Pasaulyje

2016.11.22 09:28

Žemės drebėjimas Japonijoje sukėlė neaukštų cunamio bangų

BNS 2016.11.22 09:28

Stiprus žemės drebėjimas, antradienį įvykęs prie Japonijos šiaurės rytinių krantų, sukėlė cunamio bangų, įskaitant metro aukščio bangą, pasiekusią anksčiau stichijos nuniokotą Fukušimos atominę jėgainę.

Nacionalinis transliuotojas NHK paragino gyventojus „nedelsiant bėgti“ į aukštesnes vietas, primindamas klausytojams „Didžiojo Rytų Japonijos žemės drebėjimo“.

2011 metų kovą vandenyno dugną supurtęs galingas žemės drebėjimas sukėlė cunamį, per kurį žuvo arba dingo daugiau kaip 18,5 tūkst. žmonių. Milžiniškos vandenyno bangos taip pat sugadino tris Fukušimos 1-osios elektrinės reaktorius ir sukėlė vieną didžiausių pasaulyje branduolinių katastrofų.

Vienas tą jėgainę valdančios bendrovės TEPCO pareigūnas per naujienų konferenciją sakė, kad elektrinę pasiekė metro aukščio banga, bet kompanijos atstovas naujienų agentūrai AFP nurodė, kad pranešimų apie padarytą žalą nėra.

Kelios kitos cunamio bangos, iš kurių didžiausia buvo 1,4 metro aukščio, buvo užfiksuotos kitose šiaurės rytinės pakrantės vietose, nurodė NHK.

Iškart po žemės drebėjimo buvo prognozuota, kad cunamio bangų aukštis gali siekti 3 metrus.

Didžiausia, 1,4 m aukščio banga smogė Sendajaus miestui, esančiam į šiaurę nuo Fukušimos. Tačiau, pareigūnų teigimu, nepranešta apie ten padarytus nuostolius.

Per NHK transliuojamame reportaže apie žemės drebėjimą viduryje ekrano pasirodė didelis užrašas: „Cunamis! Bėkite!“

Šalies meteorologijos agentūra paskelbė gautinį perspėjimą apie cunamį praėjus beveik septynioms valandoms po žemės drebėjimo.

TEPCO anksčiau pranešė, kad kitos – Fukušimos 2-osios – atominės elektrinės vieno reaktoriaus aušinimo vandeniu sistema buvo trumpam automatiškai išsijungusi, bet dabar vėl veikia.

„Dabar didžiausia rizika – kad cunamis gali nunešti užteršto vandens, teršiančio aplinką“, – per televizijos transliuotą spaudos konferenciją Tokijuje sakė TEPCO vyriausiasis jėgainės uždarymo pareigūnas Naohiro Masuda, kalbėdamas apie padėtį Fukušimos 1-ojoje elektrinėje.

Pareigūnai rekomendavo evakuotis daugiau kaip 431 tūkst. žmonių, nurodė nacionalinė ugniagesių gelbėtojų agentūra. Vis dėlto iš karto dar nebuvo žinoma, kiek iš tikrųjų gyventojų paliko savo namus.

Evakuotis norintys pakrantėje gyvenantys žmonės užplūdo kelius, o vienas Fukušimos laikraštis pranešė apie neįprastai ankstyvas rytines eismo spūstis nedideliame Somos mieste.

„Žemė tebedreba“

Nors iškart nebuvo ženklų apie didelius nuostolius ir buvo pranešta tik apie keletą nesunkių sužeidimų, žmonės pakrantėse buvo smarkiai sukrėsti.

„Jis buvo labai stiprus ir tęsėsi labai ilgai“, – apie žemės drebėjimą sakė Akemi Anzai iš netoli nuniokotos Fukušimos jėgainės esančios Minamisomos.

„Įspėjimo apie cunamį sirena girdima nuo pakrantės, – sakė ji naujienų agentūrai AFP. – Žemė tebedreba. Esu labai išsigandusi. Tačiau labiau esu sunerimusi dėl situacijos atominėje elektrinėje.“

JAV Geologijos tarnybos (USGS) duomenimis, 6,9 balo žemės drebėjimas įvyko 6 val. vietos (pirmadienį 23 val. Lietuvos) laiku Ramiojo vandenyno dugne netoli Fukušimos prefektūros. Jo židinys buvo negiliai – 11,3 km gylyje.

Galingi požeminiai smūgiai taip pat kratė pastatus Tokijuje, esančiame maždaug už 230 km į pietus nuo epicentro.

Japonijos meteorologijos agentūra, iš pradžių įvertinusi smūgių magnitudę 7,4 balo, sakė, kad šį drebėjimą galima laikyti pakartotiniu 2011 metų kovo drebėjimo pakartotiniu smūgiu.

Regione laikinai buvo sustabdytas greitųjų traukinių „Shinkansen“ eismas ir uždarytas Sendajaus oro uostas.

NHK parodė keturis nedidelius apsivertusius laivelius, o vienas jų buvo išmestas į krantą Ohamos uoste.

Tuo tarpu žvejybos laivai dėl cunamių pavojaus išplaukė į atvirą jūrą, nurodė laikraštis „Sankei Shimbun“.

NHK taip pat parodė reportažą, kuriame buvo matomas vieną upę Mijagio prefektūroje užplūdęs jūros vanduo, nors iš krantų jis neišsiliejo.

Kai kurie savo namus palikę žmonės savo baimes išsakė „Twitter“.

„Esu kultūros centre, kur glaudžiausi ir per ankstesnę katastrofą (2011 metais), – rašė vienas asmuo. – Šitai man primena apie tai.“

Japonija yra ant keturių tektoninių plokščių sandūros. Šalyje kasmet įvyksta gana smarkių žemės drebėjimų, bet dauguma infrastruktūros objektų yra pastatyti laikantis griežtų saugos standartų, todėl netgi stiprūs smūgiai dažniausiai nepadaro didelės žalos.

Balandį du stiprūs žemės drebėjimai įvyko pietinėje Kumamoto prefektūroje. Tąsyk žuvo 50 žmonių, taip pat padaryta didelės materialinės žalos.