Pasaulyje

2016.12.02 17:56

Gambijos prezidentas Y. Jammehas „pripažino“ pralaimėjimą rinkimuose

BNS 2016.12.02 17:56

22 metus valdęs Gambijos prezidentas Yahya Jammehas pripažino pralaimėjęs opozicijos kandidatui, penktadienį nurodė rinkimų komisijos pirmininkas.

„Išties unikalu, kad žmogus, taip ilgai valdęs šią šalį, sutiko su pralaimėjimu“, – komentuodamas ketvirtadienį įvykusių prezidento rinkimų rezultatus žurnalistams sakė Alieu Momaras Njie .

Gambijos prezidento rinkimus laimėjo opozicijos koalicijos kandidatas Adama Barrowas, gavęs 45,54 proc. balsų, penktadienį paskelbė šalies rinkimų komisija.

A. Barrowas gavo 263 515 balsų, Y. Jammehas – 212 099 balsus (36,66 proc.), o trečios partijos kandidatas Mama Kendehas – 102 969 balsus (17,8 proc.).

Y. Jammehas, kuris kažkada sakė, kad valdys milijardą metų, jei Dievas panorės, su savo Patriotinio perorientavimo ir statybų aljansu (APRC) siekė penktos kadencijos.

Gambijos valstybinė televizija nurodė, kad Y. Jammehas vėliau penktadienį padarys pareiškimą, kuriuo pasveikins opozicijos lyderį Adamą Barrową.

51 metų A. Barrowas, kuris anksčiau buvo nežinomas verslininkas, opozicijos vėliavnešiu išrinko pirmą kartą jėgas suvienijusių politinių partijų grupė, pelniusi precedento neturintį rinkėjų palaikymą.

A. Barrowas tikriausiai nuspręs dirbti trejų metų kadenciją ir vadovaus pereinamajai reformų vyriausybei.

Per ketvirtadienio rinkimus buvo išjungtas interneto ryšys; tai išprovokavo žmogaus teisių organizacijų ir JAV kritiką.

Tačiau penktadienį paskelbti preliminarūs rezultatai buvo palankūs A. Barrowui: paaiškėjo, kad jis laimėjo sostinėje Bandžulyje – tradiciniame Y. Jammeho bastione.

A. Barrow trijose Bandžulio apygardose laimėjo beveik 50 proc. balsų, o Y.J ammehas – 43 procentus.

Anksčiau penktadienį sostinėje matėsi daug saugumo pajėgų narių, nes buvo nerimaujama dėl to, ar Y. Jammehas sutiks su pralaimėjimu.

A. Jammehas į valdžią atėjo per 1994 metų perversmą ir atlaikė daug bandymų pašalinti jį iš prezidento posto.

Maždaug 60 proc. Gambijos gyventojų gyvena skurde; trečdalis jų turi pragyventi už 1,2 euro ar mažiau per dieną, nurodo Jungtinės Tautos.

Gambija – mažytė buvusi britų kolonija – užima siaurą sausumos ruožą Vakarų Afrikoje ir yra apsupta prancūziškai kalbančio Senegalo teritorijos.