Pasaulyje

2016.11.24 14:43

EP įšaldė Turkijos stojimą į ES

ELTA 2016.11.24 14:43

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) priėmė rezoliuciją, kurioje paragino laikinai įšaldyti derybas su Turkija dėl narystės ES, kol šalyje bus panaikintos neproporcingos represinės priemonės. Tai praneša EP spaudos tarnyba.

Nuo tada, kai liepos 15 d. Turkijoje mėginta įvykdyti valstybės perversmą, valdžios institucijos sulaikė dešimt šalies parlamento opozicijos narių, apie 150 žurnalistų (tai didžiausias pasaulyje tokių suėmimų skaičius), taip pat 2 386 teisėjus ir prokurorus bei 40 tūkst. kitų asmenų, iš kurių daugiau kaip 31 tūkst. tebėra sulaikyti. Be to, Europos Komisijos duomenimis, 129 tūkst. viešojo sektoriaus darbuotojų buvo nušalinti arba atleisti, nors daugumai jų nepateikti jokie kaltinimai.

EP griežtai smerkia šias „neproporcingas“ represines priemones, kurios „pažeidžia Turkijos konstitucijos saugomas pagrindines teises ir laisves“. Nors Turkija yra svarbi ES partnerė, noras bendradarbiauti turi būti abipusis, pažymima rezoliucijoje. Kadangi Turkija „nerodo politinės valios bendradarbiauti“ ir „vis labiau tolsta nuo Europos kelio“, europarlamentarai ragina laikinai įšaldyti derybas dėl Turkijos narystės ES. Jei Turkija grąžintų mirties bausmę, derybos turėtų būti sustabdytos, pažymima rezoliucijoje.

Derybų su Turkija gairėse numatyta galimybė jas sustabdyti, „jei Turkijoje būtų nuolat rimtai pažeidžiami laisvės, demokratijos, pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms bei teisinės valstybės principai, kuriais grindžiama Sąjunga“.

EP rezoliucijai pritarė 479 EP nariai, nepritarė 37, o susilaikė 107. Rezoliucija nėra teisiškai įpareigojanti, bet ES Tarybai nusprendus nutraukti stojimo derybas, apie šį sprendimą turi būti informuotas Europos Parlamentas.