Naujienų srautas

Pasaulyje2016.12.06 21:51

Pusė NATO narių nori vėl draugauti su Rusija

NATO užsienio reikalų ministrai antradienį vakare neformaliai aptars, kaip toliau elgtis su Rusija, kai daugiau kaip dešimt Aljanso valstybių ieško galimybių gerinti santykius, nepaisydamos naujų agresyvių Maskvos žingsnių. Net Jungtinės Valstijos pareiškė, kad NATO turi apsvarstyti, ar yra geras Rusijos kaimynas, ir ar gali dar ką nors padaryti dialogui atkurti. Kartu Aljanso vadovas nelinkęs tikėti Rusijos prezidento žodžiais, kad ji ieško draugų pasaulyje.

Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovas atsisveikina su NATO, ramindamas, kad Aljansas neskils.

„Toliau dirbame kartu, ir manau, kad vienybė labai svarbi“, – sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Bet Aljansą dalija nesutarimai – antai net su Europos Sąjunga nesiseka gerinti bendradarbiavimo, nors dauguma ministrų, antradienį posėdžiaujančių vienoje Briuselio pusėje, prieš porą savaičių tokį pat norą pareiškė kitoje pusėje – jau per Europos Sąjungos susitikimą su NATO. Kai ateis laikas vakarienei, nesutarimai prie vyno taurės išaiškės ir dėl Rusijos. Prancūzija vadovauja keliolikos šalių stovyklai, ieškančiai galimybių atnaujinti dialogą su Maskva, kuris dar ir būtų vaisingas, kitaip negu du be nieko pasibaigę ambasadorių susitikimai balandį ir liepą.

Vokietijos, kuri siųs batalioną į Lietuvą, diplomatijos vadovas teigia, kad galingas tas, kas ginklais nežvangina.

„Mes siekiame rimtai sustiprinti savo gynybos pajėgumus, tai ir darome, ir rimtai didindami federalinį biudžetą. Bet nūdienos konfliktų akivaizdoje, vienintelis būdas atspindėti karinę galią yra nesikliauti karine galia. Reikia ieškoti galimybių, kaip užkirsti kelią konfliktų gilinimui ir išvengti eskalacijos spiralės bei rasti išeitį“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris.

Net brigadą ir batalioną į Lenkiją siunčiančios Jungtinės Valstijos siūlo ministrams ieškoti, kaip NATO gali būti dar geresnis Rusijos kaimynas, ką dar padaryti.

„Jie apžvelgs šį dvejų su puse metų patyrimą, ir įvertins, ar NATO įvykdė savo įsipareigojimus mėginant būti atsakingu Rusijos kaimynu, ir klaus, ką dar galime padaryti. Ką dar turėtume padaryti. Ar pasiekėme optimalią pusiausvyrą, kurią panoro matyti mūsų valstybių vadovai Varšuvos susitikime tarp NATO galios ir NATO atvirumo dialogui?“, – kalbėjo JAV nuolatinis atstovas NATO Douglas Lute`as.

NATO sako, kad kalba su Rusija iš stipriojo pozicijų, bet nepaaiškina, kodėl Rusija nerodo iniciatyvos kalbėtis.

NATO vadovas kviečia ministrus aptarti, ko Aljansas išmoko, pasirinkdamas griežtą poziciją po Krymo. Ar pamokų aptarimas nevirs krypties keitimu, neaišku, bet kol kas Jenso Stoltenbergo nesuviliojo praėjusios savaitės Rusijos prezidento žodžiai, kad pasaulyje ieško draugų.

„Žodžiai svarbu, bet, žinoma, darbai yra dar svarbiau. Todėl svarbu tai, kokių veiksmų pamatysime iš Rusijos pusės. Tačiau ir toliau laikysimės dvejopo požiūrio į Rusiją. Jis remiasi jėga, atgrasymu ir kolektyvine gynyba, bet kartu ir dialogu, galimybe palaikyti politinį dialogą“, – aiškino NATO vadovas.

Kol kas Rusijos darbai – naujos, dar grėsmingesnės raketos Kaliningrade. Daugelis NATO šalių nori dar šiemet surengti trečią susitikimą su Rusijos ambasadoriumi. Bet pasirengimas stringa, nes NATO nori aptarti klausimus, dėl kurių Rusija turėtų pasiaiškinti.

Aljansas siekia nesuteikti Kremliui naujametės dovanos – nenori, kad susitikimas virstų dar vienu forumu Maskvai apkaltinti Vakarus dėl įtampos didinimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi