Pasaulyje

2021.12.06 21:34

Rusijos samdiniai vadovavo ES apmokytiems kariams – Afrikoje tikėjosi užvaldyti gamtos išteklius

Andrew Rettman, euobserver, LRT.lt2021.12.06 21:34

Nutekintos ataskaitos duomenimis, Rusijos samdiniai ėmėsi vadovauti bent vienam ES parengtam batalionui Centrinėje Afrikos Respublikoje (CAR), kad padėtų perimti šios ištekliais turtingos šalies kontrolę.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

Nutekintos ataskaitos duomenimis, Rusijos samdiniai ėmėsi vadovauti bent vienam ES parengtam batalionui Centrinėje Afrikos Respublikoje (CAR), kad padėtų perimti šios ištekliais turtingos šalies kontrolę, rašo „EUobserver“.

„Šiandien daugumai dislokuotų FACA dalinių tiesiogiai vadovauja arba juos prižiūri WG samdiniai. WG taip pat turi nemenkos įtakos FACA generaliniam štabui ir kitoms Vyriausybės institucijoms“, – teigiama lapkričio 15 d. ES užsienio tarnybos ataskaitoje, su kuria „EUobserver“ turėjo galimybę susipažinti.

FACA yra „Forces Armées centralfricaines“, CAR prezidento Faustino-Archange`o Touaderos pagrindinė kariuomenė, kurią sudaro maždaug 12 500 karių.

WG reiškia „Wagner Group“ – su Kremliumi siejamos sukarintos pajėgos.

ES kariniai patarėjai jau daugelį metų apmoko CAR karius – tokia yra viena iš tarptautinės pagalbos karo niokojamai šaliai formų.

Kaip teigiama ES ataskaitoje, vienas iš tokių dalinių yra EUTM RCA (ES karinio parengimo misijos Centrinėje Afrikos Respublikoje) sertifikuotas FACA „Bataillon d'Infanterie Territoriale 7“.

Iš nutekintos ataskaitos matyti, kad ES apmokytą batalioną „šiuo metu kontroliuoja WG personalas... nors tai prieštarauja susitarimui tarp EUTM ir CAR Vyriausybės“.

FACA kariai praktiškai nekontaktuoja su FACA generaliniu štabu, „išskyrus mobiliuoju telefonu su sous-chef d`operations EMA [Etat-major des Armées], kuris yra glaudžiai susijęs su RU [Rusijos] kontingentu CAR“, teigiama pranešime.

„Tokia kontrolės stoka naudojasi RU / WG samdiniai, kurie dislokuotus FACA dalinius panaudoja savais tikslais“, – rašoma pranešime.

ES pažymi, kad rusų vadovaujami batalionai kovoja su kaimo vietovėse įsitvirtinusiais F. A. Touaderos režimui besipriešinančiais sukilėliais.

Tačiau nutekintame pranešime nurodoma, kad Rusijos tikslas, panašu, yra „užvaldyti“ CAR gamtinius išteklius.

„Dabartinis WG samdinių dislokavimo modelis... apima visas gyvybiškai svarbias teritorijas CAR vakaruose ir centre, pirmenybę teikiant ekonomiškai svarbioms kasykloms ir tokiu būdu užtikrinant WG investicijas per „Lobaye Investment Company“, – aiškina ES užsienio tarnyba.

„RU elementai taip pat pradėjo veržtis į gamtos rezervatus / aplinkos apsaugos zonas CAR rytuose, pavyzdžiui, Činko... kol kas tokių veiksmų tikslas nėra žinomas“, – teigiama pranešime.

O rusų vadovaujamos FACA pajėgos kaltinamos „savavališkomis žudynėmis, prievartavimais ir kankinimais... neteisėtu mokesčių rinkimu ir prekių konfiskavimu“, – perspėja ES.

„Rusijos samdinių vykdomi rimti žmogaus teisių pažeidimai“ gali „dar labiau pagilinti susipriešinimą tarp CAR gyventojų ir dislokuotuose FACA padaliniuose ir sukelti dar didesnę suirutę šalyje“, – rašoma nutekintoje ataskaitoje.

Tai, kad ES naudojosi „WG / RU“ paslaugomis, rodo, jog Europos diplomatai nemato skirtumo tarp oficialių ir neoficialių Rusijos karių Afrikoje.

ES pažymi, kad „keli šimtai „Wagner Group“ samdinių“ dalyvauja partizaniniame kare CAR.

Ataskaitoje teigiama, kad Rusija į CAR buvo pasiuntusi apie 2 600 oficialių „kariuomenės atstovų“, kurie 2018 m. atvyko į šalį apmokyti karių, dovanojo automatinius šautuvus, amuniciją ir šarvuočius.

Siekdama sukurti „demokratiškai kontroliuojamą patikimą saugumo garantą“ ES nuo 2014 m. apmoko CAR pajėgas.

Šalyje dirba apie 500 karinių ir civilių patarėjų.

JT taip pat yra dislokavusios apie 14 500 daugiausia iš Afrikos šalių sušauktų taikdarių.

Ataskaitoje teigiama, kad tarptautinis kontingentas sumažėjo balandį, pasitraukus JAV – tokia buvo jų „reakcija į tai, kad RU / WG naudoja transporto priemones, kurias JAV dovanojo FACA“.

Po pranešimo apie „FACA ir RU / WG vykdomus žiaurumus“, birželį iš kontingento pasitraukė Ruanda.

Tačiau tuo pačiu metu Rusijos karių skaičius augo.

Rusija dabar turi „neginčijamą įtaką“ „beveik visose [F. A. Touaderos] Vyriausybės veiklos srityse“, įskaitant „paramą per įgaliotinius Nacionalinėje Asamblėjoje“, teigiama ES ataskaitoje.

Joje taip pat pažymima, kad Rusijos „sudėtinga hibridinė strategija“ apima ir „CAR finansinės skolos RU / WG“ svertus.

Kas per „Wagner“?

Prancūzams nerimaujant, kad tai, kas įvyko CAR, netrukus gali pasikartoti ir Malyje, ES užsienio reikalų tarnyba rengia sankcijas „Wagner“ grupei.

„Yra bendra valia priimti sprendimą dėl sankcijų... „Wagner“ grupei teisinės bazės“, – praėjusią savaitę Briuselyje sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves`as Le Drianas, reaguodamas į „Wagner“ grupės derybas su Malio chunta dėl galimybės pakeisti su džihadistais šioje šalyje kovojančius prancūzų karius.

„Wagner Group“ taip pat yra dalyvavusi kariniuose veiksmuose Libijoje, Mozambike, Sudane, Sirijoje, Rytų Ukrainoje ir Venesueloje.

Kaip „EUobserver“ sakė Europos saugumo šaltinis, priskaičiuojama apie 5 tūkst. šiai grupei priklausančių kovotojų.

Šaltinio teigimu, tai yra buvę kariai daugiausia iš Rusijos, Rusijos okupuotos Rytų Ukrainos, Baltarusijos, Moldovos ir Serbijos, taip pat samdiniai iš įvairių Afrikos šalių, įskaitant CAR, Malį ir Sudaną.

Grupė pavadinta „Wagner“ pagal buvusio Rusijos specialiųjų pajėgų karininko Dmitrijaus Utkino karinį šaukinį.

Iš Pskovo kilęs 51 metų vyras subūrė šią grupuotę ir iki šiol jai vadovauja.

Tačiau „Wagner Group“ neturi jokio teisinio statuso nei Rusijoje, nei kur nors kitur, todėl ją sunku tiksliai apibūdinti.

ES ataskaitoje minima „Lobaye Investment Company“ yra CAR registruota kasybos įmonė.

Iki šiol „Lobaye“ vadovavo buvęs teisėsaugos pareigūnas iš Sankt Peterburgo Jevgenijus Chodotovas, siejamas su taip pat iš Sankt Peterburgo kilusiu Kremliui palankiu milijardieriumi Jevgenijumi Prigožinu.

Šešėlinė jėga

ES dar praėjusiais metais įtraukė J. Prigožiną į juodąjį sąrašą.

Buvo teigiama, kad jis „remia „Wagner“ grupės veiklą“ Libijoje.

O ES Parlamentas (EP) praėjusią savaitę atskleidė daugiau informacijos apie šias šešėlines Rusijos pajėgas.

„Manoma, kad „Wagner“ grupė naudojasi Rusijos karine infrastruktūra, apsistoja tose pačiose bazėse kaip ir Rusijos kariuomenė, yra pergabenama Rusijos kariniais lėktuvais ir naudojasi kariams skirtomis sveikatos priežiūros paslaugomis... ji iš dalies finansuojama per daugiamilijonines Rusijos ginkluotųjų pajėgų aprūpinimo ir statybų sutartis su įmonėmis, siejamomis su artimu Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininku Jevgenijumi Prigožinu“, – teigiama EP pranešime.

„Turėtų būti pritaikytos sankcijos, visų pirma susijusios su kelionių draudimu ir grupės operatyvininkų turto įšaldymu [ES], – sako Europos saugumo šaltinis. – Visos šalys, besinaudojančios šios sukarintos grupės ir su ja susijusių įmonių paslaugomis, ypač CAR, Malis ir Sudanas, turėtų būti raginamos nutraukti bet kokius ryšius su [„Wagner“] grupe.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt