Pasaulyje

2016.12.01 14:26

Metiniame pranešime V. Putinas ragino paploti valstiečiams

BNS, 15min.lt2016.12.01 14:26

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį parlamente skelbia savo metinį pranešimą. Pasak Kremliaus atstovų, prezidentas asmeniškai rengia šį dokumentą, o pats V. Putinas yra ne kartą sakęs, kad pranešimo tekstas gali būti tikslinamas iki pat jo paskelbimo dienos.

V. Putinas kalbos pradžioje paskelbė, kad daugiau dėmesio skirs ekonomikai, socialiniams klausimams. Jis teigė, kad valstybės ir jos piliečių laukia sunkūs iššūkiai, bet taip jau buvo ne kartą istorijoje.

„Žmonės pritaria patriotinėms vertybėms ne todėl, kad visi mano taip pat, o todėl, kad supranta, jog veikdami kartu mes stipresni“, – teigė V. Putinas.

Rusijos prezidentas pasidžiaugė, kad parlamentas stengiasi kurti žmonių pasitikėjimą ir užsiminė, kad daugumą jame turinti Kremliui palanki „Vieningosios Rusijos“ partija švenčia penkioliktąjį gimtadienį.

„Žongliravimas gražiais žodžiais ir kalbomis apie laisvę negali paminti nacionalinių tradicijų“, – pabrėžė V. Putinas, pridurdamas, kad valdžia griežtai reaguos į vandalizmo, chuliganizmo aktus ir kitokius išpuolius.

„Niekam netrukdoma laisvai mąstyti ir reikšti savo nuomonę“, – aiškino Rusijos lyderis. „Mes žinome, kuo baigiasi vadinamieji dideli pasikeitimai“, – sakė jis, kalbėdamas apie žmonių nusivylimą valdžia. Jo teigimu, Rusija turi istorinę patirtį ir gali matyti kuo tokie pasikeitimai baigėsi kitose valstybėse.

„Mes didi tauta ir Rusija yra vieninga“, – pabrėžė V. Putinas, sukeldamas salėje plojimų bangą.

Vakarų šį kartą nepeikė

„Deja, Šaltojo karo pamokos nuėjo perniek. Rusija nuolat kaltinama dėl žiniasklaidos cenzūros, o dabar matome, kad cenzūra taikoma Vakaruose“, – apie tarptautinius santykius prabilo V.Putinas, paaiškinęs, kad Rusija žino, kaip kovoti su „mitais apie mūsų agresiją“.

V. Putinui idealus tarptautinio sutarimo modelis yra Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimas, „neparemtas vienos šalies, kad ir kokia jinai galinga, dominavimu“. Rusijos prezidentas pastebėjo, kad Kinija tampa galingiausia pasaulyje ekonomine jėga, taip pat pasidžiaugė partneryste su Indija, Japonija.

Žinoma, V. Putinas išreiškė vilčių ir dėl bendradarbiavimo „lygiomis teisėmis“ su naująja JAV Baltųjų rūmų administracija: „Svarbu vystyti dvišalius santykius su amerikiečiais. Mes kartu esame atsakingi už tarptautinį saugumą ir stabilumą.“

Susirinkusieji plojimais pasitiko prezidento padėkas šalies ginkluotosioms pajėgoms, kuris „kovoja su teroristais svetur ir namuose“. V. Putinas, pareiškęs, kad Rusijos specialiosios pajėgos patyrė nuostolių Sirijoje, paragino JAV kovoti „ne su įsivaizduojamais, o su tikrais priešais, o tai yra tarptautinis terorizmas“.

Stebėtojai atkreipė dėmesį, kad V.Putinas apie užsienio politiką kalbėjo ne tradiciškai griausmingai ir nemoralizavo Vakarų.

Rusas žurnalistas Leonidas Ragozinas „Twitter“ parašė: „Jo tonas taikus ir konstruktyvus. Tai nugalėtojo tonas.“ Žurnalistas V.Putino kalbą pavadino ženklu, kad Kremliuje manoma, jog blogiausia – jau praeityje.

AFP/Scanpix nuotr.

Dėmesys švietimui ir medicinai

V. Putinas pabrėžė, kad Rusija privalo pritraukti talentingus jaunuolius į socialinių reikalų, ekonomikos problemų sprendimą ir pasiūlyti jiems deramą atlygį.

Jis teigė, kad medicinos sektoriaus darbuotojams regionuose dažnai trūksta kvalifikacijos, kad galėtų padėti pacientams. Jiems bus sudarytos sąlygos patiems rinktis galimybę kelti kvalifikaciją.

„Vaikams turi būti sudarytos tinkamos sąlygos mokytis, tai vienas svarbiausių klausimų“, – aiškino Rusijos lyderis, aptardamas švietimo sistemos problemas. Jis pridūrė, kad mokytojai taip pat turės pasirūpinti savo kvalifikacija, progresuoti.

„Reikia rengti kino, teatro projektus, sudominti jaunimą klasikine literatūra ... Dabar mokyklose vyksta daug eksperimentų ... Ir užsienyje, ir pas mus. Reikia tuos eksperimentus akylai sekti ir pasirinkti, kas naudinga“, – sakė V. Putinas.

„Atskleisti vaikų talentą – mūsų užduotis. Čia slypi ateities Rusijos sėkmė“, – tikino jis.

AFP/Scanpix nuotr.

Aptarė ekonomines problemas

V. Putinas pastebėjo, kad prieš dvejus metus šalis susidūrė su nemenkais ekonominiais sunkumais – naftos kainų kritimu, sankcijomis, tačiau jo teigimu, tai nėra didžiausia problema.

Jo teigimu, Maskva ir Sankt Peterburgas jau pradėjo kelių tvarkymo projektus, kurie plėsis ir į regionus, pasidžiaugė, kad Krymo uosto statybos vyksta pagal planą.

„Suteiksime visą reikalingą pagalbą industrijos sektoriui“, – žadėjo jis, pasidžiaugdamas augančia krovininių automobilių, žemės ūkio technikos gamyba ir pardavimais.

Rusijos prezidentas pabrėžė, kad infliacija kitais metais bus mažesnė nei 2015-aisiais ar net 2011-aisias ir sieks tik 4 procentus.

Jis pabrėžė, kad atsakomosios sankcijos Vakarams padėjo vidaus rinkai, bet perspėjo, jog atsigavimas gali netrukti ilgai.

V. Putinas salėje susirinkusiems deputatams liepė paploti žemės ūkio sektoriaus darbuotojams dėl vis augančio našumo.

13-oji kalba

V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas prieš kalbą žurnalistams sakė, kad šiemet pranešimas skirsis nuo visų ankstesnių, bet bus tradiciškai pabrėžiami socialinės srities klausimai.

„Kiekvienas pranešimas skiriasi nuo ankstesnių. Kitoks jis bus ir šiais metais. Kita vertus, juos visus jungia tam tikra „putiniška ašis“, pabrėžiant socialinę sritį, valstybės socialinius įsipareigojimus. Na, o kalbant apie niuansus ir pagrindinius momentus – reikia palaukti (gruodžio) 1-osios“, – pabrėžė D.Peskovas.

Prezidento metinis pranešimas šiemet skelbiamas 23-ąjį kartą nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo 1991 metais, o V.Putinui jis jau 13-asis. Valstybės vadovas kreipėsi į Kremliaus didžiųjų rūmų Šv.J urgio salėje Georgijaus salėje susirinkusius abejų parlamento rūmų – Federacijos Tarybos ir Valstybės Dūmos – įstatymų leidėjus ir šimtus žurnalistų.

Praeitais metais V. Putinas savo metiniame pranešime ypatingą dėmesį skyrė kovai su terorizmu ir santykiams su Turkija, smarkiai pašlijusiems, kai Ankaros oro pajėgos numušė Rusijos karo lėktuvą, dalyvavusį Maskvos karinėje kampanijoje Sirijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt