Pasaulyje

2021.11.30 11:59

Vokietijos ir JAV diplomatijos vadovai įspėja Rusiją dėl agresijos prieš Ukrainą

atnaujinta 15.04
ELTA, BNS2021.11.30 11:59

Kadenciją baigiantis Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas ir JAV diplomatijos vadovas Antony Blinkenas įspėjo Rusiją dėl naujo ginkluoto konflikto su Ukraina.

„Už bet kokią agresijos formą Rusija turėtų sumokėti didelę kainą“, – pareiškė jis antradienį prieš išvykdamas į NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą. Todėl ypač svarbu „sąžiningi ir tvarūs žingsniai deeskalacijos link“, kurie galimi tik derybų keliu. „NATO parama Ukrainai yra nepalaužiama, jos nepriklausomybė, teritorinis vientisumas ir suverenumas -neginčijami“, – „Reuters“ citavo politiko žodžius.

Anot H. Maaso, karinis Rusijos aktyvumas pasienyje su Ukraina kelia „didžiausią susirūpinimą“. Prie padėties švelnėjimo neprisideda ir didėjantis paliaubų pažeidinėjimų Rytų Ukrainoje skaičius ir trikdymas dirbti specialiajai Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misijai.

Jau kurį laiką netyla pranešimai apie rusų pajėgų telkimą pasienyje su Ukraina. NATO ir Ukraina įspėja, kad dalinių judėjimas netoli sienos gali pranašauti atvirą karinę konfrontaciją. Rusija tikina, jog neketina įžengti į Ukrainą.

JAV: bet kokia Rusijos agresija prieš Ukrainą sulauktų rimto atsako

Seniai suplanuotas susitikimas Latvijos sostinėje vyksta neramiu laikotarpiu NATO rytiniame sparne, sąjungininkams taip pat stengiantis suvaldyti migracijos krizę, dėl kurios Vakarų šalys kaltina Kremliaus remiamą autoritarinį Baltarusijos režimą.

Vakarų šalys, įskaitant Jungtines Valstijas, baiminasi, kad Maskva galbūt planuoja įsiveržti į Ukrainą ir įdėmiai stebi Rusijos pajėgų telkimą šalia šios šalies sienų.

„Bet kokie eskaluojantys Rusijos veiksmai keltų didelį susirūpinimą Jungtinėms Valstijoms, kaip ir Latvijai, o bet kokia atsinaujinusi agresija išprovokuotų rimtų padarinių“, – A. Blinkenas sakė per spaudos konferenciją su Latvijos užsienio reikalų ministru Edgaru Rinkevičiumi.

„Mes jau daug kartų matėme tokią Rusijos taktiką“, – nurodė jis.

Maskva, 2014 metais aneksavusi Ukrainai priklausantį Krymą ir remianti su Kijevo vyriausybe kovojančius separatistus, griežtai neigia planuojanti kokį nors antpuolį ir kaltina NATO kurstant įtampą.

NATO diplomatai sakė, kad blokui lieka neaiškūs Rusijos prezidento Vladimiro Putino ketinimai, bet ministrai aptars atsarginius planus atvejui, jeigu Rusija iš tikrųjų įsiveržtų.

JAV vadovaujamas aljansas siekia pabrėžti, jog jeigu būtų sukelta grėsmė Ukrainai, Kremliui tai labai brangiai kainuotų, bet tuo pačiu blokas stengiasi neprovokuoti Maskvos tolesnės agresijos.

Pareigūnai tikisi, kad bus aptartos galimybės toliau teikti paramą Ukrainos kariuomenei ir galbūt sustiprinti NATO pajėgas palei bloko rytines sienas.

Tačiau jie nurodo, kad narystės NATO siekiančiai Ukrainai – kurios ministras į susitikimą atvyks trečiadienį, antrą derybų dieną, – netaikoma Aljanso kolektyvinės gynybos sąlyga.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas paragino Rusiją „pademonstruoti skaidrumą ir sumažinti įtampą“.

„Kariuomenės stiprinimas yra neprovokuotas ir nepaaiškinamas. Jis kelia įtampą ir neteisingo vertinimo riziką“, – sekmadienį Latvijoje sakė NATO vadovas J. Stoltenbergas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt