Pasaulyje

2021.12.06 23:00

Zemmouras ir Le Pen – ar ultradešiniesiems pavyks „atkariauti“ Prancūziją?

Jolanta Paškevičiūtė, Audra Avižiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.06 23:00

Iki Prancūzijos prezidento rinkimų – 4 mėnesiai, bet aistros jau verda. Ultradešiniųjų pažiūrų kandidatas Ericas Zemmouras net buvo lengvai sužeistas, kai per pirmą rinkimų kampanijos mitingą kilo muštynės. Jo komanda ketina kuriamą partiją pavadinti „Reconquest“, pavadinimas siejamas su rekonkista – atkariavimu. E. Zemmouras sako, kad jam laimėjus rinkimus, bus ne dar viena prezidentų kaita, o gražiausios šalies pasaulyje – atkariavimo pradžia.

Kelias į sceną gali būti pavojingas. Kai rašytojas, žurnalistas E. Zemmouras buvo pakeliui į tribūną, vyriškis sugriebė jam už kaklo, tačiau užpuoliką sustabdė apsauga.

Bet tai buvo tik pradžia. Vos pretendentas į Prancūzijos prezidentus ėmė kalbėti, kilo riaušės, bestselerių autoriaus E. Zemmouro šalininkai ėmė mėtyti kėdes į protestuotojus, vilkėjusius marškinėlius su užrašu „Ne rasizmui“.

Panorama. Nausėda po susitikimo su premjere: galimybių pasas neturi tapti prievartinio skiepijimo įrankiu

„Mes – prieš rasizmą, atėjome pareikšti, kad ne visi sutinka su Zemmouru. Norėjome taikiai protestuoti, tik vilkėjome marškinėlius. Manėme, kad gyvename demokratiškoje šalyje“, – pasakoja protestuotoja.

Tai buvo pirmas E. Zemmouro kampanijos mitingas.

„Ant kortos pastatyta labai daug. Jeigu laimėsiu, pradėsiu atkovoti šią gražiausią pasaulyje šalį“, – tvirtino kraštutinių dešiniųjų kandidatas į prezidentus E. Zemmouras.

Išvakarėse jis paskelbė savo kampanijos šūkį – „Neįmanoma – tai ne prancūzams“.

E. Zemmouras jau dukart buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už neapykantos kurstymą, bet ir toliau žada beveik iki nulio sumažinti imigraciją į šalį, nedelsiant išsiųsti visus, neteisėtai atvykusius. Jo šalininkams tai patinka.

„Jis – ne politikas, todėl atrodo patikimesnis nei kiti kandidatai. Jo idėjos geros, gerai išmano Prancūzijos istoriją, labai protingas, gerai suvokia, ko šalis tikisi“, – teigia vadybininkas Thibaultas Gerardas.

„Jis turėtų šiek tiek patobulinti savo kampaniją – daugiau konkretumo, labiau gilintis į detales. Neįmanoma tiesiog spragtelėti pirštais ir pasakyti „pertvarkykime Prancūziją“. Tai daroma jau 30 metų. Bet diagnozė gera, tereikia patikslinti siūlymus“, – mano universiteto profesorius Ericas Pagetas-Blancas.

Nuomonių apklausos rodo, kad kita kraštutinių dešiniųjų kandidatė, Nacionalinio fronto lyderė Marine Le Pen turi daugiau šansų nei E. Zemmouras, bandantis pervilioti M. Le Pen ir tradicinės dešiniųjų Respublikonų partijos šalininkus.

„Kviečiu tuos Nacionalinio fronto rinkėjus, kurie matė, kad jų idėjos dešimtmečius merdėjo sterilioje opozicijoje. Kreipiuosi į tuos Respublikonų partijos rėmėjus, kurie pavargo stebėti, kaip išrinktieji paklūsta kairiųjų įsakymams ir politiniam korektiškumui“, – teigia E. Zemmouras.

Savaitgalį dešinioji Respublikonų partija, kurios ištakos siekia legendinio Prancūzijos lyderio Charles’io de Gaulle‘io laikus, varžytis prezidento rinkimuose išrinko regiono, kuriam priklauso Paryžius, tarybos pirmininkę Valerie Pecresse. Eliziejaus rūmai atidžiai stebėjo Respublikonų partijos balsavimą. Jo rezultatai gali paveikti rinkimų kampaniją, nors apklausos kol kas palankiausios prezidentui Emmanueliui Macronui. Tiesa, jis oficialiai dar nepaskelbė, ar sieks būti perrinktas.

Nuomonių tyrimai rodo, kad E. Zemmouro rinkimų maratone jau turi nelikti po pirmo balsavimo, bet analitikai perspėja – dar niekas iki galo neaišku.

Populiarios, bet kritiškos naktinės televizijos žinių laidos „Quotidien“ komanda nušvilpta ir trumpam apsaugos pašalinta iš mitingo – priešiškumas žiniasklaidai dar vienas būdingas E. Zemmouro ir jo komandos bruožas.

Paryžiaus policijos duomenimis, apie du tūkstančius žmonių išėjo į gatves pasmerkti E. Zemmouro kampanijos. Nuo jo, ypač po nepadorių gestų per renginį, atsiribojo keli įtakingi dešiniųjų šalininkai, taip pat pagrindinis finansuotojas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt