Pasaulyje

2021.12.02 22:03

Ribojimų bijo labiau nei viruso? Karštuoju naujos atmainos tašku tapusi Pietų Afrika nerimauja dėl turizmo

LRT.lt2021.12.02 22:03

Pasaulis nerimauja dėl Pietų Afrikoje aptikto naujojo koronaviruso omikron varianto. Daugelis šalių įvedė kelionių draudimus. Tačiau pačioje Pietų Afrikoje žmonės labiau bijo ribojimų nei paties viruso, rašo „Deutsche Welle“ (DW). 

Nuo pat pandemijos pradžios Greenmarket aikštė Keiptauno centre buvo tarsi barometras, rodantis, kokia padėtis yra turizmo sektoriuje. Iki koronaviruso protrūkio čia buvo pilna turistų ir prekiautojų suvenyrais. Po to gana ilgą laiką aikštės pakraščiuose buvo galima pamatyti vos keletą prekystalių. Pastaruoju metu čia vėl verda gyvenimas, prekiaujama būgnais, medžio raižiniais, ryškiaspalviais paveikslais.

Tačiau šiuo metu iš visos Afrikos suvažiavusių prekeivių nuotaikos niūrios.

„Praėjusią savaitę buvo atvykę vokiečiai, – sako krepšiais, karoliais ir marškinėliais prekiaujanti moteris iš Kongo. – Nuo vakar jų nematėme. Sako, kad jie turi grįžti namo – jei dabar neišvyks, liks uždaryti čia. Ekonomika žlugs, jei nebus klientų.“

„Ką valgys mano vaikai?“

Žinia apie naująją omikron atmainą pasklido greitai. Tačiau vargu ar kas nors čia bijo dar vieno COVID-19 varianto; žmonės bijo jo pasekmių.

„Aš gyvenu iš šio verslo, – sako skrybėlių pardavėjas iš Malavio. – Nerimauju dėl savo vaikų ir šeimos. Ką jie valgys? Mes esame priklausomi nuo šio verslo.“

Daugelis šalių labai greitai sureagavo į žinią, kad Pietų Afrikos mokslininkai aptiko naują viruso variantą. Po to, kai kelioms dešimtims žmonių buvo patvirtintas naujasis viruso variantas, per vieną dieną ES, JK, Jungtinės Valstijos, Izraelis, Singapūras, Mauricijus ir kitos šalys įvedė ribojimus, atvykstantiems iš pietinės Afrikos dalies.

Omikrono varianto baltymo smaigalyje priskaičiuojama daugiau nei 30 mutacijų – dvigubai daugiau nei delta atmainoje.

„Šiuo metu kol kas neturime įrodymų nei iš pacientų stebėjimo, nei iš laboratorinių tyrimų, ką šios mutacijos daro“, – sako Stelenboso universiteto virusologas Wolfgangas Preiseris.

„Tačiau galime spėti, nes kai kurias mutacijas žinome iš kitų variantų, kad šis virusas gali išvengti imuninės sistemos ir tai neramina. Tai reiškia, kad jis gali užkrėsti jau persirgusius ar sėkmingai paskiepytus žmones. Be to, atrodo, kad jis pakankamai lengvai plinta“, – priduria jis.

Atvejai Botsvanoje, Honkonge, Izraelyje ir Europoje

Siekiant susidaryti aiškesnį naujojo viruso varianto galimai keliamo pavojaus vaizdą, per ateinančias kelias dienas ir savaites bus atlikta daugiau tyrimų. Varianto atvejų jau buvo aptikta Honkonge, Izraelyje ir keliose Europos šalyse, įskaitant Vokietiją, Italiją, Belgiją ir JK.

Pastarosiomis savaitėmis gyvenimas Pietų Afrikoje jau praktiškai buvo grįžęs į įprastą ritmą. Užsikrėtimo atvejų skaičius buvo mažas, į šalį plūdo turistai. Tačiau per pastarąsias kelias dienas naujų atvejų skaičius staigiai išaugo nuo maždaug 100 per dieną lapkričio pradžioje iki daugiau kaip 2800.

Kaip ir daugelio kitų pandemijos aspektų atveju, lieka neaišku, ar dėl tokio staigaus kilimo kaltas naujasis variantas. W. Preiseris sako, kad tai tikėtina. Pietų Afrikos sveikatos apsaugos ministras Josephas Phaahla perspėja, kad infekcijų ypač daugėja Gautengo regione, kur yra Johanesburgo ir Pretorijos miestai.

„Nėra abejonių, kad kai per ateinančias kelias savaites žmonės pradės dar daugiau judėti, virusas pasklis po visur“, – sakė jis. Tačiau netrukus po to jis išreiškė nuostabą dėl kitų šalių taikomų priemonių, sakydamas, kad jos yra nepagrįstos ir prieštarauja Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijoms. Pietų Afrikos užsienio reikalų ministras Naledi Pandoras kritikavo sprendimą stabdyti skrydžius iš Pietų Afrikos, pavadindamas jį „skubotu“.

Diskriminacija, izoliacija, naivumas

Sulaukta kritikos ir iš mokslininkų.

„Pasaulis turėtų padėti Pietų Afrikai ir kitoms Afrikos šalims, o ne diskriminuoti ar izoliuoti jas!“ – savo „Twitter“ paskyroje rašė Pietų Afrikos reagavimo į epidemijas ir inovacijų centro direktorius Tulio de Oliveira.

Vakcinologijos profesorius Shabiras Madhis teigia, kad naivu manyti, jog įvedus apribojimus saujelei šalių, pavyks sustabdyti naujojo varianto plitimą. „Pastarieji dveji metai turėjo mus išmokyti vieno dalyko – šis virusas pajėgus plisti visame pasaulyje, nepriklausomai nuo taikomų apribojimų“, – sakė jis JK „Channel 4“ naujienų laidai.

Pietų Afrikos gyventojai prisimena, kas atsitiko, kai šalies mokslininkai prieš metus nustatė beta variantą. Keliaujantiems iš Pietų Afrikos buvo įvesti itin griežti ribojimai, žlugo turizmas, o šalies valiuta staigiai nuvertėjo. Dabar vėl tas pats vyksta.

Pietų Afrikos Vyriausybė pandemijos metu prisiėmė dar daugiau skolų. Šiuo metu šalies skolų našta beveik prilygsta jos metiniam BVP. Sunkumų patirianti ekonomika negali tikėtis didelių grynųjų pinigų injekcijų.

Dauguma Greenmarket aikštės prekeivių pagalbos tikrai nesulauks. Čia prekiauja daugiausia migrantai, todėl tik nedaugelis jų gali prašyti finansinės valstybės paramos.

„Man bus sunku, – sako skrybėlių pardavėjas iš Malavio. – Jau dvejus metus atkentėjau. Nežinau, kas bus toliau.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt