Pasaulyje

2021.12.02 23:19

Politologas apie kirtį Minskui: paveiks migrantų gabenimo grandinę, bet kad režimas atsitrauks – mažai tikėtina

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.02 23:19

Oficialiai įsigaliojo naujos sankcijos Baltarusijai. Į ES ir JAV sankcijų sąrašus įtraukti asmenys bei įmonės, organizavusios migrantų gabenimą į Baltarusiją – tarp jų kelionių agentūros ir oro bendrovės. Pasak ekspertų, tai paveiks migrantų gabenimo organizacijos grandinę, tačiau kad režimas atsitrauks – mažai tikėtina. 

Nors Europos Komisija skelbia, kad krizė suvaldyta, beveik du tūkstančiai migrantų – vis dar prie Lenkijos.

Dauguma jų tebėra čia, pasienio logistikos sandėlyje Baltarusijoje. Čia vyksta maisto dalijimas. Laukti reikia lauke, pasak migrantų, dviejų valandų eilėje.

Vaikai prašo paliesti sniegą – kai kuriems tai pirmas kartas.

Panorama. Dėl 14-os pasienyje rastų migrantų pradėtas tyrimas: galimai buvo pažeistos vaikų teisės (su vertimu į gestų k.)

Bet kas vaikams prasiblaškymas, kai kuriems suaugusiems – kliūtis pereiti sieną. Bet kiti toliau bando ir per sniegą. Nežinia ar laisva valia, ar varomi baltarusių, migrantai toliau žygiuoja palei Lenkijos pasienį.

Naktimis tebesulaukia baltarusių pagalbos. Koncertina randama sulyginta su žeme, per ją – tiltai iš lentų.

Padėčiai pasienyje nesikeičiant, didėja spaudimas – jau penktasis Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijai paketas. Jame – ne tik migrantus į Baltarusiją skraidinusi „Belavia“ ir privati Sirijos oro linijų bendrovė, bet ir du Minsko viešbučiai, iš kurių gavusieji Baltarusijos vizą gabenami į pasienį, ir į pasienio miškus migrantams padėjusios patekti dvi kelionių agentūros. Taip pat Baltarusijos vizas išduodantis centras Stambule.

„Ta grandinė, kuri egzistuoja dabar, ji tikrai nuo to nukentės, bet tai nereiškia, kad negali atsirasti naujų grandinių. Jau nebe lėktuvais iš Turkijos, bet galbūt sausuma per Rusiją, ar dar kažkur.

Tie pokalbiai ir diskusijos apie tai, kad sankcijos neturi esminio poveikio, yra neteisingi“, – tikina VU TSPMI docentas Laurynas Jonavičius.

Pasak prezidento Gitano Nausėdos, penktasis paketas nukreiptas ne tik į organizuojančius migrantų gabenimą, bet ir tuos, kurie maitina režimą arba sukuria finansinį pagrindą režimui.

Sąraše – trys režimą finansuojančios įmonės, tarp kurių ir „GrodnoAzot“, laikoma strategine. Iš viso – 11 įmonių ir 17 asmenų, daugiausia Baltarusijos pasieniečių, bet ir teisėjų.

Bet ar režimas atsitrauks, analitikai abejoja.

„Jeigu tai išbandymas, bijau, kad pamoka, kurią Baltarusija ir jų draugai Rusijoje išmoko, jog tai veikia. Kad iš Vakarų gali sulaukti pripažinimo ir bandymo derėtis. Todėl nerimauju, kad tai, ką matome dabar – tik laikinas atokvėpis“, – sako CEPA analitikas Edwardas Lucasas.

Septyni tūkstančiai – tiek migrantų tarptautinė migracijos organizacija tebeskaičiuoja Baltarusijoje, ir tik maža jų dalis, pasak organizacijos, reiškia norą grįžti namo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt