Pasaulyje

2021.12.06 14:13

Briuselis susirūpino Kinijos taikomais ribojimais Lietuvai: aiškinsis, ar tai – sisteminis elgesys

atnaujinta 14.55
Mindaugas Laukagalis, LRT.lt iš Briuselio, Augustas Stankevičius, BNS2021.12.06 14:13

Lietuvos verslui teigiant, kad Kinija išbraukė Lietuvą iš muitinės sistemų, Europos Komisija (EK) teigia, kad toliau aiškinasi šią situaciją. Anot EK – kuriai visos Europos Sąjungos (ES) narės yra delegavusios prekybos klausimus, – Lietuvoje atidaryta Taivaniečių atstovybė Kinijai neturėtų kelti klausimų dėl vienos Kinijos principo.

Europos Komisijos atstovė prekybos klausimais Miriam Garcia Ferrer pirmadienį spaudos konferencijoje teigė, kad Komisija toliau aiškinasi pranešimus apie Lietuvos įmonių sunkumus importuojant prekes į Kiniją.

„Lietuvos institucijos pranešė apie individualius atvejus, kai verslai negali gauti muitinės leidimo importuojant į Kiniją. Mes aiškinsimės, ar tai – vienkartiniai, ar sisteminiai atvejai. Jei taip paaiškėtų, aiškintumėmės, ar Kinijos veiksmai yra suderinami su Pasaulio prekybos organizacijos taisyklėmis. Paraleliai dirbame su Kinijos institucijomis“, – teigė M. Garcia Ferrer.

„Mes pabrėžiame, kad ES mano, jog Taivaniečių atstovybės – ne ambasados ar konsulato – atidarymas neturėtų kelti rūpesčių dėl vienos Kinijos principo“, – pridėjo EK atstovė.

Praeitą savaitę pasirodžius informacijai apie Kinijos taikomus ribojimus šalies verslui, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė, kad kreipsis į EK, kad ši įsitrauktų „ginant Lietuvos interesus ginče su Kinija.“

LRT žiniomis, Lietuva pirmadienį oficialiai kreipėsi į Bendriją.

EK trečiadienį turėtų pristatyti siūlymą, kuris leistų paprasčiau taikyti sankcijas trečiosioms valstybėms, kurios riboja prekyba su ES šalimis. Numatomas siūlymas vadinamas revoliuciniu, kadangi sankcijoms nereikėtų valstybių narių pritarimo – mechanizmą galėtų aktyvuoti EK.

Šis instrumentas ateityje turėtų atgrasyti šalis, tokias kaip Kinija, nuo šantažo ribojant prekybą, kadangi joms būtų galima taikyti atsakomąsias sankcijas. Visgi, siūlymams turės pritarti Europos Parlamentas ir valstybės narės, tad įrankio patvirtinimo procesas užtruks.

Landsbergis prašo Europos Komisijos įsikišti

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pirmadienį paprašė Europos Komisijos įsikišti sprendžiant Lietuvos prekybos su Kinija trikdžius.

G. Landsbergis į ES diplomatijos vadovą Josepą Borrelį ir už prekybą atsakingą komisijos vicepirmininką Valdį Dombrovskį kreipėsi Lietuvos verslininkams pranešus, kad jie negali išmuitinti į Kiniją išsiųstų prekių.

„Prašau jūsų Lietuvos vardu įsitraukti į diskusijas su Kinijos valdžios institucijoms, siekiant išspręsti esamą situaciją. – teigiama ministro laiške, kurį turi BNS. – Būsiu dėkingas už jūsų nuolatinę paramą užtikrinant, kad tarptautinė prekyba būtų vykdoma pagal visame pasaulyje pripažįstamas prekybos taisykles ir gerą praktiką, o muitinės bei kitos procedūros nebūtų naudojamos kaip politinio spaudimo prieš ES valstybę narę priemonė.“

„Norėčiau pabrėžti ES vienybės ir solidarumo svarbą, taip pat tvirtą ir principingą poziciją ES, vystant bendradarbiavimą su Kinijos Liaudies Respublika. Būtina ryžtinga reakcija ES lygmeniu, siekiant pasiųsti Kinijai signalą, kad politiškai motyvuotas ekonominis spaudimas yra nepriimtinas ir nebus toleruojamas“, – teigia jis.

Lietuvą ir Kiniją yra ištikusi dvišalių santykių krizė, Pekinui protestuojant dėl Vilniaus sprendimo megzti ryšius su Taivanu.

Lietuvos pramonininkų konfederacija praėjusią savaitę pranešė, kad Lietuva buvo išbraukta iš Kinijos elektroninės muitinės deklaravimo sistemos, o tai užkerta kelią eksportui į šalį.

G. Landsbergio teigimu, su tokiomis problemomis įvežant prekes susiduria išskirtinai tik Lietuvos verslininkai, dirbantys farmacijos, lazerių, elektronikos, gėrimų, maisto pramonės sektoriuose.

„Sunku nepastebėti, kad šios naujausios Kinijos Liaudies Respublikos priemonės yra nuo rugpjūčio vykdomos politiškai motyvuotos ekonominės prievartos tęsinys. Kinija niekada neslėpė ketinimų nubausti Lietuvą už sprendimą palikti 17+1 formatą ir užmegzti glaudesnius ryšius su Taivanu“, – laiške nurodo ministras.

Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžia, kad augantis Kinijos spaudimas turės „tiesioginį poveikį visai ES ir mūsų bendrai prekybos politikai“.

G. Landsbergis laiške taip pat pabrėžė, kad Lietuva apie Kinijos vienašalius sprendimus stabdyti krovinių importą nebuvo informuota.

„Naujausi Kinijos valdžios veiksmai padidina politiškai motyvuotą ekonominį spaudimą iki precedento neturinčio aukšto lygio. Tai, su kuo susiduriame dabar, negali būti pavadinta kitaip kaip ekonominė prievarta, vykdoma įvairiais kanalais, aiškiai pažeidžiant tarptautines normas“, – teigia jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt