Pasaulyje

2016.12.02 19:20

Papasakojo apie kelionės į Marsą pavojus

Ūkis Vageningeno universitete, Nyderlanduose, irgi prisideda prie svajonės apie Marsą, nes šiemet čia jau ketvirtą kartą užauginti bene pirmieji eksperimentiniai augalai, kuriuos žmonės galėtų auginti ir Raudonojoje planetoje. Bendradarbiaudami su NASA, Vageningeno universiteto mokslininkai sukūrė dirvožemį, primenantį Marso ir, imituodami Marso kosminį šiltnamį, bando spręsti vieną misijos į Marsą klausimų – ką reikėtų valgyti įkūrus Raudonojoje planetoje koloniją.

„Aišku, norėjome dirbti su tikru Marso arba Mėnulio dirvožemiu, bet tai neįmanoma. Todėl pradėjome ieškoti pakaitalo ir, pasirodo, jo galima užsisakyti internetu. Tokį pakaitalą sukūrė NASA“, – teigia Vageningeno universiteto mokslininkas Wiegeris Wamelinkas.

Mokslininkai vis dar negali atsakyti, ar neva Marso šiltnamiuose užauginti augalai valgomi. Jie iš eksperimentinio dirvožemio galėjo prisisiurbti pernelyg daug sunkiųjų metalų, kurie pavojingi astronautų sveikatai.

Tiesa, Vageningeno šiltnamiuose sprendžiami galvosūkiai „visai ne prioritetas“, sako Europos kosmoso agentūros ekspertas, dirbantis su gyvybės palaikymo kosmose iššūkiais.

Pasak jo, yra kur sunkiau išsprendžiamų sveikatos grėsmių į Marsą svajojančiam keliauti žmogui.

Kokios jos – sužinokite įraše.