Pasaulyje

2016.11.29 14:05

Popiežius: politikams trūksta „konkrečios valios“ dėl klimato

BNS 2016.11.29 14:05

Popiežius Pranciškus pirmadienį paragino mokslininkus būti aplinkos apsaugos avangarde ir kritikavo politikus, dar neparodžiusius „konkrečios valios“ dėl pasaulinių klimato susitarimų įgyvendinimo.

Popiežiaus kalba simpoziume, tarp kurio dalyvių buvo save ateistu vadinantis britų fizikas Stephenas Hawkingas, galėjo būti nukreipta į JAV išrinktąjį prezidentą Donaldą Trumpą.

D. Trumpas per rinkimų kampaniją grasino išvesti JAV iš 21-osios JT šalių konferencijos (COP 21) metu pasiekto Paryžiaus susitarimo, kuriuo valstybės įpareigojamos mažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.

Pranciškus sakė, kad mokslo ir krikščionių bendruomenėms teko pareiga susivienyti „dėl bendro tikslo apsaugoti mūsų bendrus namus, kuriems jau ir taip gresia ekologinis žlugimas“.

Toks aljansas tapo įmanomas, nes jos abi „dirba be politinių, ekonominių ar ideologinių interesų“, nors jų požiūriai skiriasi.

Tuo tarpu „tarptautinė politika reagavo silpnai – nors ir su kai kuriomis pagirtinomis išimtimis – dėl konkrečios valios siekti bendro gėrio“, sakė jis.

„Politikos nusilenkimą technologijai ir ekonomikai, kuri visų pirma siekia naudos, parodo „blaškymas“ ar atidėliojimas įgyvendinant pasaulinius susitarimus dėl aplinkos“, – pridūrė pontifikas.

Per JAV prezidento rinkimų kampaniją D. Trumpas minioms ekonomiškai smukusiose, taip pat – pietinėse valstijose ne kartą sakė, kad suplėšys susitarimus dėl klimato.

Dar 2012 metais jis „Twitter“ rašė: „Pasaulinio atšilimo koncepciją sukūrė kinai kinams, kad JAV gamyba taptų nekonkurencinga.“

Tačiau po pergalės rinkimuose D. Trumpas sakė, kad „neturi išankstinio nusistatymo“, ar palaikys pasaulinius susitarimus.

Pranciškus, kuris D. Trumpo ar kitų politikų pavardžių nepaminėjo, pernai parašė encikliką „Laudato si“, kurioje sako, kad reikia skubių veiksmų planetai gelbėti.