Pasaulyje

2021.12.08 07:47

ES, Kinijos ir Rusijos vadovai sveikina naująjį Vokietijos kanclerį Scholzą

atnaujinta 17.12
BNS, LRT.lt, ELTA2021.12.08 07:47

Olafas Scholzas trečiadienį tapo Vokietijos kancleriu ir užbaigė 16 metų trukusį Angelos Merkel valdymą, naujai centro kairiųjų vadovaujamai koalicijai perimant Europos Sąjungos didžiausios ekonomikos vairą.

O. Scholzas per slaptą balsavimą užsitikrino 395 iš 707 parlamentarų palaikymą.

Jis vadovaus pirmajai „šviesoforo“ koalicijai, sudarytai iš Socialdemokratų partijos (SPD), žaliųjų ir liberalios Laisvųjų demokratų partijos. „Šviesoforu“ ji pavadinta pagal partijų spalvas.

Parlamento pirmininkei Baerbel Bas paklausus, ar jis sutinka su išrinkimu, O. Scholzas šypsodamasis linktelėjo. Tuomet parlamentarai jį pasveikino įteikdami gėlių.

O. Scholzas susilietė kumščiais su deputatais iš įvairių politinių partijų.

Netrukus buvo prisaikdinta ir naujoji Vokietijos Vyriausybė, sudaryta iš Socialdemokratų (SPD), Žaliųjų ir liberalios Laisvosios demokratų (FDP) partijų, ministrai sudarys pirmąjį lyčių atžvilgiu subalansuotą kabinetą – jame dirbs aštuonios moterys ir aštuoni vyrai.

Zelenskis kreipėsi vokiškai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasveikino Olafą Scholzą tapus Vokietijos federaliniu kancleriu. Jis pasirengęs dirbti su O. Scholzu „dėl Ukrainos teritorinio integralumo atkūrimo, energetinės partnerystės plėtojimo ir mūsų integracijos į ES ir NATO“, – rašė V. Zelenskis vokiškai tviteryje. Sveikinimus tviteryje perdavė ir vyriausybės vadovas Denysas Šmyhalis.

O. Scholzą trečiadienį Bundestagas išrinko naujuoju Vokietijos federaliniu kancleriu.

Berlyno ir Kijevo santykiai dėl ginčytino „Nord Stream 2“ dujotiekio yra pablogėję. 2022-aisiais pradėjus eksploatuoti į Vokietiją vedantį dujotiekį, Ukraina praras savo, kaip pagrindinės tranzitinės šalies rusiškų dujų tiekimui į ES, statusą ir neteks milijardinių pajamų.

Pastaruoju metu kyla nauja įtampa Ukrainos konflikte. Vakarai baiminasi, kad Rusija gali įžengti į Ukrainą. Maskva tai neigia.

Putinas siųs telegramą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nori „konstruktyvių ryšių“ su naujuoju Vokietijos lyderiu O. Scholzu ir tikisi abiejų šalių santykių tęstinumo, trečiadienį paskelbė Kremlius.

„Tikimės tęstinumo,.. konstruktyvių prezidento ir naujojo kanclerio santykių, tolesnio Vokietijos rėmimosi supratimu, kad nėra alternatyvos dialogui siekiant išspręsti sunkiausius nesutarimus“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Pasak jo, V. Putinas nusiųs O. Scholzui sveikinimo telegramą

Sveikino ES vadovai

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį pasveikino naująjį Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą su paskyrimu ir sakė laukianti galimybės dirbti su juo dėl stipresnės Europos Sąjungos.

„Sveikinimai, brangus Olafai Scholzai, dėl jūsų išrinkimo ir paskyrimo federaliniu kancleriu. Linkiu jums geros pradžios ir tikiuosi prisidėti prie pasitikėjimu grįsto bendradarbiavimo dėl stiprios Europos“, – socialiniame tinkle „Twitter“ gimtąja vokiečių kalba parašė U. von der Leyen.

EK vadovė priklauso darbą baigusios kanclerės Angelos Merkel centro dešinės Krikščionių demokratų sąjungai (CDU) ir prieš persikeldama į Briuselį dirbo jos ministrų kabinete. O. Scholzas priklauso Socialdemokratų partijai – CDU konkurentei.

„Tikiuosi dirbti kartu stiprios ir suverenios Europos labui“, – atskirai socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis, pirmininkaujantis ES viršūnių susitikimams ir turintis vilties pasveikinti O. Scholzą kitą savaitę Briuselyje vyksiančiame lyderių susitikime.

Ch. Michelis taip pat padėkojo A. Merkel už jos „daugybę pasitikėjimo ir bendradarbiavimo metų“.

Pakylėti santykius

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį pasveikino O. Scholzą sakydamas, kad Pekinas nori dirbti su naujuoju Vokietijos kancleriu, kad „pakylėtų dvišalius ryšius į naują lygmenį“, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Kinija yra pasirengusi konsoliduoti ir gilinti abipusį politinį pasitikėjimą, plėsti mainus ir bendradarbiavimą įvairiose srityse su Vokietija“, – savo sveikinime naujajam kancleriui sakė Xi Jinpingas. Jį cituoja oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“.

Tuo tarpu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas naujajam Vokietijos kancleriui trečiadienį pasakė, kad abi šalys drauge rašys kitą Europos istorijos skyrių, ir pagerbė Angelą Merkel, pasitraukiančią po 16 valdymo metų.

„Drauge rašysime kitą skyrių. Prancūzams, vokiečiams, europiečiams“, – tviteryje parašė E. Macronas O. Scholzui, sveikindamas jo išrinkimą kancleriu Vokietijos žemuosiuose parlamento rūmuose.

Prancūzijos lyderis taip pat padėkojo A. Merkel už tai, kad ji „niekada nepamiršo istorijos pamokų, kad labai daug padarė dėl mūsų, su mumis, skatinant Europą žengti į priekį“.

Žalesnė Vokietija

O. Scholzas buvo prisaikdintas prezidento Franko-Walterio Steinmeierio, yra pažadėjęs platų „perimamumą“ iš populiarios A. Merkel ir, tuo pačiu, žalesnę bei teisingesnę Vokietiją.

O. Scholzo, kuris buvo finansų ministras A. Merkel Vyriausybėje, socialdemokratai laimėjo rugsėjo 26-osios rinkimus, nors dar metų pradžioje toks rezultatas atrodė neįsivaizduojamas, nes partiją tuo metu draskė nesutarimai, o parama jai buvo silpna.

63 metų O. Scholzas pergalingai strategijai pasitelkė A. Merkel stiliaus ir turinio kopijavimą, o po rinkimų subūrė „šviesoforo“ koaliciją su žaliaisiais ir liberalia Laisvųjų demokratų partija. Tai pirma tokia koalicija Vokietijos istorijoje, o „šviesoforu“ ji pavadinta pagal partijų spalvas.

Jų susitarimas ketveriems metams, sudarytas praėjusio mėnesio pabaigoje, vadinamas „Išdrįsk siekti didesnės pažangos“, perfrazuojant 1969–1974 metais valdžiusio socialdemokratų kanclerio Willy Brandto 1969-ųjų istorinį šūkį „Išdrįsk siekti daugiau demokratijos“.

„Turime naujos pradžios Vokietijai progą“, – savaitgalį pasakė O. Scholzas savo partijai, 99 proc. balsų patvirtinusiai koalicijos susitarimą.

Koalicija sieks mažinti taršą anglies dvideginiu, pertvarkyti pasenusią skaitmeninę infrastruktūrą, modernizuoti pilietybės įstatymus, padidinti minimalų darbo užmokestį ir legalizuoti Vokietijoje marihuaną.

Lyčių pusiausvyra

Būsimoji užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock taip pat pažadėjo griežtesnę poziciją tokių autoritarinių valstybių kaip Rusija ir Kinija atžvilgiu po A. Merkel pragmatizmo metų.

Viena Žaliųjų partijos lyderių A. Baerbock yra tarp aštuonių moterų naujojoje vyriausybėje – pirmajame lyčių pusiausvyros principu sudarytame Vokietijos ministrų kabinete.

„Tai atitinka visuomenę, kurioje gyvename – pusė valdžios priklauso moterims“, – šią savaitę sakė O. Scholzas, vadinantis save feministu.

O. Scholzas ir jo komanda žada stabilumą, Prancūzijai tuo metu rengiantis atkakliems prezidento rinkimams kitais metais, o Europai toliau grumiantis su „Brexito“ padariniais.

Tačiau didelė ketvirta COVID-19 banga jau žada išbandymą į valdžią ateinančiai koalicijai.

„Turime pradėti iš naujo duodami atkirtį „koronos“ pandemijai – naujoji vyriausybė susiduria su tokiomis aplinkybėmis“, – antradienį žurnalistams sakė O. Scholzas, šalia stovint jo pretendentams į finansų ir ekonomikos ministrus Christianui Lindneriui ir Robertui Habeckui.

Vokietijoje nuo COVID-19 jau mirė daugiau kaip 103 tūkst. žmonių, o atšalus orams užregistruojama vis daugiau naujų užsikrėtimo atvejų ir intensyviosios slaugos skyriai jau pasiekė savo galimybių ribą.

O. Scholzas siekia, kad kovodama su pandemija Vokietija, kaip ir Austrija, padarytų skiepus privalomus, ekspertams įspėjant, kad sunkiai su darbu susidorojančių šalies klinikų laukia dar sunkesni laikai.

Būsimasis kancleris nori, kad parlamentas dėl šio klausimo balsuotų iki šių metų pabaigos ir kad įstatymas įsigaliotų vasarį arba kovą.

A. Merkel „variantas“

67 metų A. Merkel, pirmoji moteris, dirbusi Vokietijos kanclerio poste, po keturių kadencijų iš eilės traukiasi iš politikos. Ji yra pirmasis per pokario istoriją Vokietijos lyderis, pasitraukęs savo paties sprendimu.

Jai prilygti bus sunku. Didžioji dauguma vokiečių palankiai vertina A. Merkel vadovavimą, nors jos krikščionys demokratai dažnai priešindavosi kanclerės nuosaikiam kursui.

„16 metų Angela Merkel apibrėždavo politinį centrą“, – sakė skiltininkas Nikolausas Blome.

„Jei ji būtų vėl dalyvavusi [rinkimuose], būtų laimėjusi penktą kadenciją“, – sakė jis, bet pridūrė, kad vis dėlto atėjo laikas naujiems veidams.

Nors yra iš konkuruojančios partijos, O. Scholzas siekdamas pakeisti A. Merkel pasinaudojo jos populiarumu ir įvaizdžiu.

Kairiosios pakraipos dienraštis „Tageszeitung“ neseniai pirmajame puslapyje juokavo apie šių abiejų politikų panašumus: išspausdino pandeminius laikus atspindinčią antraštę „Merkel variantas dominuoja“ ir besišypsančio O. Scholzo nuotrauką.

Tačiau A. Merkel įpėdinis pažadėjo naikinti jos valdymo metais didėjusį atotrūkį tarp turtingųjų ir neturtingųjų.

Nepriklausomas ekonominių tyrimų institutas ZEW koalicijos susitarimo analizėje nurodė, kad labiausiai iš šių politikos gairių turėtų išlošti mažesnes pajamas gaunantys vokiečiai ir vaikus auginantys tėvai.

Tuo metu žaliųjų šalininkai viliasi milijardų klimato apsaugai ir atsinaujinančiai energijai, nors vyriausybė žada iki 2023 metų sugrįžti prie naujas skolas draudžiančios taisyklės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt