Pasaulyje

2021.11.29 12:14

„Memorial“ valdybos pirmininkas: Putino propagandos nuostata – už pergalę Stalinui galima atleisti beveik viską

Tadas Paškevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.11.29 12:14

„Valstybė“ – į klausimą, kas nori uždaryti žymiausią Rusijos žmogaus teisių organizaciją „Memorialas“, atsako jos valdybos pirmininkas ir Andrejaus Sacharovo premijos laureatas Olegas Orlovas. Jis įsitikinęs, tokį sprendimą galėjo priimti tik prezidento administracija. Antradienį prasidėjo teismas prieš „Memorialo“ padalinį, atsakingą už žmogaus teises, ketvirtadienį – prieš padalinį, vykdantį istorinius tyrimus apie Sovietų Sąjungos vykdytus nusikaltimus. Abu teismai buvo atidėti, tad bent kol kas „Memorialas“ tęsia veiklą. Bet dėl organizacijos ateities lieka tik viltis, nes Rusijoje „užsienio agentais“ skelbiama viena organizacija po kitos.

„Ten viskas suformuluota neaiškiai, nekonkrečiai, neaišku, kaip jį reikia vykdyti, kokiomis aplinkybėms galima priklijuoti „užsienio agento“ etiketę. Ir taip padaryta tyčia, kad būtų galima bet kada nubausti kokią nors organizaciją, o po to suformuluoti „ne vieną kartą pažeidė įstatymus“, – kalbėjo O. Orlovas.

2009-aisiais žmogaus teisių centro Memorialas valdybos pirmininkas Olegas Orlovas kartu su dar dviem centro atstovais gavo prestižinę Andrejaus Sacharovo premiją. Apdovanojimą, pavadinta sovietų disidento, sugalvojusio Memorialo idėją, vardu. Paklaustas apie premiją Orlovas teigia: mielai ją mums parodytų, bet dabar ji išimta iš rėmėlių ir bus demonstruojama teisme, kaip grupės pilietinės veiklos įrodymas.

Savaitė. Amerika ir Europa jau kitų metų pradžioje gali susidurti su nauju Putino karu Ukrainoje: šįkart tai nebepanašu į blefą

Neuždaryti seniausios ir žymiausios Rusijos žmogaus teisių organizacijos paragino Baltijos šalių vadovai. Mūsų regionui organizacijos veikla svarbi dėl atliekamų istorinių tyrimų apie Sovietų Sąjungos vykdytus nusikaltimus, ypač kai besižavinčių J. Stalinu Rusijoje daugėja. Anot O. Orlovo, valdžiai vienodai nepatinka Memorialo darbas ir su dabartimi, ir su praeitimi. Bet sakyti, kad V. Putinas nori tiesiog pateisinti J. Staliną, būtų supaprastinimas.

„Tai nereiškia, kad jie nori reabilituoti J. Staliną ar nustoti kalbėti apie jo represijas. Pats V. Putinas, prieš dvejus metus, jei neklystu, pačiame Maskvos centre atidarė didelį paminklą politinių represijų aukoms.

Jis ten atvyko, jis tą paminklą atidarė, pasakė gerų žodžių ir niekas nežada to paminklo nuversti. Tačiau mūsų santykis su šiomis represijomis skirtingas. Jie (turiu omenyje valstybę) sako: prisiminkim, gėdėkime, išsaugokime politinių represijų aukų atminimą. Jie kalba tokiu tonu, lyg kalbėtų apie kokios nors stichijos aukas, pavyzdžiui, žemės drebėjimo: įsivaizduokite, įvyksta žemės drebėjimas, pastatome aukoms paminklą ir prisimename jas“, – teigė „Memorial“ valdybos pirmininkas O. Orlovas.

Pasak prestižinės premijos laureato, esminį Memorialo ir valdžios požiūrių skirtumą parodo ant paminklo Gulago aukoms esantis užrašais „atleisti“.

„Mums žodis „atleisti“ – nepriimtinas. Mes kalbame apie valstybės vykdytus nusikaltimus, o ne apie kokios stichijos aukas ar kokių nors pavienių NKVD`istų ekscesus“, – aiškino O. Orlovas.

Paklaustas, kaip vertina sociologinių apklausų duomenis, pavyzdžiui, tai, kad Rusijoje 51-as procentas J. Staliną vertina arba teigiamai, arba palankiai, Sacharovo premijos laureatas sako, į apklausas reikia žiūrėti kritiškai, nes Rusija nelaisva valstybė, tad ir apklausos tokios pat. Tačiau tendenciją O. Orlovas visgi mato. Anot jo, tai propagandos pasekmė.

„Pasikartosiu, valstybinė propaganda neteisina masinių Stalino laikų politinių represijų, masinių žudynių ir panašiai: „ten komunistai,“ – pas mus kalbama. Putinas, jo aplinka, „Vieningoji Rusija“ taip nešneka. Jie sako: „taip, tai blogai, bet prisiminkime ir kas buvo gero“, – apie valdančiosios partijos veiksmus Rusijoje kalbėjo „Memorial“ valdybos pirmininkas.

O. Orlovo vertinimu, esminis šios valdžios linijos elementas – antrasis pasaulinis karas.

„Pergalė Didžiajame Tėvynės kare. Ir už šią pergalę Stalinui galima daug, daug ką, beveik viską atleisti. Štai kaip veikia oficiali propaganda: represijos blogai, bet pergalė kare daug kartų svarbesnė“, – kalbėjo O. Orlovas.

Toks karo sureikšminimas – nuoskaudos dėl Sovietų Sąjungos žlugimo, – sako O. Orlovas. Tuo dabartinė Rusija primena tarpukario Vokietiją.

„Visiškai tas pats vyksta iki šiol, kaip bebūtų keista, po tiek metu nuo Sovietų Sąjungos žlugimo, o daug kam tai svarbu – „buvome galinga valstybe, aš toks mažytis, bet buvau dalis šios didžios valstybės, mūsų bijo, o dabar kas?

Dabar „draugas Putinas“ kuria kažką panašaus į Sovietų Sąjungą ir šalies viduje, ir išorėje – gamina tam tikras teritorijas, kurios, išskyrus Krymą, lyg ir ne Rusijos, bet Rusijos kontroliuojamos“, – teigė žmogaus teisių organizacijos „Memorial“ atstovas.

Tačiau, kaip pabrėžia žmogaus teisių gynėjas, V. Putinas nėra vienišas, Rusijoje daug pritariančių jo sumanymams ir veiksmams.

„Daug kam tai patinka ir šitame fone yra prisimenamas didysis Sovietų imperijos statytojas Stalinas“, – pridūrė O. Orlovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt