Pasaulyje

2021.11.30 15:51

Putinas teigia, kad Vakarai ir Ukraina „kelia grėsmę Rusijos saugumui“

atnaujinta 16.18
ELTA2021.11.30 15:51

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad „karinės pratybos ir kiti Vakarų bei Ukrainos veiksmai kelia grėsmę Rusijos saugumui“, ir perspėjo neperžengti Kremliaus „raudonųjų linijų“.

Kreipdamasis į investuotojų konferenciją vaizdo įrašu, V. Putinas nepasakė, ar Maskva planuoja perkelti karius per Ukrainos sieną, kaip jau kelias savaites tvirtina Vakarai.

„Žiūrėkite, metų pradžioje jie kalbėjo apie galimą Rusijos karinę intervenciją į Ukrainą. Bet, kaip matote, tai neįvyko“, – sakė V. Putinas.

„Kalbama ne apie įsikišimą ar nesikišimą, kariavimą ar nekariavimą. Kalbama apie santykių pataisymą“, – sakė V. Putinas ir pridūrė, kad svarbu atsižvelgti į visų šalių saugumo interesus. „Jei mes nuoširdžiai stengsimės to pasiekti, niekas nejaus pavojaus“.

V. Putinas kreipėsi į investuotojus tuo metu, kai tarp Maskvos ir Briuselio tvyro įtampa, o NATO ieško būdų, kaip atremti naują Rusijos kariuomenės telkimą Ukrainos pasienyje. Kariuomenė iš naujo telkiama panašiai kaip pavasarį, kai Rusija sutraukė prie Ukrainos sienų maždaug 100 tūkst. karių, bet vėliau paskelbė neva juos atšaukusi.

V. Putinas pareiškė, kad Maskva susirūpinusi dėl Vakarų žingsnių surengti didelio masto iš anksto nepaskelbtas karines pratybas prie Rusijos sienų, ypač akcentuodamas JAV vadovaujamas pratybas Juodojoje jūroje.

Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas savo ruožtu pažėrė daugybę naujų kaltinimų Kijevui ir pareiškė, kad Rusija pasilieka teisę reaguoti, jei iškiltų grėsmė jos saugumui.

„Mes tiesiog neturime teisės atmesti galimybės, kad Kijevo režimas gali leistis į karinę avantiūrą. Visa tai kelia tiesioginę grėsmę Rusijos saugumui“, – žurnalistams sakė S. Lavrovas. Jis kalbėjo kartu su kolega iš Brazilijos Carlosu Franca.

„Jei Vakarai nesugebės suvaldyti Ukrainos, bet, priešingai, ją kurstys, tada, žinoma, imsimės visų būtinų žingsnių, kad patikimai užtikrintume savo saugumą“.

Praėjusią savaitę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad savo kariuomenės judėjimu prie sienos Rusija siunčia „labai pavojingus“ signalus, ir perspėjo, kad jo kariuomenė pasirengusi atremti bet kokį puolimą.

V. Putinas sako, kad jo perrinkimo galimybė 2024 metais „stabilizuoja“ Rusiją

Rusijos prezidentas V. Putinas antradienį pareiškė, kad pernai priimtos Konstitucijos pataisos, leidžiančios jam siekti dar dvi prezidento kadencijas, „stabilizuoja“ šalį, bet nepasakė, ar jis iš tikrųjų kandidatuos.

Rusijos investicijų forume per vaizdo įrašą V. Putinas sakė, kad „dar nenusprendė“, ar kandidatuos į prezidentus 2024 m., kai baigsis dabartinė, antra iš eilės, kadencija.

„Bet pats šios teisės egzistavimas jau stabilizuoja vidaus politinę situaciją“, – sakė ilgametis Rusijos vadovas. „Kol kas užtenka to, kad turiu teisę būti išrinktas“, – sakė jis ir pridūrė, jog dar per anksti kalbėti apie 2024-uosius.

69 metų V. Putinas šiuo metu eina ketvirtąją prezidento kadenciją, į valdžią jis atėjo 2000 metais. Pernai valdžios institucijos pakeitė Rusijos Konstituciją, kad V. Putinas galėtų eiti dar dvi šešerių metų kadencijas iš eilės, tad jis gali likti valdžioje iki 2036 metų.

Rusijos opozicija kritikavo pataisas sakydama, kad V. Putinas, kuriam 2036 m. sukaks 84 metai, planuoja valdyti iki gyvos galvos.

Praėjusį mėnesį interviu CNBC V. Putinas atsisakė pasakyti, ar planuoja likti Kremliuje po 2024-ųjų, ir teigė, kad kalbos apie galimą jo įpėdinį „destabilizuoja“ šalies politinę sistemą.

Pirmaisiais metais Kremliuje V. Putinas stiprino savo valdžią žadėdamas stabilumą po audringo praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio, sekusio po Sovietų Sąjungos žlugimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt