Pasaulyje

2016.11.25 23:39

Pabėgėliai per kelionę į Europą verčiami gerti dyzeliną ir leistis parazitus

15min.lt2016.11.25 23:39

Nelegalaus žmonių gabenimo per sienas „verslas“ – tai pasaulis, kuriame klesti išnaudojimas ir žmonių kančia. Tačiau naujai atskleisti faktai rodo iki šiol dar nematytą tuo užsiimančių žmonių žiaurumą – paaiškėjo, kad migrantai buvo verčiami gerti dyzeliną, taip pat jiems buvo leidžiamos injekcijos su parazitais, rašo „The Daily Beast“.

Lapkričio 12 d. britų medicinos žurnale „The Lancet“ paskelbta ataskaita apie migrantus iš Afrikos, kurie buvo gydomi Miuncheno universitetinėje ligoninėje. Jie kentėjo nuo angliavandenilių pneumonito po to, kai kelionėje į Italiją jie buvo verčiami gerti degalus.

Tyrėjai nagrinėjo skirtingus atvejus – vyrus iš trijų skirtingų šalių, kurie į Italiją vyko skirtingais laivais, apklausinėjo medikus, pačius migrantus, pagalbos organizacijų darbuotojus. „Lancet“ autoriai patvirtino tai, ką migrantai pagalbos agentūroms pasakoja jau kelis mėnesius: kad kontrabandininkai verčia žmones gerti degalus, taip pat jiems leidžia injekcijas, kad šie per ilgą ir pavojingą kelionę jūra būtų ramūs ir tylūs.

Pagalbos agentūrų Sicilijoje darbuotojai pasakojo, kad siaubingas planas dažnai prasidėdavo dar prieš migrantams lipant į valtis.

Pavyzdžiui, vienas migrantas iš Nigerijos pasakojo, kad besilaukiančios moterys prieš kelionę turėjo įsistatyti „savadarbius kateterius“, nes kontrabandininkai įsitikinę, kad nėščios moters šlapimas apnuodys vyrus. Kadangi migrantų valtyse nėra ne tik tualetų, bet ir apskritai vietos kiek labiau pajudėti, jie gamtinius reikalus atlikti turi tiesiog ten, kur stovi.

Kita moteris sakė, kad kontrabandininkai dažnai migrantus ir pabėgėlius marina badu – maisto ir vandens neduoda jau likus kelioms dienoms iki kelionės pradžios. Tam, kad sustotų virškinimo procesai, o valtyje žmonės būtų tokie nusilpę, kad nepanikuotų, jeigu valtis pasvirtų.

„Kai jie mus atgabeno iš slaptavietės į pakrantę, buvau nevalgiusi ištisas tris dienas, – „The Daily Beast“ sakė Siciliją pasiekusi migrantė iš Nigerijos Mary. – Žmonės nemoka plaukti, ir kontrabandininkų pasitelktas būdas, kaip neleisti jiems panikuoti, yra jų nusilpdinimas.“

Dokumentiniame filme „Ugnis jūroje“ („Fire at Sea“) vienas pareigūnas pasakoja apie degalų kvapą, kai jie priartėjo prie migrantų. „Tik nedek degtuko, nes mes visi pavirsime fakelais“, – sakė jis.

Kelionę per Viduržemio jūrą išgyvenę migrantai jau seniai pasakoja, kad jiems būna leidžiamos injekcijos su parazitais. Taip irgi siekiama sulėtinti virškinimo procesus ir įvesti juos į letargo būseną. „Lancet“ tyrime rašoma apie 18-metį vaikiną iš Eritrėjos, kuris buvo ne tik apsinuodijęs dyzelinu, bet ir užkrėstas askaridėmis. Dar tebevykstant tyrimui jis mirė nuo įvairių organų nepakankamumo, ir tyrėjai negalėjo asmeniškai su juo pakalbėti.

Kai kurių migrantų laukia ir kitas siaubingas likimas – jie nužudomi dėl organų. Praėjusiais metais „Pasaulinė iniciatyva prieš prekybą žmonėmis“ skelbė, kad organai dažnai būna parduodami turtingiems žmonėms, kurie nenori ilgai laukti savo eilės organų transplantacijos sąrašuose. Dažniausiai prekiaujama inkstais, kepenimis ir panašiais organais, teigia organizacija.

Balandžio mėnesį į krantą Egipte išmesti devynių somaliečių kūnai. Iš jų chirurginiu būdu buvo išimti įvairūs organai.

Šiemet Italijos krantus yra pasiekę daugiau nei 168 tūkst. migrantų ir pabėgėlių. Dar beveik 5 tūkst. žuvo pakeliui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt