Pasaulyje

2021.12.02 11:31

Putinui dorojantis su opozicija, Lietuvoje organizuojama „vienintelė likusi nepriklausoma Rusijos platforma“

Ina Šilina, LRT.lt2021.12.02 11:31

Pasak vieno iš Laisvosios Rusijos forumo organizatorių Danilo Konstantinovo, šį kartą jis vyksta visai kitokiomis istorinėmis ir politinėmis aplinkybėmis. Nors dar visai neseniai Rusijoje ir už jos ribų veikė opozicijos centrai, dabar situacija yra pasikeitusi.

„Tai ir Michailo Chodorkovskio „Atviroji Rusija“, ir Dmitrijaus Gudkovo komanda. Akivaizdu, kad sunaikintas Aleksejaus Navalno judėjimas – jo būstinių tinklas. Nors jo komanda išliko, tai tėra tik komanda, o ne judėjimas, t. y. keli žmonės, kurie atlieka tam tikras funkcijas, – skelbia įrašus „Youtube“ kanale, vykdo tyrimus, atstovauja jo interesams tarptautinėse instancijose“, – aiškina Konstantinovas.

Pačioje šalyje ar emigracijoje veikianti Rusijos opozicija Vilniuje rinksis jau vienuoliktą kartą, kol Maskvoje, Sankt Peterburge ar kuriame nors kitame Rusijos mieste tokiam forumui nėra vietos. Renginys ir vėl prikaustys oficialiosios Rusijos žiniasklaidos dėmesį.

Nuo 2016 m., kai įvyko pirmasis toks forumas, Rusijos televizijos kanaluose po renginio kaskart pasirodydavo virtinė neigiamų reportažų apie jo dalyvius ir pranešėjus. Anot D. Konstantinovo, jis pats, kaip vienas iš organizatorių ir prieglobstį Lietuvoje gavusių politinių pabėgėlių, net pateko į savotišką „gėdos lentą“ – geriausiu laiku per Rusijos televiziją buvo rodomi Rusijos išdavikų portretai.

„Jie (propagandistai) nepavargsta ir niekada nepavargs. Nes kitų opozicinės jėgos centrų praktiškai nebėra. O tai reiškia, kad Rusijos propagandos vektorius, Rusijos specialiųjų tarnybų veikla ir prezidento administracijos dėmesys persikels už Rusijos ribų ir natūraliai bus sutelktas į Laisvosios Rusijos forumą, kaip svarbiausią ir vienintelę iš likusių Rusijos opozicijos platformų“, – teigia D. Konstantinovas.“

Pagrindinis forumo uždavinys, pasak Danilo Konstantinovo, yra sukurti alternatyvą šiuolaikinei Vladimiro Putino Rusijai. „Diskusijose turime suformuoti mūsų trokštamos laisvos Rusijos ateities viziją“, – sako jis.

Šiuo metu forumo organizatoriai jau yra gavę daugiau kaip 500 paraiškų. Dauguma dalyvių šį kartą bus iš emigracijos.

„Judėjimo iš Rusijos procesas tęsiasi, vis daugiau žmonių atsiduria emigracijoje, dalis jų pas mus jau atvyksta iš kitų šalių. Režimas Rusijoje nuolat griežtėja ir, mūsų manymu, jau stebima totalitarizmo įsigalėjimo tendencija, t. y. ne šiaip griežto autoritarinio režimo, o totalitarizmo, kai iš viso neleidžiama jokia kita nuomonė jokioje srityje. Tai matome ir iš režimo elgesio su religinėmis organizacijomis – Jehovos liudytojų, scientologų, skirtingų konfesijų musulmonų persekiojimo.

Tai matome ir iš to, kokie procesai šiuo metu vyksta švietimo srityje – tai ir išpuoliai prieš švietimo įstaigas, ir baudžiamosios bylos, ir švietimo įstaigų vadovų areštai, pavyzdžiui, tai kas vyksta su „Šaninka“ (Maskvos aukštąja socialinių ir ekonominių mokslų mokykla – red.)“, – aiškina D. Konstantinovas.

Šiais metais pirmą kartą per visą pandemijos laikotarpį forumas vyks gyvai. Pasak D. Konstantinovo, išimtis bus tik keli dalyviai, kurie prisijungs nuotoliniu būdu. Negalintiems būti salėje bus organizuojama tiesioginė transliacija.

„Dėl objektyvių priežasčių dauguma žmonių iš Rusijos negalės atvykti dėl su koronavirusu susijusių apribojimų. Situacija šiuo metu tokia, kad į Lietuvą galima įvažiuoti tik pasiskiepijus Lietuvoje pripažįstama vakarietiška vakcina arba atlikus PGR testą ir 10 dienų praleidus saviizoliacijoje. Dėl tokių taisyklių, žinoma, daugeliui forumo dalyvių praktiškai neįmanoma gyvai dalyvauti forume. Nes dauguma jų nėra pasiskiepiję vakarietiška vakcina ir dauguma negali sau leisti 10 dienų praleisti saviizoliacijoje Vilniuje. Todėl esantiems Rusijoje organizuosime tiesioginę forumo transliaciją“, – žada organizatorius.

Šis Vilniuje rengiamas Laisvosios Rusijos forumas yra reprezentatyviausias, palyginti su ankstesniais tokio pobūdžio renginiais – jame dalyvaus dešimtys žymiausių Rusijos politikų ir visuomenės veikėjų, pilietinių aktyvistų, tarptautinių ekspertų ir žurnalistų.

„Bus keletas naujų pranešėjų, kurie anksčiau pas mus nekalbėjo. Pirmą kartą per visus forumo organizavimo metus kalbės rašytojas ir poetas Dmitrijus Bykovas, bet nuotoliu. Viktoras Šenderovičius taip pat nėra anksčiau dalyvavęs. Atvyks ir anksčiau tik nuotoliniu būdu dalyvavusi Olga Romanova, kuri yra žmogaus teisių aktyvistė, pagalbos kaliniams fondo „Sėdinti Rusija“ vadovė. Pirmą kartą kalbės ekonomistas Sergejus Aleksašenka. Pirmą kartą atvyks rašytojas Michailas Šiškinas. Ir galiausiai, kaip „vyšnia ant torto“ – Michailas Chodorkovskis. Jis niekada nedalyvavo forumuose, bet, matyt, pati įvykių logika rodo, kad laikas pradėti. Jis tiesiogiai diskutuos su Gariu Kasparovu (M. Chodorkovskis – internetu, o Garis Kasparovas – gyvai salėje“, – vardina D. Konstantinovas.

Į forumo programą įtraukta ir V. Putino „karo su istorija“ tema. „Esmė ta, kad šiuo metu Rusijoje įsitvirtina į istorinį kontekstą panardinanti ideologija, nuo viduramžių iki šių dienų, – pasakoja pašnekovas. – Konkrečiai turiu omenyje, pavyzdžiui, pergalės Didžiajame tėvynės kare kultą, stalinizmo, kaip vieno iš V. Putino ideologijos ramsčių, gaivinimą ir valstybės požiūrio į sovietmetį peržiūrėjimą. V. Putino režimas vis labiau remiasi sovietiniais simboliais ir reikšmėmis. Vis daugiau ir vis pozityviau kalbama apie Staliną. Tuo pat metu suprantame, kad daugelis V. Putino režimo naudojamų istorinių naratyvų iš esmės yra arba pramanyti, arba iškraipyti, todėl juos reikia koreguoti.“

Būtent su tuo, pašnekovo nuomone, ir susiję išpuoliai prieš politines represijas SSRS tyrinėjančią istorinę švietėjišką draugiją „Memorial“. „Nenoriu anksčiau laiko kalbėti apie „Memorial“ sunaikinimą, bet, panašu, yra labai didelė tikimybė, kad tai įvyks“, – apgailestauja D. Konstantinovas.

Anot pašnekovo, Rusijos opozicinėje aplinkoje jau daug metų netyla diskusijos apie tai, kiek save gerbiantis žmogus gali sau leisti bendradarbiauti su režimu, kur yra ta riba, kurios negalima peržengti. Ši diskusija bus tęsiama ir Vilniuje vyksiančiame Laisvosios Rusijos forume.

„Kadangi šią diskusiją inicijavo Viktoras Šenderovičius, noriu pasakyti, kad tai yra susiję su užsitęsusiu ginču tarp vadinamųjų Rusijos liberalų, kuriems priskiriamas ir pats Viktoras Šenderovičius, ir tų, kurie juos taip vadina. Turiu omenyje Arkadijų Babčenką, kuris jau seniai labai kritiškai pasisako apie Rusijos liberalus, tiesą sakant, kaltindamas juos vienokiu ar kitokiu kolaboravimu su valdžia ar nepakankamai radikaliu pasipriešinimu valdžiai. Mes ketiname tai aptarti. Ten bus ir Tomas Venclova“, – žada D. Konstantinovas.

Iš buvusio lietuvių disidento rusų opozicionierius tikisi žvilgsnio iš šalies į tai, kas dabar vyksta Rusijoje, nes kartais į procesą įsitraukę žmonės gali kažko nepastebėti. „Todėl reikalingas nesusijęs lietuviškas požiūris, kurį, tikiuosi, T. Venclova mums ir pasiūlys“, – viliasi pašnekovas.

Danilas Konstantinovas pripažįsta, kad būtų galimybė tokį forumą surengti Rusijoje, bet tik jei šalyje įvyktų radikalių pokyčių. „Arba kai šis režimas žlugs, arba kai paaiškės, kad šio režimo demontavimo visai netolimoje ateityje variantas jau gali būti rimtai svarstomas. Tada bus galima galvoti apie grįžimą ir kažkokį darbą Rusijoje. Kol kas tokių permainų nesimato. Manau, kad V. Putino režimas dar gali išsilaikyti keletą metų“, – svarsto jis.

Pašnekovas pastebi, kad Laisvosios Rusijos forumas yra ne tik reprezentatyviausia opozicijos platforma, bet ir ilgiausiai veikianti.

„Ar forumas išsikvėps? Nemanau, kad jis išsikvėps, – sako Danilas Konstantinovas. – Todėl, kad jis iki šiol neišsikvėpė. Galbūt nežinojote, bet naujausioje Rusijos istorijoje buvo ne kartą bandoma sukurti vieningą opoziciją, pavyzdžiui, buvo ir Nacionalinė Asamblėja, ir koalicija „Kita Rusija“. Buvo protestai Bolotnaja aikštėje, kuriuose suformuota Opozicijos koordinavimo taryba. Ir kas kartą tokie formatai buvo labai trumpalaikiai. Visi šie sambūriai subyrėdavo per vienerius ar dvejus metus. O Laisvosios Rusijos forumui jau penkeri. Ir per šiuos penkerius metus neatsirado jokių įtrūkimų. Forumas egzistuos, vystysis ir stiprės“, – įsitikinęs D. Konstantinovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt