Pasaulyje

2021.12.06 13:18

Kinijos žiniasklaida vėl užsipuolė Lietuvą: „jie bando paimti įkaitais ES, už visko stovi JAV“

LRT.lt2021.12.06 13:18

Lietuvai pačiai vienai trūksta „išminties“ veltis į konfliktą su Pekinu, todėl Vilnius esą taip elgiasi paragintas JAV. Dabar Lietuva bando „įkaitais paimti visą ES“, įtraukiant į ginčą ir 27 valstybes nares, kurios esą konfliktuoti nenori. Kritiką Lietuvai nuomonių skiltyje išspausdintame straipsnyje dėsto Kinijos komunistų partijos dienraščio „People‘s Daily“ leidinys anglų kalba „Global Times“.

Straipsnyje, paremtame interviu su Kinijos šiuolaikinių tarptautinių santykių instituto tyrėju Sun Kequin , aiškinama, kad Lietuva „nuolat provokuoja“ Pekiną dėl Taivano. Tačiau esą Vilnius savarankiškai to negalėtų daryti.

„Vašingtonas turi būti slaptoji ranka už Vilniaus, nes Lietuva pati viena neturi „išminties“ sukelti didelę sumaištį. Žvelgiant iš interesų ir geopolitinės geografijos perspektyvos, tarp Kinijos ir Lietuvos jokių kontroversijų nebuvo. Tai nustačius, staiga kilusiam Vilniaus susierzinimui dėl antrosios didžiausios pasaulio ekonomikos (Kinijos – LRT.lt), atrodo, iš už uždangos vadovauja tam tikros jėgos“, – rašo „Global Times“.

Kinijos pykčio Lietuva sulaukė dėl leidimo Vilniuje atidaryti Taivaniečių diplomatinę atstovybę. Pekinas teigia, kad tai pažeidžia šalies interesus ir „vienos Kinijos“ principą, kurio Lietuva yra įsipareigojusi laikytis, Vilnius tai neigia.

Anot leidinio, JAV bando pasinaudoti Lietuvą, kad nukreiptų visą Europos Sąjungą „antikiniška linkme“ bei stiprintų Taivano salos tarptautines pozicijas. Valstybinė Kinijos žiniasklaida ir anksčiau kaltino JAV, neva Vašingtonas bando į savo pusę palenkti visą ES ir nukreipti Bendriją prieš Pekiną; Lietuva taip pat kaltinta, kaip JAV „pakalikė“.

„Lietuva pasirinko tarnauti JAV ir nuolat provokuoti Kiniją. Bet dabar ji įkaitu imą visą ES, kad (Bendrija – LRT.lt) elgtųsi taip pat ir skaldo regioną, – rašo „Global Times“. – Jei Lietuvos diplomatiniame ginče nėra JAV aspekto, ES galėtų į Lietuvą nereaguoti. Tačiau atsižvelgiant į sudėtingas sąlygas, ES gali vėliau retorika paremti Lietuvą, bet nesiimti praktinių veiksmų. (...) Konfliktų kūrimas tarp Kinijos ir ES nepatiks daugeliui Bendrijos šalių, nes neatitinka jų interesų.“

ES, JAV ir kitos Vakarų valstybės išreiškė paramą į ginčą su Kinija įsivėlusiai Lietuvai, o užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis žadėjo kreiptis į Europos Komisiją dėl Pekino įvestų prekybos su Lietuva ribojimų.

Leidinys dėl „JAV pusės palaikymo“ kaltino ir europarlamentarus bei atkreipė dėmesį į Seimo narį Matą Maldeikį, kuris sakė, kad Lietuvos prekyba gali išsiversti be autokratinių rinkų. Anot „Global Times“, tai „pagyros iš tiesų suduodant sau smūgius“. „Global Times“ išvada – Lietuvai nepavyks „nueit per toli tiek antikinišku keliu, tiek ir paskui save nutempti ES“.

„Žinoma, Kinija nėra viena didžiausių Lietuvos prekybos partnerių. Bet jei Lietuva atsisakys Kinijos rinkos, ar visas išlaidas padengs JAV? JAV nė nedrįsta duoti tokių pažadų, tik pasirašė 600 mln. dolerių eksporto susitarimą. Tai lašas jūroje. Kai jis bus išleistas, niekas nežino, kas laukia Lietuvos rytoj“ – aiškina „Global Times“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt