Pasaulyje

2021.12.09 11:08

NYT: į Lenkiją pabėgęs Baltarusijos pareigūnas pasakoja apie „Ryanair“ nutupdymą

atnaujinta 14.54
LRT.lt, BNS2021.12.09 11:08

Į Lenkiją vasarą pabėgo buvęs Minsko oro uosto oro eismo kontrolės pareigūnas, kuris teikia išsamią informaciją dėl režimo įvykdyto „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo. Tai, remdamiesi neįvardintais Europos šalių saugumo pareigūnais „The New York Times“ straipsnyje praneša žurnalistai Andrew Higgins ir Tomas Dapkus.

Žurnalistų šaltinių duomenimis, iš Baltarusijos pasitraukęs pareigūnas pateikė informaciją, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos yra atsakingos už operaciją, kurios metu Minske, pateikus melagingą perspėjimą apie orlaivyje esantį sprogmenį, buvo nutupdytas iš Atėnų į Vilnių skridęs lėktuvas. Tokiu būdu buvo sulaikyti lėktuve buvę Ramanas Pratasevičius ir Sofija Sapega.

Lenkijos specialiųjų tarnybų koordinatoriaus atstovas Stanisławas Żarynas nepatvirtino informacijos apie perbėgėlį, bet sakė, kad tyrėjai turi tiesioginio įvykio liudininko pateiktą įvykių versiją. Anot S. Żaryno, liudininkas papasakojo, kad lemiamu momentu Baltarusijos KGB kontroliavo Minsko oro uosto oro eismo kontrolės bokštą ir buvo perėmę visą oro eismo kontrolę.

„The New York Times“ šaltinių duomenimis, perbėgėlis yra Olegas Galegovas. Nepriklausomi Baltarusijos žiniasklaidos leidiniai dar liepą pranešė, kad šis Minsko oro uosto oro kontrolės pareigūnas dingo be žinios. Tada manyta, kad jis galėjo išvykti į Sakartvelą, iš kurio yra kilęs. Tačiau, anot šaltinių, vyriškis atvyko į Lenkiją, kreipėsi į Varšuvoje veikiančią JAV ambasadą, kuri jį nukreipė į Lenkijos pareigūnus.

Tarptautinė civilinės aviacijos agentūra vykdo savo tyrimą dėl incidento gegužę, Lenkija taip pat siekia surinkti įrodymus bylai dėl lėktuvo nutupdymo.

Kiek anksčiau Baltarusijos režimas buvo paviešinęs pokalbių tarp skydžių dispečerio ir lėktuvo piloto išklotinę, kuriame girdėti, kaip pareigūnas perspėja lėktuvo įgulą, kad orlaivyje yra sprogmuo, kuris gali būti aktyvuotas iš Vilniaus, todėl įsakė tūpti Minske. Lietuvos ir Lenkijos vadovai Minsko režimo įvykdytą lėktuvo užgrobimą pavadino „valstybinio terorizmo aktu“.

Minskas vadina šlamštu

Minskas paneigė Vakarų žiniasklaidos informaciją, kad „Ryanair“ lėktuvas su opozicionieriumi Ramanu Pratasevičiumi priverstinai ir be realaus pagrindo anksčiau šiais metais buvo nutupdytas Minske.

Savo ruožtu Baltarusijos transporto ir ryšių ministerijos Aviacijos departamento direktorius Arciomas Sikorskis laikraštyje „The New York Times“ paskelbtą straipsnį apie Minske nutupdytą „Ryanair“ lėktuvą pavadino „informaciniu šlamštu“. Jį citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Informacija, pasirodžiusi „New York Times“, pirmiausia yra skirta eiliniam skaitytojui, visuomenei, neišmanančiai civilinės aviacijos specifikos. Mums, profesionalams, ši informacija atrodo nereikšminga ir net juokinga“, – sakė ministerijos atstovas.

Anot jo, „sprendimą nusileisti Minske priėmė orlaivio vadas“.

„Dispečeris, pagal visas tarptautines taisykles ir standartus, negali daryti spaudimo sprendimų priėmimui, ypač kai kyla grėsmė aviacijos saugumui. Jis tik perduoda informaciją ir padeda orlaivio vadui saugiai naviguoti“, – nurodė Baltarusijos transporto ministerijos atstovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt