Pasaulyje

2016.11.28 09:48

Kuba atsisveikina su F. Castro

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.28 09:48

2017-ųjų Fidelis Castro nebesulauks, bet daugelis Kubos gyventojų džiaugiasi, kad jis pasitraukė tada, kada panorėjo gamta, o ne didžioji kaimynė Amerika, pusę amžiaus taikanti ekonominį embargą ir rengusi invaziją bei pasikėsinimus. Nors Barakas Obama, vienuoliktasis prezidentas per Kastro valdymą, atkūrė diplomatinius santykius, revoliucijos lyderis iki paskutinių komentarų liko kritiškas, kaip sakė, medumi pateptiems žodžiams. 

Bet turistų srautas daugeliui kubiečių atvėrė bent minimalių perspektyvų uždirbti daugiau negu seniai nesikeičiantis valstybinis atlyginimas – apie 20 eurų per mėnesį. Srautas dar išaugs pirmadienį, kai pirmieji reguliarieji Amerikos oro linijų reisai nusileis Havanoje. Dar šiemet tiesioginių skrydžių turėtų būti 110 kiekvieną dieną. Tačiau ar vienu parašu atšilimo neatšauks Donaldas Trumpas, neaišku – jo komanda tik kartoja, kad reikia „geresnio susitarimo“, kuris atneštų daugiau laisvės, bet detalių nepateikia.

Garsiausia režimo priešininkų organizacija, „Baltai vilkinčios moterys“, irgi sako, kad nors F. Castro mirė, šalį toliau valdys diktatorius, todėl keičiasi tik vardas. Bet pirmą kartą per trylika metų atšaukė sekmadienio protestą.

 „Mes, kaip kovotojos už žmogaus teises, nusprendėme gerbti skausmą, net jei juo nesidalijame. Todėl šalies mastu nusprendėme padaryti pertrauką, neišeiti į gatves ir neprovokuoti vyriausybės“, – skelbė organizacijos „Baltai vilkinčios moterys“ vadovė Berta Soler.

Dabar Kuboje politinių kalinių likę tik šimtai, o nebe 15 tūkstančių, bet tai vis dar vienintelė Vakarų pusrutulio šalis, kur nėra jokių opozicijos partijų. Todėl pasaulio lyderių atsiųstose užuojautose išsakyti pagyrimai sukėlė ir kritikos bangą – F. Castro gal ir padarė milžiniškos įtakos istorijai, bet ar dera užmerkti akis, kad jis rėmė diktatorius, sušaudė šimtus nuverstojo pirmtako rėmėjų ir kaip įmanydamas stabdė ekonomikos reformas.

Revoliucijos aikštėje pirmadienį laukia pirmoji atsisveikinimo akcija, o antradienį – daugiatūkstantinis mitingas, į kurį laukiama atvykstant ir kai kurių užsienio šalių vadovų. Paskui F. Castro palaikai iškeliaus per visą šalį ir sekmadienį bus palaidoti antrajame pagal dydį Santjago mieste, kur 53-aisiais broliai Castro surengė pirmąjį, tąsyk žlugusį, maištą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.