Pasaulyje

2021.11.30 20:48

NATO Rygoje demonstravo vienybę, pasiuntė aiškią žinią Rusijai, bet esminės mįslės neišsprendė: ką Ukrainoje sumanė Putinas?

Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.30 20:48

Po NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo, Aljanso generalinis sekretorius sako, kad padėtis Ukrainos pasienyje – neprognozuojama, bet pabrėžia, jog sąjungininkai sieks Rusiją nuo karinių veiksmų atgrasyti.

Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, dėl situacijos regione bus kreipiamasi į organizacijos karinį komitetą.

Panorama. Brangsta ir dujos ir elektra – už pastarąją mokėsime dešimtadaliu brangiau, už dujas – trečdaliu

Nors pastaraisiais metais NATO skelbė, kad Aljansui būtina keistis, taikytis prie naujų iššūkių, grėsmių ir regionų, šiandien NATO ministrams Rygoje daugiau nerimo kelia klausimas, ką Ukrainoje sumanė Vladimiras Putinas?

NATO vadovas pabrėžia – padėtis neprognozuojama.

„Situacija Ukrainoje ir šalia jos lieka neaiški ir neprognozuojama. Apie Rusijos ketinimus aiškumo nėra. Pastebime reikšmingą pajėgų telkimą, kuris yra nepateisinamas ir nepaaiškinamas“, – sako NATO generalinis sekretorius.

Ir sako, kad jei Rusija imtųsi veiksmų, sumokėtų didelę kainą.

„Esame vieningi dėl tikslo atgrasyti Rusiją nuo tolesnių agresyvių veiksmų. Raginame Rusiją mažinti įtampą. Bet kokia Rusijos agresija ateityje turėtų didelę kainą“, – sako NATO generalinis sekretorius.

Pasak pareigūnų, per pastarąsias savaites Vašingtonas su sąjungininkais dalijosi žvalgybos duomenimis, esą patvirtinančiais – Rusija galimai ruošiasi karinei operacijai. Dar prieš susitikdamas su ministrais Amerikos valstybės sekretorius pakartojo: Rusijos agresija turėtų rimtų pasekmių.

Lietuvos diplomatijos vadovas sako, kad Vašingtonas situaciją Ukrainos pasienyje vertina kaip labai rimtą.

„Pasirengimas jau taip pat turi būti nebe svarstymų lygyje, ką reiktų daryti, bet taip pat konkretūs pasiūlymai turi būti padėti, dėl to diskusija apėmė ne tik mūsų regiono papildomas saugumo garantijas, bet taip pat, kokiomis žiniomis ar informacija mes galėtume pasidalinti viešai, kad Rusijai būtų siunčiamas atgrasymo signalas“, – sako Gabrielius Landsbergis.

Be dalijimosi informacija NATO šalys, pasak Aljanso vadovo, Rusijai galėtų taikyti sankcijas ir išlaikyti jau dabar Ukrainai teikiamą paramą.

Ją – Kremlius laiko provokacija. Ir šiandien Rygoje susitinkant ministras Vladimiras Putinas vėl įspėjo apie raudonas linijas.

Po Rusijos kaltinimų provokacijomis, kaip pastebi analitikai, dažniausiai seka veiksmai. Tad nors savo saugumo strategijoje Amerika daugiausia dėmesio skiria Ramiojo vandenyno regionui, o Vašingtonas Aljansą ragino reaguoti į naują Kinijos iššūkį, JAV Valstybės sekretorius sako, kad šiandien dėmesys sutelktas į Rytų Europą ir pagrindinę priešininkę.

Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, NATO šalys sutinka, kad reikia ieškoti būdų, kaip regione užtikrinti saugumą.

LRT.lt primena, kad sekmadienį, viešėdamas Vilniuje, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Minsko kurstoma migrantų krizė yra „ciniška ir nehumaniška“, todėl Aljansas ir Europos Komisija įsipareigoja stiprinti partnerystę kovoja su hibridinėmis grėsmėmis.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko beveik 4,2 tūkst. migrantų. Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine ataka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt