Pasaulyje

2021.11.30 22:58

Barbadosas nutraukė 400 metų ryšius su Britanijos karūna ir tapo jauniausia respublika pasaulyje: ką tai keičia šalyje?

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.30 22:58

Barbadosas nutraukė keturių šimtų metų ryšius su Britanijos karūna ir tapo jauniausia respublika pasaulyje, kai vietoj karalienės Elžbietos II, valstybės vadove – prisaikdinta pirmoji prezidentė. Ceremonijoje Karibų jūros saloje dalyvavo ir monarchės sūnus, sosto įpėdinis princas Charlesas – jis pasmerkė du šimtus metų vergovės, bet sakė, kad ryšiai išliks.

Karalienė vis dar yra 14 valstybių valdovė, bet Barbadoso pavyzdys gali paskatinti ir kitas šalis.

Panorama. Brangsta ir dujos ir elektra – už pastarąją mokėsime dešimtadaliu brangiau, už dujas – trečdaliu

Dvylika varpo dūžių – ir pasaulyje atsiranda dar viena respublika. Šiandien ir Barbadoso nepriklausomybės diena, 55 metai nuo tada, kai šalis atsiskyrė nuo imperiją praradusios Britanijos. Nuo vidurnakčio skyrybos galutinės – karališkoji vėliava nuleidžiama, ir vietoj jos Karibų jūros sala renkasi respublikos kelią. Aikštėje, kur pernai nukelta admirolo Nelsono statula, padaryta išimtis iš pandeminės komendanto valandos.

Iškilmes sveikina monarchės pasiuntinys princas Čarlzas – jam prieš ketvirtį amžiaus jau yra tekę sveikinti Honkongą, kurio išsižadėjimas buvo britų imperijos epilogas.

Šios respublikos sukūrimas - tai nauja pradžia, bet kartu tai ir taškas ilgoje tiesėje. Gairė ilgame kelyje, kuriuo jūs ne tik keliaujate, bet kurį patys nutiesėte nuo tamsiausių mūsų praeities dienų, nuo siaubingojo vergovės žiaurumo, kuris visam laikui juodina mūsų istoriją.

Barbadosas pirmuosius du šimtus metų formaliai vergavo britų karūnai. Kai salą 1625-aisiais pasiekė pirmasis laivas, čia sukurtas pelno modelis, kurį britai vėliau išplėtė ir į kitas regiono salas ir net į Ameriką. 600 tūkstančių vergų atgabenta iš Afrikos į cukranendrių plantacijas. Dauguma barbadosiečių – afrikiečių kilmės.

Karalienei atstovavusi generalgubernatorė prisaikdinama pirmąja prezidente. Damą Sandrą Mason spalį beveik vienbalsiai išrinko parlamentas, ji šalies istorijon įrašyta dar prieš pusę amžiaus, kai tapo pirmąja moterimi, kuriai čia leista verstis advokato praktika. Ji nori, kad Karibų jūros šalys sukurtų ką nors panašaus į Europos Sąjungą.

„Ar pavėjui, ar prieš vėją, laivas „Barbadoso respublika“ pakėlė bures pirmajai kelionei. Tegu ji atlaiko visas audras ir mūsų šalį bei piliečius saugiai gabena į tolumas ir krantus, kurie mūsų laukia“, – sako Barbadoso prezidentė Sandra Mason.

Bet sala, neturinti nė 300 tūkstančių gyventojų, naują aušrą pasitinka be didelio entuziazmo. Pandemija sugriovė turizmą, kainos pakilo, nedarbas išaugo, o kodėl reikia prezidentės vietoj karalienės, ne visiems aišku.

Jos darbas – atvesti Barbadosą į 21 amžių ir išsilaisvinti iš vergo ir vergvaldžio pančių. Štai ką turės padaryti.

Nemanau, kad Barbadosas tam pasirengęs. Mes jau nepriklausomi, o vis dar sunkiai verčiamės. Taip, Karibų regione gal būsime stipresni, bet vis vien nemanau, kad esame tam pasirengę.

Princo Charleso pakvietimas, ir ypač apdovanojimas svarbiausiu, Laisvės ordinu, sukėlė diskusijų. Bet, šiaip ar taip, kai jis pats perims monarchijos sostą, Barbadoso pavyzdžiu gali sekti ir kitos šalys. Dabar karalienę Elžbietą II kaip valstybės vadovę pripažįsta dar 14 šalių. Jai valdant per pusę amžiaus karūnos atsisakė Dominika, Gajana, Trinidadas ir Tobagas, Fidžis ir Mauricijus.

Ne monarchas, o popmuzikos atlikėja milijardierė Rihana – garsiausia Barbadoso ambasadorė. Ją respublikoniškojo judėjimo lyderė, premjerė, skelbia nacionaline didvyre, ir linki jos pačios garsiosios dainos žodžiais.

Naujoji prezidentė, kaip ir visa šalis, dievina kriketą. Ryšiai su buvusia dominija gilūs. Barbadosas lieka 54 šalis vienijančioje Britų Sandraugoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt