Pasaulyje

2021.12.06 18:25

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamentarai pasmerkė Rusijos ir Baltarusijos elgesį

BNS2021.12.06 18:25

Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos parlamentarai pirmadienį Varšuvoje pasmerkė agresyvius Rusijos veiksmus prieš Ukrainą ir nuolatinius Baltarusijos valdžios žmogaus teisių pažeidimus bei neteisėtos migracijos organizavimą.

Tai sakoma Lietuvos Seimo, Lenkijos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Parlamentinės Asamblėjos dokumente.

Jame trijų šalių parlamentarai pripažino, kad Rusija yra ta šalis, kuri, jei neatsisakys savo agresyvių veiksmų, bus visiškai atsakinga už galimą konflikto su Ukraina eskalavimą.

„(Parlamentarai) pripažįsta Ukrainą agresijos auka, turinčia teisę ginti savo teritorijos vientisumą, nacionalinę nepriklausomybę ir savo piliečių gyvybę, sveikatą, saugumą ir nuosavybę visomis prieinamomis priemonėmis, įskaitant karines“, – teigiama dokumente.

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamentarai kreipėsi į Europos Sąjungą, NATO ir kitas sąjungininkes imtis visų galimų išankstinių priemonių, kurios užkirstų kelią bet kokiai galimai tolesnei Rusijos agresijai prieš Ukrainą.

Dokumente taip pat pabrėžiama, kad Aliaksandro Lukašenkos režimas Baltarusijoje neturi nei nacionalinio, nei tarptautinio legitimumo, o pats A. Lukašenka neturi teisės atstovauti Baltarusijos žmonėms.

Jame Baltarusijos valdžios institucijos raginamos nedelsiant nutraukti situacijos eskalavimą pasienyje su Lietuva, Lenkija, Latvija, sustabdyti neteisėtos migracijos srautus į kaimynines valstybes per jos teritoriją ir priimti humanitarinę pagalbą.

Parlamentarai taip pat paragino Baltarusijos režimą nedelsiant paleisti į laisvę ir reabilituoti visus neteisėtai suimtus ar nuteistus politinius kalinius, o tarptautinę bendruomenę – stiprinti pastangas veiksmingai remti Baltarusijos pilietinę visuomenę ir demokratines jėgas bei vykdyti vieningą bei nuoseklią politiką Baltarusijos atžvilgiu.

Dokumente siūloma „inicijuoti tarptautinį teismo procesą, numatantį visuotinę jurisdikciją, leidžiančią nuteisti asmeniškai Aliaksandrą Lukašenką ir jo režimo narius už didelio masto nusikaltimus prieš Baltarusijos žmones“.

Pirmadienį Varšuvoje surengta Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos Parlamentinės Asamblėjos sesija.

Lietuvos Seimo, Lenkijos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių asamblėja yra konsultacinė tarpparlamentinė institucija, svarstanti bendrus interesus atitinkančius klausimus ir projektus. Ji įsteigta 2008 metais Kijeve.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt