Naujienų srautas

Pasaulyje2016.12.02 18:44

Pavogti nacių Dachau koncentracijos stovyklos vartai ir jų užrašas rasti Norvegijoje

BNS 2016.12.02 18:44

Vokietijoje veikusios Dachau koncentracijos stovyklos geležiniai vartai su užrašu „Arbeit macht frei“ („Darbas išlaisvina“) buvo rasti praėjus dviem metams po jų vagystės, penktadienį pranešė policija.

„Dėl anoniminio pranešimo policija Norvegijos Bergeno mieste rado geležinius vartus su pagarsėjusiu užrašu“, – nurodė Vokietijos pietinės Bavarijos žemės policija.

„Sprendžiant iš atsiųstos nuotraukos, policija mano, kad labai tikėtina, jog tai yra iš Dachau pavogti geležiniai vartai“, – sakoma policijos pranešime.

Apie skandalingą maždaug 100 kilogramų sveriančių vartų vagystę, kurią Vokietijos kanclerė Angela Merkel pavadino „pasibaisėtina“, buvo pranešta 2014 metų lapkričio 2 dieną.

Vos už kelių kilometrų nuo Miuncheno esanti Dachau stovykla buvo atidaryta 1933 metais, praėjus mažiau nei dviem mėnesiams po nacių lyderio Adolfo Hitlerio paskyrimo Vokietijos kancleriu.

Iš pradžių joje buvo kalinami politiniai kaliniai, bet per Antrąjį pasaulinį karą ji tapo mirties stovykla, kurioje buvo nužudyta daugiau nei 41 tūkst. žydų. Stovykla veikė iki 1945 metų balandžio 29 dienos, kai ją užėmė JAV kariai.

2009 metais iš Aušvico nacių koncentracijos stovyklos buvo taip pat pavogta lentelė su tokiu pačiu užrašu.

Tos vagystės sumanytojas, švedų neonacis Andersas Hoegstroemas, buvo nuteistas kalėti pustrečių metų, o metalinė lenta su užrašu buvo rasta supjaustyta į tris dalis, todėl muziejaus darbuotojai virš įėjimo buvo pakabinę kopiją. Restauruotas originalas į savo vietą sugrįžo 2011 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi