Pasaulyje

2021.12.08 16:26

Kontroversiškas susitikimas Varšuvoje: Ukrainą priskyrė Rusijos įtakai, skamba kaltinimai išdavyste

LRT.lt2021.12.08 16:26

Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas apkaltino valdančiąją šalies „Teisės ir teisingumo“ (PiS) partiją „išdavyste“, nes ji Varšuvoje surengė Europos kraštutinės dešinės politikų susitikimą, kai kurie iš jų laikosi prorusiškų pažiūrų.

Šeštadienį į Varšuvą atvyko Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, Prancūzijos politikė Marine Le Pen, kiti kraštutinių dešiniųjų pažiūrų politikai. Juos kvietė PiS vadovas Jarosławas Kaczyńskis, raginęs siekti didesnio „bendradarbiavimo, koordinavimo ir vienybės“. Po susitikimo išplatintame pranešime politikai pasižadėjo „stabdyti trikdančią idėją, kuria siekiama sukurti Europą, valdomą save pasiskyrusio elito“ ir kovoti su „socialine inžinerija, kuria bandoma sukurti naują Europos tautą“. Vietoje to jie siūlo akcentuoti „laisvų ir lygių nacionalinių valstybių“ svarbą.

Tačiau susitikimas buvo sutiktas kontroversiškai dėl kai kurių politikų aiškiai prorusiškų pažiūrų. Dar 2019 metais J. Kaczyńskis atmetė bendradarbiavimo su M. Le Pen galimybę dėl jos „akivaizdžių ryšių su Maskva“, rašo „Notes from Poland“.

Viešėdama Varšuvoje M. Le Pen davė interviu leidiniui „Rzeczpospolita“, kuriame pareiškė, kad „Ukraina priklauso Rusijos įtakos zonai“, o dėl įtampų regione esą kalti „bandymai pažeisti tą įtakos zoną“. M. Le Pen kvietė kovoti su „tikrąja grėsme Europai – islamu“.

Buvęs šalies premjeras ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, dabar tapęs pagrindine Lenkijos opozicijos figūra, leidiniui „Gazeta Wyborcza“ sakė, kad valdančioji PiS partija, rengdama šį susitikimą kai svarstoma apie naujos Rusijos agresijos prieš Ukrainą galimybę, įvykdė „nacionalinę išdavystę“.

Lenkijos valdantieji atkerta, kad opozicija taip pat bendradarbiauja su prorusiškomis partijomis ir jėgomis – esą D. Tusko ir jo vedamos „Piliečių platformos“ (PO) sąjungininkė Angela Merkel padėjo įgyvendinti „Nord Stream 2“ dujotiekio projektą – jam PiS priešinosi.

Komentuodamas M. Le Pen teiginius apie Ukrainą, Lenkijos premjeras M. Morawieckis sakė, kad jo „nestebina tai, kad žmonės iš Vakarų nesupranta Rytų specifikos“ ir pridėjo, kad jo partija „neturi sutikti su viskuo“ ką sako ar daro sąjungininkai.

„Galime skirtis daugeliu atžvilgių, bet tuo pačiu metu turime sukurti aljansą partijų, kurios nori stiprių valstybių stiprios Europos Sąjungos“ – dėstė M. Morawieckis. Jis anksčiau taip pat atmetė idėją, kad PiS galėtų bendradarbiauti su M. Le Pen. Šiemet Lenkijos premjeras buvo susitikęs su M. Le Pen Briuselyje ir pareiškė, kad juos abu „daug kas sieja“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt