Pasaulyje

2021.12.02 13:48

JAV valstybės sekretorius Blinkenas ragina Rusiją „deeskaluoti“ padėtį dėl Ukrainos

atnaujinta 16.51
BNS2021.12.02 13:48

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį paragino Rusiją „deeskaluoti“ padėtį dėl Ukrainos ir „naudotis diplomatija“, be to, pakartojo savo grasinimą, kad Rusijos laukia „rimtos pasekmės“, jei ji griebsis agresijos.

„Esame labai susirūpinę dėl Rusijos planų atnaujinti agresiją Ukrainos atžvilgiu“, – per dvišales derybas Stokholme Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui pasakė A. Blinkenas.

JAV ir Rusijos diplomatijos vadovai susitiko Švedijos sostinėje vykstančio Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų susitikimo kuluaruose. ESBO yra vienas iš nedaugelio tarptautinio dialogo forumų, kuriam priklauso ir JAV, ir Rusija.

Nuo 2014 metų, kai Rusija atplėšė nuo Ukrainos ir aneksavo Krymą, šiai institucijai pavesta stebėti, kaip laikomasi taikos susitarimų, kuriais siekiama išspręsti konfliktą su separatistais Rytų Ukrainoje.

Kijevo sąjungininkai Vakaruose pastarosiomis savaitėmis skambina pavojaus varpais dėl naujo Rusijos kariuomenės telkimo prie Ukrainos sienų ir galimos invazijos.

Rusija įnirtingai neigia planuojanti įsiveržimą į Ukrainą ir kaltina NATO kurstant įtampą.

A. Blinkenas „pakartojo Jungtinių Valstijų raginimą Rusijai atitraukti savo pajėgas ir grįžti prie taikos meto padėties, taip pat laikytis Minsko susitarimų ir paliaubų Donbase“, sakoma Valstybės departamento atstovo Nedo Price`o pranešime.

„Jis pabrėžė, kad geriausias kelias į priekį yra diplomatija, kartu su visokeriopu Minsko susitarimų įgyvendinimu – procesu, kurį Jungtinės Valstijos nusiteikusios ir pasiruošusios paremti, – pridūrė N. Price`as. – Jeigu Maskva pasirinktų karinio eskalavimo kelią, sekretorius leido suprasti, kad Jungtinės Valstijos ir mūsų sąjungininkai yra pasiruošę užtikrinti, kad tai [Rusijai] užtrauktų reikšmingą kainą.“

Tuo metu S. Lavrovas per pokalbį su A. Blinkenu pareiškė, kad Ukrainos įtraukimas į JAV „geopolitinius žaidimus“ privers Maskvą imtis atsakomųjų priemonių, pranešė rusų Užsienio reikalų ministerija.

„Buvo pabrėžta, kad Rusijos teisėtų nuogąstavimų ignoravimas, Ukrainos įtraukimas į JAV geopolitinius žaidimus, kai NATO pajėgos dislokuojamos betarpiškai arti mūsų sienų, sukelt pačių rimčiausių pasekmių, privers imtis atsakomųjų priemonių karinei ir strateginei pusiausvyrai atkurti“, – pridūrė Rusijos URM.

Pasak S. Lavrovo, alternatyva galėtų būti ilgalaikės saugumo garantijos regionui prie Rusijos vakarinių sienų, „ką reikia vertinti kaip primygtiną reikalavimą“, sakoma ministerijos pranešime.

Šalys derasi Trišalėje kontaktinėje grupėje dėl konflikto Rytų Ukrainoje sureguliavimo. Be to, padėties Donbase sureguliavimas aptarinėjamas vadinamojo Normandijos ketverto, kurį sudaro Ukraina, Rusija, Vokietija ir Prancūzija, lygiu.

Per derybas su JAV diplomatijos vadovu S. Lavrovas pabrėžė „būtinybę Kijevui besąlygiškai ir visiškai įgyvendinti Minsko [susitarimų] kompleksą, įskaitant tiesioginio dialogo su LLR („Luhansko liaudies respublikos“) ir DLR („Donecko liaudies respublikos“) valdžia“, nurodė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

„Šiuo kontekstu buvo pabrėžta, kad vėliausios iniciatyvos keisti Ukrainos vidaus įstatymus tiesiogiai prieštarauja Minsko susitarimams“, – pridūrė URM.

Ukrainos ir JAV diplomatijos vadovai aptarė Rusijos atgrasymo priemones

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį per susitikimą Stokholme aptarė Rusijos atgrasymo priemones.

„Draugiškas susitikimas su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu Stokholme. Dirbame prie kompleksinio priemonių, įskaitant griežtas ekonomines sankcijas, paketo, skirto atgrasyti Rusiją nuo tolesnių agresyvių veiksmų. Patvirtinome glaudžios Ukrainos ir JAV strateginės partnerystės svarbą“, – ketvirtadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Kuleba.

Per derybas su A. Blinkenu jis sakė, kad Rusija karinėmis ir diplomatinėmis priemonėmis provokuoja Ukrainą, toliau Kijevas elgsis santūriai ir ragina partneres parengti priemonių paketą Rusijai atgrasyti.

„Kaip matome, Rusija provokuoja Ukrainą ne tik kariniu būdu, bet ir diplomatiškai. Toliau demonstruosime santūrumą. Tuo pat metu toliau dirbsime su partnerėmis ir raginsime jas parengti atgrasymo paketą, kuris privers [Rusijos] prezidentą [Vladimirą] Putiną dukart pagalvoti prieš panaudojant karinę jėgą“, – sakė Ukrainos diplomatijos vadovas.

Jis patikino, kad Ukraina neketina provokuoti Rusijos ar rengti kokias nors karines operacijas Donbase.

„Ukraina nori, kad konfliktas būtų išspręstas taikiai, ir aš iš tiesų vertinu Jungtinių Valstijų vaidmenį visais šiais klausimais – dėl Rusijos sulaikymo platesne prasme, taip pat dėl šio atgrasymo paketo, sutelkiančio transatlantinę bendriją, kad būtų užtikrintas maksimalus priemonių, kurių gali būti imtasi, veiksmingumas“, - sakė D. Kuleba.

A. Blinkenas savo ruožtu patikino ministrą, kad Jungtinės Valstijos tvirtai remia Ukrainos teritorinį vientisumą, suverenitetą ir nepriklausomybę.

Kiek vėliau Ukrainos diplomatijos vadovas pranešė Stokholme susitikęs su Europos Sąjungos diplomatijos vadovu Josepu Borrelliu.

„Džiaugiuosi susitikimu su Josepu Borrelliu Stokholme. Aptarėme Rusijos atgrasymo būtinybę ir poreikį spartinti darbus rengiant konkrečius ekonominius suvaržymus, kurie suduotų smūgį Rusijos ekonomikai, jei Maskva nuspręstų pradėti naują agresijos prieš Ukrainą etapą“, – parašė D. Kuleba tviteryje.

Rytų Ukrainoje žuvo karys

Ukrainos rytinėje dalyje per susirėmimus su prorusiškais separatistais žuvo ukrainiečių karys, ketvirtadienį pranešė Kijevas, augant įtampai santykiuose su Maskva.

Naujienų agentūros AFP surinktais oficialiais duomenimis, po šios netekties nuo metų pradžios šiame konflikte žuvusių ukrainiečių karių išaugo iki 61, tuo metu per visus 2020 metus žuvo 50 žmonių.

Separatistai pranešė nuo metų pradžios praradę maždaug 40 kovotojų.

Incidentas įvyko Vakarams kaltinant Rusiją, kad ši planuoja invaziją į Ukrainą. Maskva tai neigia ir kaltina NATO kurstant įtampą.

Ukrainos kariuomenė socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė pareiškimą, kuriame apkaltino separatistus iš automatų ir granatsvaidžių apšaudžius ukrainiečių pozicijas.

Kariuomenės spaudos tarnyba AFP sakė, kad karys neteko gyvybės trečiadienį zonoje, kurioje per praėjusį mėnesį žuvo dar šeši kariai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt