Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.24 23:05

ES lyderiai bando išjudinti stringantį bendradarbiavimą su Ukraina

Europos Sąjungos lyderiai žada, kad dar šiemet bus patvirtintas bevizis režimas Ukrainai. Tiesa, pripažįsta, kad jau metus atidėliojamas sprendimas – ne Ukrainos, o pačios ES problema. Dar mažiau aiškumo dėl laisvos prekybos sutarties, kuri įstrigo Nyderlandams jos neratifikavus.

Šiltas pasisveikinimas – tik tiek ir liko iš to didelio ES ir Ukrainos santykių entuziazmo. Dabar tenka ieškoti, kaip išjudinti stringantį bendradarbiavimą. 

Ant plauko pakibo Bendrijos ir Ukrainos laisvosios prekybos sutartis, kai jai referendume nepritarė Nyderlandai.

„Galiu pasakyti, kad dirbame sunkiai, norėdami rasti sprendimą, kuris leistų olandams ratifikuoti sutartį, atsižvelgiant į jų nerimą, tačiau visiškai gerbiant Ukrainos interesus, ir kad kitoms šalims nereikėtų sutarties ratifikuoti iš naujo“, – tikina Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Nyderlandai rengia papildomą deklaraciją, neoficialiai teigiama, kad joje nebus jokių pažadų Ukrainai dėl narystės Bendrijoje ir bus nustatyta finansinės pagalbos riba.

„Tolimesnis sutarties atidėliojimas nenaudingas nei Ukrainai, nei ES. Esu įsitikinęs, kad neturime pasiduoti populizmui ir turime neleisti, kad laimėtų Ukrainos okupantė“, – sako Ukrainos prezidentas Petro Porošenko.

Briuselio koridoriuose užstrigo ir bevizis režimas Ukrainai, kuris buvo pažadėtas dar pernai, tačiau, sprendžiant migrantų krizę ir Turkijai taip pat siekiant bevizio režimo, Bendrijos institucijos nori, bet nesutaria, kaip išvis keisti bendrą vizų politiką.

Tad plojimų už ukrainietišką kalbą sulaukęs D. Tuskas turėjo teisintis ir žadėti, kad dar šiemet sutars.

„Noriu pabrėžti, kad šios diskusijos yra nebesusijusios su Ukraina. Ji puikiai atliko savo darbą. Dabar diskusijos dėl ES vizų politikos vyksta tik tarp ES šalių narių ir Europos Parlamento“, – tikina D. Tuskas.

Ir nors viešai Briuselis gyrė Ukrainą dėl reformų, dar garsiau ragina jas tęsti.

„Artėjame prie taško, kai galėsime pradėti įgyvendinti 600 mln. eurų finansinės paramos paketą. Keli dokumentai jau pasirašyti šiandien, tarp jų finansinės paramos sąlygos. Viskas priklauso nuo progreso per ateinančias kelias savaites, mėnesius ir metus“, – aiškina Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris. 

Tačiau neoficialiai pripažįstama, kad korupcija šalyje vis dar didelė. Ir pačius ukrainiečius nustebino, kai, pradėjus skelbti pareigūnų deklaracijas, paaiškėjo, kad ir dabartinė valdžia iš varganų algų susikrovė turtus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi