Pasaulyje

2021.12.01 23:12

Lenkijos moterys baiminasi dėl bandymų dar labiau griežtinti abortų suvaržymus: kuriama sistema persekioti asmenis

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.12.01 23:12

Lenkijoje svarstant naujus abortų suvaržymus, šalies aktyvistai rengia protestus. Pagal trečiadienį svarstomą teisės aktą, nėštumo nutraukimas nebūtų leidžiamas nei išžaginimo atveju, nei jei moters gyvybei ar sveikatai gresia pavojus. „Lenkijos moterų streiko“ judėjimo aktyvistė Anna Styranczak specialiai „Svarbiai valandai“ sakė, kad valdžios veiksmus šalies moterys vertina kaip norą jas dar labiau kontroliuoti.

„Ką tai mums reikštų? Pirmiausia, tai aiškus signalas, kaip Lenkijos Vyriausybė menkina moteris. Kaip nepaiso, kaip nesiskaito su tuo, kas vyksta. Matome kaip ant delno, kad žmogaus gyvenimas saujelei valdančių fanatikų visai nesvarbus. Tai siaubas, tai sunkiai įsivaizduojamas dalykas, kad jų nesveikose galvose gimė toks projektas, toks sumanymas visiškai kontroliuoti moteris“, – LRT TELEVIZIJAI sako aktyvistė.

Lenkijoje prieš galimus naujus abortų suvaržymus protestuojanti Anna: tai karas, kurį moterims paskelbė Vyriausybė

Ji tikina, kad tai karas, kurį Lenkijos Vyriausybė paskelbė moterims ir vienintelis galimas atsakas jam – protestai, kurių metu pilami raudoni dažai simbolizuoja moterų kraują.

„Mums nekyla jokių abejonių, kad prieš metus priimtas įstatymas dėl abortų draudimo. Tai priežastis, dėl kurios mirė Iza, jai buvo 30 metų. Mirė ir daugiau moterų, apie kurias neskelbiama, bet pradėta kalbėti tik po to, kai mirė Iza ir šeima nutarė tai paviešinti. Tuomet prakalbo daugiau moterų, kurios susidūrė su mirtimi, pasakojo, ką išgyveno. Nėra abejonių, kad dėl tų mirčių kaltas bejausmis įstatymas. Todėl turime būti vieningos, stiprios, nepaisydamos atkalbinėjimų, nuovargio, jausmo, kad daužome galvą į sieną, dabar turime būti gatvėse“, – pabrėžia A. Styranczak.

Pernai Lenkijoje abortai buvo beveik uždrausti, tačiau taikytos išimtys, kurias dabar norima panaikinti. Daugelis lenkių nutraukti nėštumo vyksta į kitas Europos šalis, tačiau priėmus svarstomą įstatymą, aktyvistams, padedantiems moterims išvykti, taip pat pačioms moterims grės įkalinimas už nužudymą skiriant nuo penkerių metų nelaisvės iki gyvos galvos.

„Esame dėkingos už paramą visoms šalims – Čekijai, Belgijai, Nyderlandams ,Prancūzijai Lietuvai, kitoms. Dėkingos už galimybę išvažiuoti ir pačioms spręsti, ar palikti nėštumą, bet bijome plano, kuris yra labai panašus. Be abortų draudimo Seimas svarsto dar du projektus – vienas jų dėl institucijos, kuri turi vadintis Šeimos ir demgrafijos institucija“, – tikina aktyvistė.

Ji pasakoja, kad institucijai turėtų vadovauti kraštutinių pažiūrų politikas, kuris kreipėsi į Konstitucinį Tribunolą dėl abortų teisės ribojimo.

„Jei tai įsigalios, tas žmogus, turėdamas prokuroro kaltintojo teises, galės kištis į teismo bylas, gauti išsamius mūsų duomenis. Bijome, kad to padariniai gali būti sistema, persekiojanti bet kuriuos asmenis, kurie padeda merginamos, moterims atlikti abortus užsienyje“, – baiminasi A. Styranczak.

Aktyvistai teigia, kad tokiu atveju bausmės galėtų grėsti ir persileidimą patyrusioms moterims.

Daugiau nei trečdalis reprodukcinio amžiaus moterų gyvena šalyse, kur nėštumą galima nutraukti pagal pageidavimą. Daugumoje - apibrėžta riba: iki dvylikos savaičių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt