Pasaulyje

2021.12.01 18:50

Dešimčių Baltarusijos žurnalistų ir aktyvistų namuose – masinis reidas

BNS2021.12.01 18:50

Baltarusijos pareigūnai trečiadienį surengė reidą dešimčių žurnalistų ir aktyvistų namuose; tai, pasak vienos žmogaus teisių grupės, buvo didžiausia per vieną dieną susidorojimo su kitaminčiais akcija per pastaruosius tris mėnesius.

Mažiausiai devyniuose didžiuosiuose Baltarusijos miestuose per kratas iš nepriklausomų žurnalistų, žmogaus teisių gynėjų ir aktyvistų buvo konfiskuoti telefonai ir kompiuteriai, žmonės buvo apklausti, pranešė žmogaus teisių centras „Viasna“.

Sostinėje Minske valdžia nusitaikė į 10 žmonių, apkaltintų finansuojant antivyriausybinius protestus ir platinant informaciją, kuri laikoma ekstremistine.

Apie 300 pokalbių kanalų populiarioje platformoje „Telegram“ valdžios institucijos pripažino ekstremistiniais, o tų kanalų vartotojams grėstų iki septynerių metų kalėjimo, jei jie būtų apkaltinti ir pripažinti kaltais.

Laisvai samdoma žurnalistė Larysa Ščyrakova sakė, kad buvo atvežta apklausai po kelias valandas trukusios kratos jos namuose Gomelyje, esančiame už 300 km į pietryčius nuo Minsko.

L. Ščyrakova anksčiau bendradarbiavo su televizijos kanalu „Belsat“, kurį Baltarusijos valdžia paskelbė ekstremistiniu.

„Buvau spaudžiama prisipažinti finansavusi protestus, bet aš atsisakiau liudyti prieš save, – telefonu naujienų agentūrai AP sakė L. Ščyrakova. – Jie paėmė mano telefoną, garso ir vaizdo įrangą, kuri po dviejų ankstesnių reidų vis dar buvo mano namuose.“

Su panašiais reidais ir sulaikymais trečiadienį susidūrė ir Bresto, Vitebsko, Magiliavo, Gardino, Mozyriaus bei kitų miestų aktyvistai ir žurnalistai. Taip pat nusitaikyta į seniausios Baltarusijoje opozicinės politinės jėgos – Vieningosios pilietinės partijos – regioninių skyrių vadovus Gomelyje ir Rečycoje.

„Nauja represijų banga rodo, kad Baltarusijos valdžia nepasitiki savimi ir yra priversta priveržti veržles, nes šalyje auga nepasitenkinimas“, – telefonu iš Vilniaus AP sakė partijos lyderis Anatolis Liabedzka.

„Pilietinių laisvių ir žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje sparčiai prastėja, artėja prie Šiaurės Korėjos standartų“, – pridūrė jis.

Autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimas ėmėsi brutalių priemonių nuslopinti beprecedenčiam protestų judėjimui, kilusiam šalyje po pernai rugpjūtį vykusių prezidento rinkimų, kuriuose A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją. Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais.

Buvo areštuota per 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai buvo sumušti teisėsaugininkų, keli protestuotojai žuvo. Visi pagrindiniai A. Lukašenkos oponentai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.

Žmogaus teisių gynėjų teigimu, Baltarusijoje už grotų tebėra 889 politiniai kaliniai, įskaitant žinomiausius opozicijos aktyvistus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt