Pasaulyje

2016.11.22 10:47

Estija turi naują premjerą

Estija turi naują ministrą pirmininką – parlamentas pirmadienį juo patvirtino opozicijos politiką Jurį Ratasą. Už 38 metų Centro partijos vadovą balsavo 53 parlamentarai iš 93. J. Ratasas pastaruoju metu buvo parlamento vicepirmininkas, praneša agentūra dpa.

Ligšioliniam vyriausybės vadovui Taaviui Roivasui parlamentas lapkričio 9-ąją pareiškė nepasitikėjimą. Tada pokalbius dėl vyriausybės formavimo pradėjo Centro partija, socialdemokratai ir dešinysis rinkimų aljansas IRL. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid sekmadienį pavedė J. Ratasui sudaryti naują kabinetą.

Kartu su abiejų ligšiolinių T. Roivaso partnerių lyderiais jis pirmadienį pasirašė koalicijos susitarimą. Trijų partijų aljansas turi 56 vietų daugumą iš 101.

Savo kalboje parlamente naujasis premjeras didžiausiais Estijos iššūkiais pavadino demografinę padėtį, stagnuojančią ekonomiką, augančią nelygybę ir saugumo padėtį. Užsienio ir gynybos politikos jis esą neketina keisti. Estijos narystė ES ir NATO yra geriausia saugumo garantija, pažymėjo J. Ratasas.

Trys koaliciją sudarančios ganėtinai skirtingų pažiūrų partijos gavo minimalią persvarą parlamente ir pasidalino ministrų portfelius po lygiai – kiekviena turės po penkis ministrus.

Premjero J. Rataso Centro partija remiasi ir Estijos rusų balsais, bet naujoji koalicija pažadėjo išlaikyti ir stiprinti euroatlantinę šalies orientaciją.