Pasaulyje

2021.12.08 19:55

„Meilė ir politika“ – kas yra naujasis Vokietijos kancleris ir ko iš jo tikėtis?

Julius Palaima, LRT.lt2021.12.08 19:55

Gruodžio 8-ąją naujuoju Vokietijos kancleriu tapo socialdemokratas Olafas Scholzas. Hamburge užaugęs O. Scholzas postą perima iš Angelos Merkel, kuri daugiau nei 16 metų ryškiai žibėjo Europos politikos padangėje. Kokiu gyvenimo keliu kairiųjų pažiūrų buvusiam teisininkui teko nueiti, kad pasiektų politikos viršūnę, ir kokią viziją jis planuoja pasiūlyti savo šalies ir Senojo žemyno gyventojams?

„Jis buvo išrinktas, nes jo politika labai panaši į Angelos Merkel, ir tai buvo jo siekis“, – „Euronews“ sakė O. Scholzo biografas Larsas Haideris.

Buvęs teisininkas ir ilgametis Socialdemokratų partijos narys ilgai siekė perimti kanclerio postą iš 16 metų Vokietiją valdžiusios A. Merkel.

O. Scholzas kiek netikėtai atvedė socdemus į pergalę 2021 metų rinkimuose, partijai užsitikrinus nedidelę pergalę prieš CDU konservatyvųjį bloką. Pastarosiomis savaitėmis jis sudarė koaliciją su Vokietijos žaliaisiais ir palankiai vietos verslininkų vertinamais laisvaisiais demokratais.

63 metų O. Scholzas tapo tik ketvirtu SPD deleguotu kancleriu po Willy Brandto, Helmuto Schmidto ir Gerhardo Schrioderio.

L. Haideris, kurio knyga apie O. Scholzą šią savaitę bus išleista vokiečių kalba, sakė, kad A. Merkel buvo politikė, kuri reagavo į politines ir visuomenės nuotaikas, o O. Scholzas yra daug ryžtingesnis priimdamas tam tikrus sprendimus.

„Jis turi aiškius tikslus ir juos susidėlioja taip, kad pasiektų [...]. Jei tai neveikia, jis sako: „Gerai, kitą kartą padarysiu dar geriau“, – „Euronews“ pasakojo L. Haideris.

Pradėjo nuo teisės

Prieš patraukdamas į politiką naujasis Vokietijos kancleris buvo gana sėkmingas teisininkas gimtajame Hamburge.

Jis yra vedęs politikę, tos pačios SPD partijos narę Brittą Ernst.

Iki 2018 metų pora gyveno Hamburge, o vėliau persikėlė į šalia sostinės Berlyno esantį Potsdamo miestą.

Kaip praeityje leidiniui „Der Spiegel“ teigė O. Scholzas, meilė ir politika yra du svarbiausi dalykai jųdviejų gyvenime. 1998-aisiais susituokusi politikų pora vaikų neturi.

Tais pačiais 1998 metais jis pirmą kartą buvo išrinktas į šalies parlamentą, o kiek vėliau tapo savo politinio mentoriaus ilgamečio kanclerio Gerhardo Schröderio dešiniąja ranka, Socialdemokratų partijos sekretoriumi.

2011 metais O. Scholzas tapo Hamburgo meru. Jo populiarumas mieste buvo didelis dėl sprendimų įgyvendinant nemokamą dienos priežiūros programą šeimoms ir pradėtos masinės socialinių būstų statybos programos.

2018 metais jam buvo patikėtas šalies finansų ministro portfelis A. Merkel vadovaujamoje Vokietijos Vyriausybėje.

Vis dėlto kritikos naujajam Vokietijos kancleriui nepavyko išvengti: O. Scholzas buvo dažnai kritikuojamas dėl nelankstumo ir noro visuomet sutikti su Socialdemokratų partijos linija, net ir tuomet, kai SPD partija ėjo prieš savo ideologinius principus, apribodama ekonomiką ir gerovės principus.

Naujojo kanclerio gyvenimą stebėjusio rašytojo L. Haiderio nuomone, didžiausia silpnybė yra tai, kad jis nėra puikus oratorius ir dažnai gali pasirodyti kaip visažinis.

O. Scholzas taip pat mano, kad „politikai neturėtų perteikti savo emocijų“, pridūrė rašytojas.

„Gaila, nes jis yra visiškai normalus žmogus, turintis jausmas, bet visada juos slopinantis“, – sakė L. Haideris.

Kaip vieną iš savo hobių naujasis Vokietijos kancleris įvardijo bėgiojimą. Jis bėgioja bent kelis kartus per savaitę.

„Mėgstu vėliau keltis, tačiau to negaliu daryti jau ilgą laiką. Mano gyvenimas skiriasi nuo mano biologinio laikrodžio“, – „Der Spiegel“ sakė O. Scholzas.

Tęs ES liniją

Naujasis Vokietijos vadovas O. Scholzas užsiminė, kad tęs Europos Sąjungos liniją ir „sieks tvirtesnės Europos vizijos“, rašė „Deutsche Welle“.

Socialdemokratas dar antradienį teigė, kad pirmą vizitą norėtų surengti Prancūzijoje ir taip tęsti Vokietijos kanclerių tradiciją.

„Vokietijos užsienio politika yra tęstinumo politika“, – sakė O. Scholzas, taip linktelėdamas ir pritardamas A. Merkel pastangoms stiprinti 27 ES narių bloką.

O. Scholzo požiūris į ES diskusijas skirsis nuo A. Merkel, kuri užaugo Rytų Vokietijoje. A. Merkel turėjo išskirtinį supratimą apie buvusio komunistinio bloko ES nares, tačiau taip pat buvo kritikuojama dėl nesugebėjimo įveikti grėsmių, iškilusių demokratijos vertybėms Vengrijoje ir Lenkijoje.

Kaip šiame lauke seksis kautis naujajam Vokietijos kancleriui, kol kas neaišku.

O. Scholzas taip pat atkreipė dėmesį į Vokietijos paramą Lenkijai, kovojant su migrantu krize pasienyje su Baltarusija, kurią sukėlė Aliaksandro Lukašenkos režimas, ir kritikavo neteisėtą Baltarusijos autoritarą.

Kalbėdamas apie Rusijos karinių pajėgų judėjimą prie Ukrainos sienos, O. Scholzas sakė, kad Rusijai turi būti „labai aišku“, kad tolesnės grėsmės Ukrainai bus nepriimtinos.

Jis pareiškė esąs susirūpinęs dėl padėties Rusijos ir Ukrainos pasienyje ir pridūrė, kad reikia laikytis deeskalacijos principų, vyravusių po Šaltojo karo.

„Tai apima sienų neliečiamumą. Labai svarbu, kad niekas nesikapstytų istorijos knygose, stengdamasis perbraižyti sienas. Turi būti labai aišku, kad tai nepriimtina situacija, jei iškiltų grėsmė Ukrainos saugumui“, – aiškino naujasis Vokietijos kancleris.

Antras naujosios Vokietijos Vyriausybės užsienio politikos prioritetas po ES bus transatlantinių ryšių ir bendradarbiavimo su NATO stiprinimas.

O. Scholzas buvo ne toks tiesmukas, kai buvo paprašyta pakomentuoti planuojamą politiką Kinijos atžvilgiu. Jo teigimu, darbas su ES ir JAV būtų svarbiausias Vokietijos prioritetas.

Jis taip pat vengė atsakyti į klausimus, ar Vokietija prisidės prie JAV, paskelbdama 2022 metų žiemos olimpinių žaidynių Pekine diplomatinį boikotą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt