Pasaulyje

2021.12.02 17:45

Oficialiame ES sankcijų Baltarusijos režimui sąraše ir viena neminėta įmonė – neišsisuks nei pasieniečiai, nei „Belavia“

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.12.02 17:45

Penktajame Europos Sąjungos (ES) sankcijų Baltarusijos režimui sąraše iš viso 28 prie neteisėtos migracijos organizavimo prisidėję fiziniai asmenys ir įmonės, tarp jų – Baltarusijos pasienio pareigūnai, režimo valdomos oro linijos „Belavia“, viešbučiai Minske, Turkijos vizų išdavimo centras.

Oficialus sankcijų sąrašas beveik sutampa su šią savaitę žiniasklaidoje pasirodžiusiu neoficialiu ir negalutiniu sąrašu. Vis dėlto pokyčių yra, į sankcijų sąrašą įtraukta dar viena kelionių agentūra Minske „Oskartour“.

Sankcijų sąraše atsidūrusiems asmenims ir bendrovėms bus įšaldomas Bendrijos jurisdikcijoje esantis turtas, taip pat jiems bus draudžiama išduoti ES vizas ir patekti į Europos Sąjungą.

LRT.lt skelbia visą juridinių ir fizinių asmenų, kuriems bus taikomas penktasis ES sankcijų paketas.

Tarp 11 įmonių – „Belavia“, Minsko viešbučiai

Sankcijų sąraše iš viso įtraukta 11 įmonių. Daugiausia tai Baltarusijoje veikiančios bendrovės, taip pat jame ir Sirijoje, Turkijoje veikiančios bendrovės.

1. „Belavia“. ES dokumente pabrėžiama besąlyginė A. Lukašenkos parama oro linijoms ir tai, kad Bendrijai paskelbus apie planus taikyti daugiau sankcijų bendrovei, A. Lukašenka paskelbė apie su Rusijos vadovu V. Putinu sutartus planus dėl naujų skrydžių maršrutų. Įmonė taip pat svariai prisidėjo prie migrantų gabenimo į Minską, o jos vadovybė uždraudė darbuotojams rengti taikius protestus prieš suklastotus prezidento rinkimus.

2. „Tsentrkurort“. Režimui priklausanti kelionių agentūra, koordinuojanti migrantų srautus ir organizuojanti autobusus, vežančius juos iki pasienio.

3. „Oskartour“. Kelionių organizatorius Minske, kuris rūpinasi vizų iš Irako vykstantiems migrantams išdavimu. Nurodoma, kad būtent ši įmonė atsakinga už migrantų srautus iš Irako dėl jos užmegztų konktaktų su šios šalies specialistais.

4. Viešbutis „Minsk“. Būtent šį viešbutį dauguma migrantų iš Irako vizos prašymuose nurodo kaip laikiną rezidencijos vietą. Iš jo migrantai paskui gabenami į pasienį.

5. Viešbutis „Planeta“. Šiame viešbutyje apgyvendinama dalis migrantų. Bendrovė sudariusi sutartį su Bagdado kelionių agentūra, kuriai migrantai sumokėdavo po 1 000 dolerių už dokumentų tvarkymą ir apgyvendinimą šiame viešbutyje. Vėliau jie būdavo atgabenami į pasienį.

6. Valstybinio pasienio komiteto Atskiroji aktyvių veiksmų tarnyba (ASAM). Specialus pasienio pareigūnų dalinys, kontroliuojamas A. Lukašenkos sūnaus Viktoro Lukašenkos, tiesiogiai įsitraukęs į migrantų gabenimą ES išorinės sienos link.

7. „Cham Wings Airlines“. Privačios Sirijos oro linijos, vykdančios skrydžius iš Sirijos į Baltarusiją ir vasarą reikšmingai padidinusios skrydžių skaičių. Rudenį bendrovė atidarė du naujus padalinius, kad būtų galima lengviau organizuoti skrydžius tarp Damasko ir Minsko.

8. Turkijos vizų centras „VIP Grub“. Stambule įsikūręs vizų išdavimo centras, išduodantis vizas kelionėms į Baltarusiją.

9. „Grodno Azot“ (ir jai priklausantis poliesterio siūlų gamybos fabrikas „Khimvolokno“) Režimo azoto trąšų gamintoja, kurią A. Lukašenka apibūdina kaip ypatingos strateginės svarbos. Taip pat pabrėžiama, kad taikius protestus prieš suklastotus rinkimus rengę įmonės darbuotojai buvo atleisti iš darbo arba jiems buvo grasinama.

10. „Belorusneft“. Režimo bendrovė, atleidusi protestuose dalyvavusius darbuotojus, taip pat atsakinga už prieš pilietinę visuomenę vykdomą susidorojimą.

11. „Belshina“. Režimui priklausanti padangų gamintoja, finansiškai prisidedanti prie A. Lukašenkos režimo išlaikymo. Pažymima, kad prieš A. Lukašenką protestavę darbuotojai buvo atleisti iš darbo.

Tarp 17 asmenų – pasienio pareigūnai, teisėjai ir propagandistai

1. Valstybinio pasienio komiteto Atskirosios aktyvių veiksmų tarnybos (ASAM) vadovas Igoris Kriučkovas. Atsakingas už transporto priemonių organizavimą ir gabenimą pasienio link.

2. Baltarusijos Valstybinio pasienio komiteto pirmininkas Anatolijus Lapo. Įvardijamas kaip atsakingas už pasienio pareigūnų veiksmus, stumiant migrantus į Bendrijos teritoriją.

3. Gardino pasienio grupės vadas Konstantinas Molostovas. Įvardijamas kaip skelbiantis įsakymus stumti migrantus jėga į ES teritoriją. Šie įtarimai taip pat reiškiami kitiems pasienio vadams 4–7 punktuose.

4. Gardino pasienio grupės vadas Pavelas Kharčenka.
5. Bresto sargybos grupės vadas Igoris Gutnikas.
6. Lydos pasienio būrio vadas Aliaksandras Davidziukas.
7. Smurgainių pasienio būrio vadas Maksimas Butranetsas.

8. Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Anatolijus Glazas. Nuo 2018 m. birželio šias pareigas einantis spaudos atstovas viešai gynė režimo vykdytą iš Atėnų į Vilnių skridusio keleivinio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą jėga Minsko oro uoste, kas lėmė opozicijos žurnalisto Ramano Pratasevičiaus ir jo draugės išlaipinimą bei sulaikymą.

9. Minsko rajono teismo teisėjas Sergejus Epikhovas. Atsakingas už žmogaus teisių pažeidimus, represijas prieš pilietinę visuomenę, sprendimus opozicijos lyderiams Marijai Kolesnikavai ir Maksimui Znakui.

10. Aukščiausiojo Teismo teisėjas Igoris Liubavitskis. Paskelbė režimui palankius nuosprendžius opozicijos aktyvistams ir žurnalistams, taip pat prezidento rinkimuose kandidatavusiam Viktarui Babarikai, kuris žmogaus teisių organizacijų laikomas politiniu kaliniu.

11. Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Sergejus Girgelis. Atsakingas už daugybę teismo nuosprendžių prieš opoziciją ir pilietinę visuomenę.

12. Aukščiausiojo Teismo teisėja Valentina Kulik. Tos pačios priežastys.

13. Valstybės kontrolės komiteto Finansinių tyrimų departamento direktoriaus pavaduotojas Andrejus Prokopukas. Laikomas atsakingu už politiškai motyvuotas kampanijas prieš nepriklausomas Baltarusijos žiniasklaidos priemones ir žurnalistus, pavyzdžiui, TUT.by.

14. Valstybės kontrolės komiteto Finansinių tyrimų departamento direktorius Igoris Marshalovas. Priežastys atitinka nurodytas 13 punkte.

15. Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų kolegijos teisėja Ana Sokolovskaja. Laikoma atsakinga už daugybę žmogaus teisių pažeidimų, taip pat Baltarusijos visuomeninio PEN centro ir Baltarusijos Helsinkio komiteto likvidavimą.

16. UAB „Vtoroj nacionalnij telekanal“ valdybos pirmininkas Maratas Markovas. Televizijos kanale ONT laidą rengiantis vedėjas įvardijamas kaip skleidžiantis dezinformaciją, melagienas, susijusias su rinkimais, perimtu „Ryanair“ keleiviniu lėktuvu ir t. t. Būtent jis atliko pirmąjį interviu su R. Pratasevičiumi, kuris, laikoma, yra inscenizuotas.

17. Minsko Centrinio rajono teismo teisėjas Dmitrijus Karsiukas. Laikomas atsakingu už daugybę politiškai motyvuotų teismo sprendimų prieš taikius protestuotojus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt