Pasaulyje

2021.11.29 10:25

Lukašenka: Vakarai platina „klaidingą informaciją, kad Rusija ruošiasi pulti Ukrainą“

atnaujinta 15.31
LRT.lt, BNS, ELTA2021.11.29 10:25

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka pirmadienį su šalies gynybos pareigūnais aptarė saugumo situaciją regione ir teigė, kad „Vakarai skelbia klaidingą informaciją, apie tai, kad Rusija ruošiasi pulti Ukrainą“, skelbia valstybinė naujienų agentūra „BelTa“.

„Dar kartą mūsų konkurentai, tiksliau, priešai, bando pertvarkyti Rusiją. Jie išplatino „šį faktą“, kad Rusija ruošiasi atakuoti Ukrainą“, – gynybos atstovų susitikime sakė neteisėtas Baltarusijos lyderis.

Jis taip pat negailėjo kritikos Vakarų valstybėms ir patikino, kad „nenori žvanginti ginklais ir karu“.

„Mes nenorime jais žvanginti. Mes suprantame kas yra karas. (...) Dabar gyvename daugiau mažiau ramiai ir jo nenorime. Jeigu jie norės su mumis kalbėtis, kaip su taikiais žmonėmis, mes esame pasiruošę tai daryti. Bet jei kas nors ateis prie mūsų su ginklu ar kardu, turėsime atsakyti“, – aiškino A. Lukašenka.

„Jie [Vakarų šalys] puikiai suvokia: jeigu jie sukels karelį Donbase arba kur nors prie sienos su Rusija, Baltarusija neliks nuošalyje. Ir aišku, kieno pusėje bus Baltarusija“, – prezidentūros spaudos tarnyba citavo A. Lukašenka pasisakymą per vieną strateginį pasitarimą Gynybos ministerijoje.

„Jie tai supranta, todėl jau pradėjome stiprinti savo šiaurinę [ir] Baltarusijos sieną su Ukraina. Nors tam jokių faktų, priežasčių šiandien nėra. Ten – visiška ramybė ir netgi ramiau negu buvo anksčiau“, – pridūrė jis.

Tačiau A. Lukašenka teigė, kad Vakarų šalys prie sienų su Baltarusija telkia savo pajėgas.

„Jie ten perkelia karinį kontingentą ir apie tai atvirai skelbia, – sakė jis. – Šiuo etapu – apie 8 tūkst. [karių]. Kas dedasi prie [Baltarusijos] vakarinės sienos su Lenkija ir Pabaltiju – jūs gerai informuoti.“

Apkaltino Lietuvą

Baltarusijos autoritarinis lyderis A. Lukašenka pirmadienį apkaltino Lietuvą „migrantų žudymu“, pasirodžius tarptautinių organizacijų nepatvirtintiems pranešimams apie dar vieną mirtį prie rytinės Europos Sąjungos (ES) valstybės sienos.

„Šioje migracijos krizėje niekšai nuėjo taip toli, kad žudo žmones“, – sakė A. Lukašenka per susitikimą su Baltarusijos gynybos ministerijos atstovais.

„Migrantai atvežami prie Baltarusijos sienos „negyvi, o gal pusgyviai“ iš ES pusės ir ten išmetami“, aiškino Baltarusijos autoritaras A. Lukašenka, pasirodęs vilkintis karinę uniformą.

Lietuvos VSAT atstovai dar sekmadienį paklausti apie tokius Minsko režimo pranešimus, nurodė tokios informacijos neturintys.

„Informacijos apie tokį galimą įvykį VSAT neturi. Beje, toje baltarusių maždaug nurodytoje vietoje pastaruoju metu nebuvo migrantų bandymų patekti į Lietuvą, nebuvo ir neįleidimo atvejų“, – nurodė VSAT atstovas Giedrius Mišutis.

Lenkija, Latvija ir Lietuva pastaraisiais mėnesiais registruoja išaugusį migrantų srautą iš Baltarusijos. Europos Sąjunga kaltina Minsko režimą sąmoningai kurstant chaosą prie Bendrijos sienų, o Baltijos valstybės ir Lenkija šiuos veiksmus vadina hibridine agresija. Minskas atmeta visus kaltinimus.

Šiais metais per Baltarusijos sieną į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją pateko keli tūkstančiai migrantų, dauguma jų – iš Irako. Lietuvoje ir Lenkijoje dėl migrantų krizės pasienyje įvesta nepaprastoji padėtis, Latvijoje – ekstremalioji padėtis, pradėtos statyti pjaunančios vielos užtvaros, sustiprinta sienos apsauga.

Vakarų valstybės šį mėnesį taip pat reiškė reiškė susirūpinimą dėl padidėjusio Rusijos karinio aktyvumo prie sienos su Ukraina.

Ukraina ir jos sąjungininkės Vakaruose taip pat kaltina Rusiją siunčiant karius ir ginklus per sieną, kad paremtų kovotojus dviejuose prorusiškuose separatistiniuose regionuose, tačiau Maskva šiuos kaltinimus neigia.

Penktadienį NATO vadovas Jensas Stoltenbergas Vakarų vardu vėl išreiškė susirūpinimą dėl rusų pajėgų telkimo ir perspėjo, kad „jei Rusija panaudos jėgą prieš Ukrainą, tai jai kainuos ir sukels pasekmių“.

Maskva atmetė Vakarų kaltinimus, esą Rusija gali ruoštis invazijai į Ukrainą, ir apkaltino dirbtinai kurstant įtampą regione.

Tuo metu A. Lukašenka pirmadienį kaltino Vakarų šalis, kad šios intensyvina karinę veiklą prie Rusijos sienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt