Naujienų srautas

Pasaulyje2013.04.11 16:19

JT ir Sirijos derybos dėl cheminio ginklo atsidūrė aklavietėje

ELTA 2013.04.11 16:19

Jungtinių Tautų (JT) ir Sirijos prezidento Basharo al-Assado vyriausybės derybos dėl galimo tyrimo, ar šalyje buvo panaudotas cheminis ginklas, atsidūrė aklavietėje, informuoja „Reuters“.

Jungtinių Tautų (JT) ir Sirijos prezidento Basharo al-Assado vyriausybės derybos dėl galimo tyrimo, ar šalyje buvo panaudotas cheminis ginklas, atsidūrė aklavietėje, informuoja „Reuters“.

Sirija ir JT ne vieną savaitę susirašinėjo laiškais, bet nepavyko susitarti dėl tyrimo, teigia JT diplomatai. Sirija prašė JT tirti tik, anot jų, sukilėlių praėjusį mėnesį netoli Alepo miesto surengtą cheminį puolimą. Sirijos opozicija dėl šios atakos kaltina prezidento B. al Assado pajėgas ir nori, kad JT ištirtų ir kitas tariamas vyriausybės chemines atakas.

Teigiama, kad cheminis ginklas buvo panaudotas tris kartus – kovo mėnesį netoli Alepo ir netoli Damasko bei gruodžio mėnesį Homso mieste. Dėl išpuolių vyriausybės pajėgos ir sukilėliai kaltina vieni kitus. Kol kas Sirija sutinka JT tyrėjams leisti apsilankyti tik Alepe, bet JT reikalauja leidimo tirti ir Alepe, ir Homse. Tuo metu Didžioji Britanija ir Prancūzija JT generaliniam sekretoriui Ban Ki-moonui praėjusį mėnesį parašė laišką, kuriame teigia, kad ištirti reiktų visas tris vietoves.

Sirijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį dar kartą patvirtino savo poziciją pareikšdama, kad JT prašymas leisti tirti visur, kur įtariamas cheminio ginklo naudojimas, neatitinka Sirijos vyriausybės prašymo tirti tik išpuolį Alepe. Balandžio 6 dieną Sirijos užsienio reikalų ministras laiške teigė, kad B. al Assado vyriausybė įsileis JT inspektorius tik į Alepą, ir jei jie bus nešališki, bus galima aptarti galimybę pradėti tyrimą Homse.

Vakarų delegacijos pareiškė, kad Sirijos balandžio 6 dienos atsakymas yra nepriimtinas ir kad tyrėjų komanda privalo gauti leidimą lankytis ir Alepe, ir Homse. JT diplomatai sakė, kad viena iš JT galimybių yra pradėti tyrimą už Sirijos ribų. Būtų galima ištirti pabėgėlių stovyklose apsistojusius sirus, kurie prieš išvykdami iš šalies galėjo būti apnuodyti cheminiu ginklu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi