Pasaulyje

2021.12.01 07:40

„Svarbiausia byla per 50 metų“ – JAV Aukščiausias Teismas spręs, ar abortų draudimas po 15 nėštumo savaitės yra teisėtas

Tadas Paškevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.01 07:40

Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas trečiadienį pradės svarstyti bylą, kurią teisės į abortus šalininkai vadina „svarbiausia per 50 metų“. Konservatyvių teisėjų daugumą turinti institucija spręs, ar Misisipės valstijos priimtas įstatymas, draudžiantis abortus po 15 savaitės, yra teisėtas. Pasisakantieji už moterų reprodukcijos laisvę baiminasi, kad tai gali privesti prie federalinio abortų leidimo atšaukimo. Teismą priimti tokį sprendimą antradienį paragino buvęs viceprezidentas Mike`as Pence`as.

1973-aisiais Barbarai buvo 24-eri. Kad yra nėščia, ji sužinojo likus kelioms savaitėms iki prasidedant mokslams teisės mokykloje. Anot Barbaros, ji jautėsi sugniuždyta ir bijojo, kad svajonė tapti teisininke neišsipildys, tad nusprendė atsisakyti vaisiaus. Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas kaip tik buvo priėmęs sprendimą, įteisinusį abortus visoje šalyje, bet gimtojoje Misisipėje jie dar nebuvo prieinami, tad Barbarai teko skristi į Niujorką.

Žinios. Nuo šiandien neskiepytiems darbuotojams – mokami testai

„Buvau pasiryžusi nuspręsti už save, ko noriu savo gyvenimui ir kūnui“, – teigia teisės į abortą rėmėja Barbara Phillips.

Tačiau Barbarai ir kitiems teisės į abortą rėmėjams vėl tenka nerimauti, nes šis klausimas darkart keliamas Aukščiausiame Teisme.

Respublikoniška Misisipės valstija buvo uždraudusi abortus po 15 nėštumo savaitės. Žemesnės instancijos teismai šį sprendimą atmetė, bet trečiadienį jį pradės nagrinėti Aukščiausiasis Teismas. O jame šešių daugumą prieš tris turi konservatyvūs teisėjai.

„Kalbant apskritai, esame sunerimę. Žinome, kokia teismo sudėtis. Dėl buvusio prezidento administracijos daugumą sudaro pasisakantieji prieš pasirinkimo laisvę. Nerimaujame, kad, jei Misisipės įstatymas nebus kategoriškai atmestas, tai galėtų sukelti rimtų pasekmių šalies reprodukcinei sveikatai ir laisvei“, – pabrėžia organizacijos „Už pasirinkimą. Amerika“ pirmininkė Mini Timmaraju.

Moterų reprodukcijos laisvės šalininkai baiminasi, kad konservatyvi teismo dauguma gali nesustoti ties Misisipe ir atšaukti 1973-aisiais pirmtakų priimtą sprendimą. Tai reikštų, kad dėl vadinamųjų „užtaisytųjų“ įstatymų abortų draudimas iškart įsigaliotų keliose valstijose, tarp jų – ir Misisipėje.

„Neliktų jokių saugių, teisėtų abortų Misisipės valstijoje. Daug čia gyvenančių moterų būtų priverstos auginti vaikus, kurių jos nenori arba neišgali išlaikyti“, – nurodo savanorė abortų klinikoje Misisipėje Derenda Hancock.

Tiesa, liberalų požiūrį į abortus turi tikrai ne visi. Viena apklausa parodė, kad kiek daugiau nei trečdalis amerikiečių Misisipės sprendimui drausti abortus po 15 savaitės pritaria, trečdalis – ne, o likę nuomonės neišreiškė.

Abortų priešininkų organizacijos teigia – jų galutinis tikslas grįžti į padėtį, buvusią prieš pusšimtį metų.

„Žinoma, norėtume, kad teismas žengtų ir kitą žingsnį bei pajudėtų atšaukimo link arba išvis atšauktų 1973-iųjų sprendimą, nes tai turi įvykti“, – sako organizacijos „Nacionalinė teisė į gyvybę“ pirmininkė Carol Tobias.

Abortų klausimas trečiadienį bus sprendžiamas ir kaimyninėje Lenkijoje. Parlamentas svarstys piliečių pateiktą iniciatyvą uždrausti abortus net kraujomaišos, išprievartavimo ir pavojaus moters gyvybei atvejais, o nusižengusius bausti kalėjimu nuo penkerių metų, iki gyvos galvos. Svarstymai Seime bus pasitikti siūlymui nepritariančiųjų protestais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt