Pasaulyje

2021.12.09 10:18

„Drakono žudikas“ ir „Parazitas“: Briuselio leidinys tarp įtakingiausiųjų mini Landsbergį ir Lukašenką

LRT.lt2021.12.09 10:18

Briuselio leidinys „Politico“ paskelbė „2022-ųjų klasę“ – įtakingiausiųEuropos žmonių sąrašus. Skirtingose kategorijose tarp įtakingiausiųjų minimi Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

G. Landsbergiui leidinys skyrė 3 vietą „Svajotojų“ kategorijoje, jis pramintas „Drakono žudiku“. „Politico“ pažymi, kad G. Landsbergis vadovauja kampanijai prieš Kiniją: jis „nukreipė savo Baltijos šalį susidūrimo su Pekinu kursu ir nerodo jokių lėtėjimo ženklų“.

Lietuva yra įsivėlusi į diplomatinį ginčą su Pekinu dėl to, kad Vilniuje atidarė Taivaniečių diplomatinę atstovybę ir vysto santykius su Taivanu. Anot Pekino, tai pažeidžia „vienos Kinijos“ principą, kurio Lietuva yra įsipareigojusi laikytis, bet Vilnius tai neigia.

Leidinys pažymi, kad priešingai nei didžiosios ES valstybės, kurios yra priklausomos nuo prekybos su Kinija, ar kitos Europos šalys, gavusios Pekino investicijų, Lietuva neturi ką prarasti diplomatiniame ginče, todėl neprivalo susilaikyti nuo kritikos Kinijai dėl šalies žmogaus teisių pažeidimų.

„39-erių Landsbergiui akistata su Kinija yra šeimos reikalas. Jo senelis Vytautas Landsbergis taip pat laikėsi principingos pozicijos dėl Tibeto per vizitą į Pekiną 2000-aisiais, kur lankėsi kaip parlamento pirmininkas“, – rašo „Politico“.

„Parazitas“

„Trikdytojų“ kategorijoje 9-ąją vietą „Politico“ skyrė neteisėtam Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, jis pramintas „Parazitu“. Leidinys rašo, kad Europa negali ignoruoti A. Lukašenkos ir jis kelia papildomas problemas kaimynams bei tampa „strategine silpnąja vieta“ instrumentalizuodamas migrantus.

„Lukašenkos pasiryžimas vykdyti tai, ką Lietuvos Vyriausybė vadina „hibridiniu karu“, pavertė jį problemiškiausiu Europos Sąjungos kaimynu“, – rašo „Politico“. ES kaltina A. Lukašenką vykdant neteisėtą migrantų gabenimą iš Artimųjų Rytų ir Afrikos į Baltarusiją bei stumiant juos per sieną į Vakarus. Tokiu būdu esą A. Lukašenka keršija už jo režimui Vakarų įvestas sankcijas bei paties A. Lukašenkos nepripažinimą teisėtu šalies vadovu po suklastotų prezidento rinkimų 2020-aisiais.

Leidinys pažymi, kad A. Lukašenka veikia nebaudžiamas, o režimo pokyčių ženklų nematyti.

„Nepaisant įvestų sankcijų, Briuselis ir kitos Europos sostinės neturėjo svertų paveikti Lukašenkos vidaus politiką. (...) 2022-aisiais Europa turės arba rasti būdą susitvarkyti su vietos diktatoriumi arba pratintis prie dar vieno nepatogaus sparingo partnerio kaimynystėje“, – rašo „Politico“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt