anksčiau ar vėliau turėtų nugalėti, sakė J. Kerry, bet pripažįsta, kad tai tik jo viltis, o ne tikrumas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.