Pasaulyje

2016.11.25 14:01

Pirminiai Prancūzijos prezidento rinkimai: debatuose F. Fillonas nugalėjo A. Juppe

LRT.lt2016.11.25 14:01

Politikai, pretenduojantys tapti Prancūzijos dešiniųjų kandidatu į šalies prezidento postą, susigrūmė tiesioginiuose televizijos debatuose. Jie diskutavo įvairiais klausimais, įskaitant abortus ir ekonomiką, dienraštyje „The Guardian“ rašo leidinio korespondentė Paryžiuje Angelique Chrisafis.

Ekspertų nuomone, televizijos debatuose, surengtuose prieš sekmadienį vyksiantį balsavimą, kai bus renkamas Prancūzijos dešiniųjų kandidatas į šalies prezidentus, Francois Fillonas – socialiai konservatyvus buvęs Prancūzijos ministras pirmininkas, žadantis Prancūzijoje įgyvendinti radikalias verslui palankias reformas, – nugalėjo savo nuosaikesnį varžovą Alainą Juppe.

Dvi valandas trukę tiesioginiai televizijos debatai buvo stebėtinai geranoriški, ypač atsižvelgiant į įnirtingus kandidatų tarpusavio išpuolius vos prieš keletą dienų, kai F. Fillonas buvo išvadintas „viduramžių reakcijos šalininku“ dėl planų panaikinti tam tikras homoseksualių porų įsivaikinimo teises ir dėl požiūrio į abortus, o A. Juppe dėl paramos Prancūzijos įvairovės politikai susilaukė tokių apibūdinimų kaip islamistinis „Ali Juppe“.

F. Fillonas šią savaitę tvirtino, kad dešiniosios nuotaikos Prancūzijoje kaip niekada stiprios ir kad jis yra geriausias kandidatas siekiant pasinaudoti visuomenės poslinkiu į dešinę. Jo nuomone, per TV debatus jis laimėjo „ideologinę kovą“. F. Fillonas pažadėjo panaikinti pusę milijono darbo vietų viešajame sektoriuje ir per penkerius metus Prancūzijoje užtikrinti visišką užimtumą. Tai ypač didelis pažadas šalyje, kuri su didelio nedarbo problema susiduria jau tris dešimtmečius, įskaitant ir tada, kai F. Fillonas penkerius metus buvo ministras pirmininkas.

Be to, F. Fillonas sakė, kad Prancūzijos sveikatos apsaugos sektoriuje būtina tęsti privatizaciją ir kad prancūzų branginamas socialinis modelis, kuriam būdingas labai didelis socialinės apsaugos tinklas, įskaitant pensijas, nedarbo pašalpas ir sveikatos apsaugą, yra atgyvenęs ir turi būti pertvarkytas.

A. Juppe pasisakė prieš tai, ką jis pavadino brutaliomis reformomis, kurios, jo nuomone, nebus veiksmingos.

A. Juppe norėjo išsiaiškinti kandidatų požiūrį į abortus. F. Fillonas, kuris pabrėžia savo krikščionišką tikėjimą, taip mėgindamas pritraukti konservatyvių katalikų balsų, teigė asmeniškai esąs prieš abortus. Tačiau per debatus jis tvirtino, kad nesiimtų keisti 1975 m. priimtų Prancūzijos aborto įstatymų. A. Juppe teigė, kad teisė į abortą yra viena iš svarbių piliečių teisių.

Abu kandidatai pasiūlė mažinti mokesčius ir viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių, tačiau jų nuomonės išsiskyrė dėl ekonomikos reformų masto ir viešųjų išlaidų mažinimo.

Be to, išsiskyrė ir kandidatų požiūris Prancūzijos tapatybės klausimais. „Ne, Prancūzija nėra daugiakultūrė šalis“, – teigė F. Fillonas ir pridūrė, kad į Prancūziją atvykę užsieniečiai privalo asimiliuotis. „Kai atvykstate į svečius, šeimininkauti nepradedate“, – sakė jis.

A. Juppe teigė, kad Prancūzijos tapatybė yra pagrįsta įvairove, kuria reikia didžiuotis, ir kad jis nori suvienyti šalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt