Pasaulyje

2021.12.06 08:10

ES ir tarptautinės organizacijos smerkia nuverstai Mianmaro lyderei skirtą kalėjimo bausmę

atnaujinta 16.29
BNS, ELTA2021.12.06 08:10

Mianmaro teismas pirmadienį skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę nušalintai civilinei lyderei Aung San Suu Kyi dėl prieš kariuomenę nukreipto kurstymo ir COVID-19 taisyklių pažeidimo, naujienų agentūrą AFP informavo chuntos atstovas. Vėliau bausmė buvo sutrumpinta.

Aung San Suu Kyi „buvo skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė pagal 505 straipsnio b punktą ir dvejų metų laisvės atėmimo bausmė pagal stichinių nelaimių įstatymą“, sakė chuntos atstovas Zawas Minas Tunas.

Bausmę sutrumpino

Mianmaro chunta sumažino nušalintai civilinės valdžios lyderei Aung San Suu Kyi paskirtą kalėjimo bausmę iki dvejų metų, pirmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.

Chuntos vadas Min Aung Hlaingas paskelbė, kad Suu Kyi ir buvusiam prezidentui Win Myintui už sukilimo kurstymą prieš kariuomenę ir koronaviruso taisyklių nepaisymą skirtos bausmės „sumažintos nuo ketverių iki dvejų metų“, pranešė valstybinė televizija.

Buvusiam prezidentui Winui Myintui taip pat buvo skirta ketverių metų įkalinimo bausmė dėl tų pačių kaltinimų, sakė jis ir pridūrė, kad jie dar nebus pasodinti į kalėjimą.

„Jų laukia kiti kaltinimai tose vietose, kur jie dabar yra apsistoję“ sostinėje Neipide, pridūrė Zawas Minas Tunas, bet daugiau detalių nepateikė.

76 metų Aung San Suu Kyi yra suimta nuo vasario 1 dienos, kai generolai nušalino jos vyriausybę, užbaigdami dešimtmetį trukusį civilinį valdymą.

Nobelio taikos premijos laureatei taip pat pareikšta virtinė kitų kaltinimų, tokių kaip Valstybės paslapčių įstatymo pažeidimas, korupcija ir sukčiavimas rinkimuose, dėl kurių ji gali būti pasiųsta už grotų dešimtmečiams.

Pastarosiomis savaitėmis baigėsi kitų Aung San Suu Kyi Nacionalinės lygos už demokratiją (NLD) aukšto rango narių teismo procesai. Chunta jiems skyrė griežtas laisvės atėmimo bausmes.

Praėjusį mėnesį buvęs vyriausiasis ministras buvo nuteistas kalėti 75 metus, o Aung San Suu Kyi artimas patarėjas pasiųstas už grotų 20 metų.

Vietos stebėtojų duomenimis, nuo vasarį įvykdyto perversmo daugiau kaip 1 200 žmonių žuvo ir per 10 tūkst. buvo sulaikyti chuntai griežtomis priemonėmis slopinant nepritariančius balsus ir kitokią nuomonę.

Žiniasklaidai uždrausta dalyvauti teismo procese, vykstančiame specialiajame kariškių pastatytame tribunole sostinėje Neipide. Be to, chunta neseniai uždraudė Aung San Suu Kyi teisininkų komandai bendrauti su žiniasklaida.

JT pasmerkė „politiškai motyvuotą“ teismo nuosprendį

Jungtinių Tautų (JT) vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet pirmadienį griežtai sukritikavo Mianmaro karinę chuntą dėl nuverstai šalies lyderei Aung San Suu Kyi paskelbtos ketverių metų laisvės atėmimo bausmės ir pareikalavo ją išlaisvinti.

„Po fiktyvaus teismo proceso valstybės patarėjai paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis yra politiškai motyvuotas, – sakoma M. Bachelet pranešime. – Čia kalbame ne tik apie ginčytiną jos laisvės apribojimą, tačiau ir apie dar vienas užsivėrusias politinio dialogo duris.“

„Kariuomenė siekia naudoti teismus kaip ginklą, kad atsikratytų visos politinės opozicijos, – teigė M. Bachelet. – Tačiau šie atvejai negali suteikti legitimumo neteisėtam perversmui ir šalies karinei valdžiai.“

JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė taip pat pasmerkė sekmadienį Jangono mieste įvykusią „žiaurią ir smerktiną“ ataką, kurios metu kariai automobiliu įsirėžė į taikius demonstrantus ir tada į juos paleido ugnį. M. Bachelet išreiškė nerimą, kad pastarieji įvykiai tik dar labiau padidins įtampą ir pakurstys smurtą.

ES pasmerkė „politiškai motyvuotą“ Mianmaro lyderės įkalinimą

Europos Sąjunga pirmadienį pasmerkė Mianmaro valdančiosios chuntos paskelbtą nuosprendį įkalinti nušalintą lyderę Aug San Suu Kyi kaip „politiškai motyvuotą“ ir „akivaizdų žmogaus teisių pažeidimą“.

ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio pareiškime 27 valstybių narių vardu teigiama, kad nuosprendis Suu Kyi „yra dar vienas žingsnis teisinės valstybės griovimo link“.

„Amnesty“: Mianmaro chunta siekia „nuslopinti laisves“, įkalindama Aung San Suu Kyi

Mianmaro chunta mėgina „nuslopinti laisves“, įkalindama nušalintą civilinę lyderę Aung San Suu Kyi dėl prieš kariuomenę nukreipto kurstymo ir COVID-19 taisyklių pažeidimo, pirmadienį pareiškė tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“.

„Griežtos bausmės, skirtos Aung San Suu Kyi už šiuos fiktyvius kaltinimus, yra naujausias kariuomenės pasiryžimo eliminuoti visą opoziciją ir nuslopinti laisves Mianmare pavyzdys“, – nurodė organizacija išplatintame pareiškime.

Pirmadienį Mianmaro teismas skyrė Aung San Suu Kyi ketverių metų laisvės atėmimo bausmę dėl prieš kariuomenę nukreipto kurstymo ir COVID-19 taisyklių pažeidimo.

76 metų Aung San Suu Kyi yra suimta nuo vasario 1 dienos, kai generolai nušalino jos vyriausybę, užbaigdami dešimtmetį trukusį civilinį valdymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt