Pasaulyje

2016.12.03 17:42

Pekinas protestuoja dėl D. Trumpo skambučio Taivano lyderei

Pekinas pareiškė protestą Jungtinėms Valstijoms dėl jų išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo pokalbio telefonu su Taivano lydere Tsai Ing-wen, sakoma šeštadienį paskelbtame Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Jau pareiškėme oficialų protestą dėl šio įvykio atitinkamai JAV pusei. Pabrėžtina, kad pasaulyje yra tik viena Kinija. Taivanas yra neatskiriama Kinijos teritorijos dalis“, – sakoma URM pranešime.

D. Trumpo biuras anksčiau nurodė, kad išrinktasis prezidentas penktadienį telefonu kalbėjosi su Tsai Ing-wen, o šis žingsnis sulaužė kelis dešimtmečius trukusią JAV diplomatinę politiką.

„Per pokalbį jie aptarė artimus ekonominius, politinius ir saugumo ryšius“ tarp Taivano ir Jungtinių Valstijų, nurodė D. Trumpo biuras.

„Išrinktasis prezidentas Trumpas pasveikino Tsai Ing-wen tapus Taivano prezidente anksčiau šiais metais“, – sakoma pranešime.

Tsai Ing-wen Demokratinės pažangos partija (DPP) į valdžią atėjo po sausį vykusiuose rinkimuose pasiektos triuškinančios pergalės prieš geresnius santykius su Pekinu palaikantį Gomindaną (KMT).

Neaišku, kuri pusė inicijavo telefono skambutį. Tokių pokalbių su pasaulio lyderiais nuo D. Trumpo pergalės lapkričio 8-ąją įvykusiuose prezidento rinkimuose jau būta nemažai. Visgi pokalbis su Taivano prezidente gali reikšti ir politikos pokyčius.

Kinija laiko suverenų Taivaną savo teritorijos dalimi ir siekia suvienijimo valdant Pekinui. Todėl bet kokie JAV veiksmai, turintys užuominų apie Taivano nepriklausomybę, reikštų sunkų įžeidimą.

Vašingtonas formalius diplomatinius santykius su sala nutraukė 1979 metais ir pripažįsta „Vienos Kinijos“ koncepciją, tačiau su Taibėjumi jis palaiko draugiškus neoficialius ryšius.

Tačiau prezidentė atsisako priimti„Vienos Kinijos“ principą, todėl Pekinas nutraukė visus oficialius ryšius su naująja salos vyriausybe.

Prezidento Baracko Obamos Baltųjų rūmų pareigūnai pareiškė, kad kadenciją baigianti JAV administracija savo pozicijos nekeičia.

„Nėra jokių pokyčių mūsų seniai galiojančioje politikoje reikalų abipus (Taivano) sąsiaurio atžvilgiu“, – žurnalistams sakė Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Emily Horne, kai buvo paskelbta žinia apie D. Trumpo pokalbį

„Liekame tvirtai įsipareigoję savo „Vienos Kinijos“ politikai, – pridūrė ji. – Mūsų fundamentalus interesas – taikūs ir stabilūs ryšiai abipus sąsiaurio.“