Pasaulyje

2021.11.30 13:02

Nyderlandų sveikatos specialistai: viruso omikron atmaina buvo užfiksuota savaite anksčiau, nei manyta

atnaujinta 17.46
LRT.lt, BNS2021.11.30 13:02

Naujoji koronaviruso omikron atmaina Nyderlanduose galėjo būti užfiksuota savaite anksčiau, nei iš pradžių manyta, skelbia BBC.

Naujoji koronaviruso omikron atmaina Nyderlanduose galėjo būti užfiksuota savaite anksčiau, nei iš pradžių manyta, skelbia BBC.

Pasak Nyderlandų visuomeninės sveikatos tarnybos pareigūnų, jie teigia atradę omikron variantą testų mėginiuose, kurie buvo paimti nuo lapkričio 19-os iki lapkričio 23 dienos.

„Kol kas nėra aišku, ar šie žmonės lankėsi Pietų Afrikos regione“, – kalbėjo Nyderlandų sveikatos specialistai.

Manyta, kad pirmieji šios atmainos atvejai Nyderlanduose buvo nustatyti ištyrus dviejų KLM skrydžių keleivius, atvykusius iš Pietų Afrikos. Tie lėktuvai į Amsterdamą atvyko lapkričio 26 dieną; 61 keleiviui buvo patvirtinta koronavirusinė infekcija, o omikron varianto sukelta COVID-19 tąkart nustatyta 14 asmenų.

Minėti du atvejai Nyderlanduose nustatyti keliomis dienomis anksčiau, nei Pietų Afrika pirmąkart pranešė Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) apie naująją atmainą.

PSO paskelbė omikron „susirūpinimą keliančiu“ variantu.

„Artimiausiu laikotarpiu bus atliekami įvairūs omikron varianto paplitimo Nyderlanduose tyrimai“, – nurodė institutas ir pridūrė, kad iš naujo bus ištirta daugiau anksčiau paimtų mėginių.

Patvirtinę 16 omikron atvejų Nyderlandai yra viena daugiausiai jų užfiksavusi Europos valstybių.

Asmenys, skridę minėtais dviem lėktuvais iš Pietų Afrikos, kuriems patvirtinta omikron sukelta koronavirusinė infekcija, šiuo metu karantinuojasi.

Omicron variantas pirmą kartą buvo nustatytas Pietų Afrikos Respublikoje lapkričio 24 dieną.

Pietų Afrikos mokslininkai pranešė praėjusią savaitę aptikę naują koronaviruso variantą su daug mutacijų.

Atradus omikron variantą, visame pasaulyje skubama riboti keliones.

Vis daugiau šalių, įskaitant Didžiąją Britaniją, Indoneziją, Kuveitą, Nyderlandus, Katarą, Saudo Arabiją, Indoneziją ir JAV, įveda kelionių suvaržymus pietinei Afrikai.

PSO ragina imtis „racionalių“ priemonių reaguojant į omikron atmainą

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį paragino šalis išlikti ramias ir imtis „racionalių“ priemonių reaguojant į naują, sparčiai plintančią pandeminio koronaviruso atmainą omikron.

„Raginame visas valstybes nares imtis racionalių, proporcingų rizikos mažinimo priemonių“, – pranešime sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Vis dar turime daugiau klausimų nei atsakymų apie omikron poveikį perdavimui, ligos sunkumui ir testų, gydymo ir vakcinų veiksmingumui“, – pridūrė jis.

Naujoji atmaina, apie kurią PSO pirmuosius pranešimus gavo iš Pietų Afrikos mažiau nei prieš savaitę, sparčiai plinta įvairiuose žemynuose.

Dešimtys šalių jau įvedė kelionių suvaržymų, bet PSO įspėja to nedaryti, baimindamasi, kad uždrausti keliones iš tų šalių, kur pirmiausiai buvo pastebėta naujoji atmaina, gali būti nesąžininga ir kad tokie draudimai neskatintų stebėti viruso.

„Dėkoju Botsvanai ir Pietų Afrikai už tai, kad [jos] taip greitai aptiko šį variantą, atliko sekoskaitą ir pranešė [apie jį]", – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Mane labai neramina tai, kad šias šalis kitos [valstybės] dabar baudžia už teisingą poelgį“, – pridūrė jis.

PAR mokslininkai pranešė aptikę naują pandeminio koronaviruso variantą su daugeliu mutacijų, o PSO įspėjo, kad šis variantas kelia „labai didelę“ riziką pasaulyje.

„Daugiau klausimų nei atsakymų“

Tuo pačiu metu Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pabrėžė, jog vis dar neaišku, koks šios atmainos pavojingumas.

„Vis dar turime daugiau klausimų nei atsakymų apie omikron poveikį perdavimui, ligos sunkumui ir testų, gydymo ir vakcinų veiksmingumui“, – pridūrė jis.

PSO vadovo teigimu, nestebina, kad šalys nori apsaugoti savo piliečius „nuo dar nevisiškai suprantamo varianto“.

„Tačiau lygiai taip pat esu susirūpinęs tuo, kad kelios valstybės narės įveda šiurkščias, visa apimančias priemones, nepagrįstas įrodymais... [Jos] nėra veiksmingos pačios savaime ir... tik didins neteisybę“, – sakė jis.

Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas taip pat akcentavo didžiulius skirtumus tarp šalių kalbant apie vakcinas: turtingosios turi dideles jų atsargas ir pradeda skiepyti stiprinamąja doze, o neturtingesnėse šalyse daug net pažeidžiamiausių grupių žmonių vis dar laukia pirmosios dozės.

Sveikatos apsaugos ekspertai seniai perspėja, kad leidžiant COVID-19 nevaržomai plisti, tam tikrose vietose smarkiai padidėja naujų, pavojingesnių koronaviruso atmainų atsiradimo tikimybė ir taip kyla pavojus visam pasauliui.

„Kuo ilgiau leisime pandemijai tęstis, nesugebėdami spręsti neteisybės dėl vakcinų ar tikslingai, nuosekliai taikyti visuomenės sveikatos bei socialinių priemonių, tuo daugiau suteiksime šiam virusui galimybių neprognozuojamai ar nestabdomai mutuoti“, – pabrėžė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt