Pasaulyje

2021.12.03 21:00

Rimti sunkumai: kodėl į Europą plūsta „vakcinų turistai“ iš Rusijos?

LRT.lt2021.12.03 21:00

Vis daugiau rusų vyksta į Europą skiepo nuo COVID-19 – „vakcinos kelionės“ sparčiai populiarėja. Tačiau kodėl europinė vakcina tokia geidžiama? „Deutsche Welle“ (DW) tyrimas ieško atsakymų į šį klausimą. 

Neaišku, ar rusų gamybos vakcina „Sputnik V“ artimiausiu metu bus patvirtinta Vakaruose, o kol tai įvyks, daugelis Rusijos piliečių susiduria su rimtais sunkumais. Taip yra todėl, kad norint atvykti į daugelį šalių, reikia pateikti vakcinacijos nuo COVID-19 kuria nors iš Europos Sąjungoje (ES) patvirtintų vakcinų įrodymą.

Dėl to kenčia ne tik turistai. Daug Rusijos piliečių vyksta į užsienį, pavyzdžiui, verslo reikalais ar aplankyti giminaičių. Neturėdami vakcinacijos įrodymo, kai kuriose šalyse jie negali pietauti restoranuose ar užsisakyti kambarį viešbutyje.

Prieš kelis mėnesius situacija buvo visiškai kitokia. Balandį nemažai europiečių vyko į Rusiją pasiskiepyti „Sputnik V“. Tuo metu sergamumo COVID-19 rodikliai ES šalyse buvo aukšti, o skiepai buvo prieinami tik tiems žmonėms, kuriems dėl amžiaus, sveikatos būklės ar profesijos kilo didesnė grėsmė užsikrėsti ar sunkiai susirgti.

Tuo tarpu Rusijoje „Sputnik V“ buvo lengvai ir greitai prieinamas. Tačiau rugsėjį situacija apsivertė – vakcinacijos nuo COVID-19 poreikis Rusijoje sumažėjo, nes rusai pradėjo domėtis galimybėmis pasiskiepyti Europoje.

Populiariausia „vakcinų turistų“ kryptis – Serbija

„Rugsėjį nuolatiniai kai kurių kelionių agentūrų klientai susizgribo, kad „Sputnik V“ patvirtinimo procesas užsitęsė, todėl ėmė prašyti agentūrų padėti gauti PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) patvirtintą vakciną“, – sako Rusijos kelionių organizatorių asociacijos (ATOR) vadovė Maja Lomidze. Taip atsirado „vakcinų turai“.

Pasak jos, kelionių agentūros kartu su užsienio partneriais pradėjo organizuoti keliones į šalis, kuriose užsieniečiai gali pasiskiepyti.

Šiuo metu Rusijos turistas be didesnių kliūčių gali pasiskiepyti tik trijose Europos šalyse. Populiariausia yra Serbija, už jos rikiuojasi Kroatija ir Graikija. Serbija yra sąrašo viršuje dėl to, kad į šią šalį vykstantiems rusams nereikia vizos, o ir vakcina yra nemokama. Nemažai rusų vyksta į Kroatiją, nes čia, nors ir reikalinga viza, jie gali gauti „Johnson & Johnson“ vakciną, kurios pakanka vienos dozės.

Vakcinacijos kelionių į užsienį paklausa auga. Rugsėjį kelionių agentūros suorganizavo 10–20 tokių kelionių, o spalio pabaigoje jau sulaukdavo tiek pat užklausų per dieną.

Maja Lomidze mano, kad paklausa nemažės, kol „Sputnik V“ vakcinos nepatvirtins PSO arba Europos vaistų agentūra (EMA).

Kai kurie rusai skiepijasi Vokietijoje

Pasak Rusijos kelionių organizatoriaus „BSI Group“ atstovės Iwettos Werdijos, yra keletas priežasčių, kodėl šiuo metu vakcinų turizmas toks populiarus. „Gavę PSO ar ES šalių patvirtintą vakciną žmonės turi daugiau galimybių keliauti į Europos šalis. Vieni nori turėti galimybę aplankyti senyvo amžiaus tėvus Europoje, kitų vaikai ten gyvena, treti nuolat vyksta darbo reikalais. Neįmanoma kas tris dienas testuotis, kad galėtum užsukti į restoraną“, – aiškina ji.

„BSI Group“ taip pat siūlo rusams vakcinų keliones į Vokietiją, tačiau jos pakankamai brangios. Majos Lomidze teigimu, vien vakcinacija Vokietijoje kainuoja 500–800 eurų. Be to, „BSI Group“ ima 60 eurų mokestį už vertėjo paslaugas, o ir apgyvendinimo bei kitos paslaugos Vokietijoje daug brangesnės nei Serbijoje ar Kroatijoje.

Pasak Rusijos kelionių organizatoriaus „Čaika-Tour“ atstovų, Vokietijoje oficialiai nėra leidžiama skiepyti užsieniečius, tačiau kai kuriais atvejais vakcinacijos punktuose net neprašoma paso. „Kelionės į Vokietiją norintiems pasiskiepyti nėra organizuojamos ir šiuo metu jos nėra įmanomos, nes skiepai nėra priežastis atvykti Vokietiją“, – aiškina agentūros atstovai.

„Galimybė laisviau keliauti po pasaulį“

Davidas Afanasiadi iš Maskvos verslo kelionės metu gavo galimybę pasiskiepyti ES patvirtinta vakcina. Jaunuolis DW pasakojo, kad visai neseniai vyko į Monaką su persėdimu Nicos oro uoste. Jis kurį laiką praleido šiame Prancūzijos mieste, nes vis dar turėjo prieš pandemiją išduotą turistinę vizą ir verslo partnerių kvietimą atvykti į šalį.

Nors D. Afanasiadi jau buvo pasiskiepijęs „Sputnik V“ vakcina ir turėjo tai liudijantį dokumentą, jis labai norėjo gauti Europoje pripažįstamą vakciną. „Nėra prasmės kalbėti apie pasitikėjimą viena ar kita vakcina. Nesu gydytojas. Tiesiog norėjau pasiskiepyti visuotinai pripažįstama vakcina, kad galėčiau laisviau keliauti po pasaulį“, – sako D. Afanasiadi.

Nicoje gyvenanti ir puikiai prancūziškai kalbanti draugė padėjo D. Afanasiadi pereiti visą procesą. Ji internetu užregistravo vaikiną skiepui, padėjo užpildyti anketą ir susikalbėti su gydytoju – tam reikia gerų kalbos žinių.

Draugės dėka D. Afanasiadi dabar turi ES skaitmeninį vakcinacijos nuo COVID-19 sertifikatą. Anot jo, tiems, kas yra pasiskiepiję „Sputnik V“ ir turi tai paliudijantį dokumentą, užtenka vienos „BioNTech / Pfizer“ vakcinos dozės.

Sustiprinančioji dozė Vienoje

Kaip ir D. Afanasiadi, gydytojas iš Sankt Peterburgo Sauras Mugutdinovas prieš atvykdamas stažuotis į Austriją jau buvo pasiskiepijęs dviem „Sputnik V“ dozėmis. Tačiau ES šalyje jo vakcinacijos statusas nebuvo pripažintas.

S. Mugutdinovas nusprendė papildomai pasiskiepyti „Johnson & Johnson“ vakcina. Anot jo, lemiamas veiksnys buvo tai, kad reikia tik vienos šios vakcinos dozės, o tai reiškia, kad jis kur kas greičiau įgis galimybę laisvai keliauti.

„Taip sutaupiau nemažai pinigų, kuriuos būčiau išleidęs PGR ir antigenų testams, – sako S. Mugutdinovas. – Dabar situacija sudėtinga, net ir Šengeno erdvėje pasienio pareigūnai tikrina QR kodus. Be to, nepasiskiepijęs negali eiti į restoranus ar barus.“

Viename iš Vienos prekybos centrų pasiskiepijęs „Johnson & Johnson“ vakcina, gydytojas kiekvieną savaitgalį kur nors keliauja. Be to, jis griežtai pasisako prieš vakcinų skeptikus ir aktyviai reiškiasi Rusijos socialiniuose tinkluose, siekdamas įtikinti savo bendrapiliečius skiepytis.

„Vakcinų priešininkų judėjimų yra visur, tačiau tik mūsų šalyje jų retorika yra tapusi dominuojančia, – sako S. Mugutdinovas. – Galima sakyti, kad dauguma gyventojų nusiteikę prieš skiepus, niekur kitur neteko matyti nieko panašaus.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt