Pasaulyje

2021.12.07 17:30

Baltieji rūmai: Bidenas per derybas pagrasino Putinui ekonominėmis sankcijomis dėl Ukrainos

atnaujinta 06.57
BNS2021.12.07 17:30

JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino antradienį surengtos derybos pasibaigė, pranešė pareigūnai.

Lyderiai saugiu vaizdo ryšio kanalu bendravo 2 val. 5 minutes.

Anksčiau Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad šia ryšio linija lyderiai niekada anksčiau nesinaudojo. Jis pridūrė, kad pokalbis vaizdo konferencijos formatu iš principo niekuo nesiskiria nuo tiesioginio susitikimo.

Sprendžiant iš Kremliaus spaudos tarnybos paskelbtų nuotraukų, V. Putinas ir J. Bidenas bendravo akis į akį.

Anksčiau D. Peskovas taip pat sakė, kad pokalbio metu V. Putinas taip pat palaikė tiesioginį ryšį su kai kuriais ministrais ir tarnybų vadovais, kaip paprastai daroma per tokio pobūdžio svarbius renginius.

Tuo metu Baltieji rūmai nurodė, kad lyderių pokalbis truko 2 valandas ir 1 minutę.

Po pokalbio Baltieji rūmai pranešė – JAV prezidentas per virtualias derybas perspėjo V. Putiną, kad Vašingtonas įvestų griežtas sankcijas karinio eskalavimo Ukrainoje atveju.

J. Bidenas pabrėžė JAV „paramą Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui, taip pat kvietė deeskaluoti [padėtį] ir grįžti prie diplomatijos“, – nurodė Baltieji rūmai.

Abu prezidentai susitarė, kad abiejų šalių darbo grupės surengs papildomas derybas. J. Bidenas pabrėžė, kad tolesni JAV žingsniai bus atliekami „glaudžiai koordinuojantis su sąjungininkais ir partneriais“

Rusija neigia planuojanti įsiveržti į Ukrainą, bet iš palydovų padarytos nuotraukos rodo, kad prie sienos sutelkta daugybė karių, todėl pastarosiomis savaitėmis didėjo nuogąstavimai dėl Europoje galinčio įsiplieksti karo.

Baltieji rūmai nurodė, kad abu lyderiai taip pat aptarė strateginio stabilumo, kibernetinių atakų problemas ir su Iranu susijusius klausimus.

„Prezidentai taip pat aptarė JAV ir Rusijos dialogą dėl strateginio stabilumo, atskirą dialogą dėl išpirkos reikalaujančių virusų, taip pat bendrą darbą dėl regioninių klausimų, tokių kaip Iranas“, – sakoma amerikiečių administracijos pranešime.

J. Bidenas, sąjungininkės Europoje remia Ukrainos teritorinį vientisumą

J. Bidenas ir Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos lyderiai antradienį išreiškė paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui, po vaizdo ryšiu surengto J. Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pokalbio paskelbė Baltieji rūmai.

„Prezidentas Bidenas informavo lyderius apie savo pokalbį su prezidentu Putinu, kuriame jis aptarė rimtas Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje pasekmes ir būtinybę deeskaluoti padėtį ir grįžti prie diplomatijos“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

„Lyderiai pabrėžė savo paramą Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui, taip pat poreikį Rusijai sumažinti įtampą ir įsitraukti į diplomatiją“, – priduriama jame.

Prieš pokalbį pranešta, kad J. Bidenas ketina perspėti V. Putiną nemėginti įsiveržti į Ukrainą ir pagrasyti skausmingomis sankcijomis bei didesne karine parama Rytų Europai, jeigu Rusijos lyderis sukeltų karinį konfliktą.

Vašingtonas ir jo sąjungininkės Europoje nėra tikros, ar dešimtys tūkstančių sausumos pajėgų karių, kuriuos Maskva perkėlė prie Ukrainos sienų, kelia realią invazijos grėsmę, ar tėra Rusijos lyderio blefas.

Šią vasarą Ženevoje tiesiogiai susitikusių prezidentų pokalbis internetu prasidėjo tuojau po 15 val. Grinvičo (17 val. Lietuvos) laiku.

„Mūsų prezidentas yra pasirengęs išsakyti jo susirūpinimą keliančias problemas Amerikos kolegai, išklausyti jo susirūpinimų ir pateikti tinkamus paaiškinimus“, – antradienį sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Rusija niekada neplanavo nieko atakuoti, – patikino jis. – Bet mes turime savo raudonas linijas.“

Baltieji rūmai: J. Bidenas po derybų su V. Putinu pasikalbės su sąjungininkais Europoje

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį paskambins Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos lyderiams, baigęs virtualias derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pranešė Baltieji rūmai.

Šis pokalbis įvyks po pirmadienį įvykusių koordinacinio pokalbių tarp šių lyderių, surengtų J. Bidenui ruošiantis deryboms su V. Putinu.

„Lyderiai susitarė toliau glaudžiai bendrauti dėl koordinuotos ir išsamios pozicijos atsakant į Rusijos kariuomenės telkimą prie sienų su Ukraina“, – nurodė Baltieji rūmai.

2014 metais Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį neteisėtai aneksavusi ir prorusiškus sukilėlius rytinėje Ukrainoje remianti Maskva „isterija“ vadina Vakarų būgštavimus dėl neva jos rengiamos invazijos į Ukrainą.

Rusija kelias savaites smerkė JAV vadovaujamas karines pratybas Juodojoje jūroje, o V. Putinas nori Vakarų valstybių pažado, kad Ukraina neprisijungs prie NATO aljanso.

Jeigu Rusija nuspręstų pulti Ukrainą, V. Putinas rizikuotų sulaukti koordinuoto Vakarų atsako, kuriuo būtų siekiama sužlugdyti Rusijos ekonomiką.

Vienas aukšto rango pareigūnas iš J. Bideno administracijos pirmadienį sakė, kad JAV ir jų sąjungininkės yra pasiruošusios nubausti Maskvą „griežtomis ekonominėmis atsakomosiomis priemonėmis“, jei ji pradėtų puolimą.

Antradienį suplanuoto virtualaus susitikimo su V. Putinu išvakarėse J. Bidenas pasikalbėjo su Prancūzijos, Vokietijos, Italijos ir Jungtinės Karalystės lyderiais. Po šio pokalbio lyderiai sakė, jog jų šalys pasiryžusios siekti, kad būtų gerbiamas Ukrainos suverenitetas ir teritorinis vientisumas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt