Pasaulyje

2016.11.23 06:53

JT: padėtis Alepo mieste – siaubinga

Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.23 06:53

Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisija sako, kad padėtis Sirijos Alepo mieste yra „siaubinga“. Sirijos vyriausybės pajėgoms vis labiau apsupant rytinę Alepo dalį Vakarai sako, kad Alepo žlugimas yra neišvengiamas ir Basharas al Assadas greičiausiai perims miesto kontrolę. Jungtinės Tautos ypač nerimauja dėl žmonių įkalintų apsuptame mieste, skaičiuojama, kad šiuo metu labiausiai bombarduojamoje Alepo dalyje gali būti apie 250 tūkst. žmonių.

Kažkada pramonės centras ir didžiausias Sirijos miestas dabar yra pasaulio neveiksnumo pavyzdys. Sirijos vyriausybė, padedama Rusijos pajėgų, jau kurį laiką intensyviai bombarduoja Alepo gyventojus. Sirijos vyriausybės pajėgos antradienį rytinėje Alepo dalyje išplatino lankstinukus, kuriuose civiliai raginami palikti miestą ir bendradarbiauti su vyriausybės pajėgomis. Žmonėms trūksta maisto ir vaistų. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad šiuo metu visoje šalyje apsuptuose miestuose įkalinta apie milijoną žmonių.

Jungtinių Tautų stebėjimo organizacijos teigia nebeturinčios žodžių, kurie apibūdintų, kokia tragiška padėtis Alepe.

„Padėtis Rytų Alepe yra tiesiog siaubinga, žodžiais nenusakoma, mums net sunku kažką naujo pasakyti, nes tai neapsakomai bjauru. Bendras vaizdas yra tiesiog siaubingas“, – aiškino JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro atstovas Rupertas Colville`as

Didžiausia kova pirmadienį užvirė Jungtinių Tautų saugumo taryboje tarp dviejų diplomatijos vilkų – Vladimiro Safronkovo ir Samantos Power. Jungtinių Valstijų ir Rusijos ambasadoriai susiginčijo, kai S. Power pasakė, kad Jungtinės Tautos turi įrodymų dėl trylikos Sirijos kariuomenės karininkų, tiesiogiai atsakingų už civilių bombardavimus.

„Mes su Rusija sutinkame, kad negali būti jokių pateisinimų tokioms atakoms, bet leiskite paklausti ar Rusija pasmerks bent vieną Sirijos vyriausybės oro antskrydį šiandien čia, šioje salėje? Pasirinkite vieną iš daugybės ligoninių ar mokyklų, kurias Assado režimas sunaikino. Ar Rusija kada nors pasmerks savo sąjungininką Assadą čia, Tarybos salėje, bent dėl vienos iš šių atakų? Panašiuose posėdžiuose mes dalyvaujame jau beveik penkerius metus, tačiau nepaisant visų įrodymų Rusija dar nė karto apie savo sąjungininką nepasakė nė vieno blogo žodžio“, – kalbėjo JAV nuolatinė ambasadorė Jungtinėse Tautose.

Nuolatinio Rusijos ambasadoriaus Vitalijaus Čiurkino pavaduotojas atšovė, kad kol nebuvo teismo tie 13 asmenų yra nekalti, o kalbą, kaip būdinga Rusijai, bandė nukreipti apie terorizmą. 

„Jūs visą pasaulį norite pasodinti į tribunolą, visą pasaulį. Jūs sakote, kad turite Sirijos generolų sąrašą, tačiau jeigu sakote, kad norite išlikti nešališki, tai kur tos pavardės? Kodėl neįvardijate pavardėmis karo vadų? Kas su jais susitvarkys? Gal jūs dabar jau ir jų bijote? Nebūkite veidmainiai. Pamiršote net apie savo pačių auksinę taisyklę – nekaltumo prezumpciją, nes tiesiog paėmėte ir pasakėte, kas dėl visko kaltas“, – aiškino V. Safronkovas, Rusijos nuolatinio ambasadoriaus JT atstovas.

Rusija ir toliau kaltina pasaulį, tačiau tuo pat metu remia vieną žiauriausių mūsų laikų diktatorių. Pasak Sirijos žiniasklaidos, į Damaską buvo atvykęs Rusijos premjero pavaduotojas Dmitrijus Rogozinas, kuris ir prižiūri būtent gynybos sektorių. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas savo ruožtu apkaltino Jungtinių Tautų vyriausią pasiuntinį Stafaną de Misturą, kad trukdo pasiekti politinį Sirijos konflikto sprendimą.

Tuo metu Vokietijos užsienio reikalų ministras Frank`as-Walteris Steinmeieris sako, kad politinį konflikto sprendimą pavyks pasiekti tik kai Jungtinių Valstijų prezidento postą perims Donaldas Trumpas.

„Mes žinome, kad kol naujoji Jungtinių Valstijų administracija neperims Vašingtono kontrolės, tol negalime priimti svarbių sprendimų norint išspręsti politinį konfliktą. Tačiau svarbiausia, ir mes dėl to sutariame, kad nepaisant karinės padėties, mums reikia kažkaip nugabenti pagalbą gyventojams“, – teigė Vokietijos užsienio reikalų ministras.

D. Trumpo dar reikės laukti mažiausiai du mėnesius, per tą laiką Alepą gali užimti B. Assadas, ir tada kai ateis laikas deryboms dėl taikos, jis jau turės daug daugiau svertų, kad išsilaikytų valdžioje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.