Pasaulyje

2016.11.21 20:24

B. Obamos ir V. Putino paskutinis susitikimas nesušvelnino santykių

Rusija paskelbė, kad Kaliningrado srityje jau veikia galingas raketų kompleksas, galintis pasiekti laivus prie Danijos krantų, o netrukus bus dislokuojamos ir pažangiausios oro gynybos sistemos. Prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad taikytis į NATO verčia tai, jog Aljanso sprendimus primeta vienintelės Jungtinės Valstijos.

Jis paskutinį kartą susitiko su Amerikos vadovu ir pripažino, kad santykiai sunkūs. Vos keturių minučių pokalbis apie Siriją bei Ukrainą, pasak Baracko Obamos, vėl atskleidė rimtus skirtumus.

Prieš pat Azijos ir Ramiojo vandenyno lyderių forumą Peru V. Putino patarėjas užsienio politikai apkaltino šį B. Obamą padarius viską, ką gali, kad dvišaliai santykiai patektų į tokią aklavietę, iš kurios pajudėti naujai komandai būtų sunku, net jei ji norėtų.

Ir, ko gero, paskutinis jų susitikimas akis į akį buvo toks kaip keli ankstesnieji – daugiašalių derybų pašalėje, nė neatsisėdant, vos keturių minučių. B. Obama netgi pabrėžė, kad tai nebuvo derybos – pokalbis buvęs atviras ir mandagus, bet abu aiškiai likę prie rimtai besiskiriančių pozicijų.

 „Mano pokalbis buvo toks kaip ir ankstesni per pastaruosius mėnesius. Nurodžiau, kad tebesame labai sunerimę dėl kraujo liejimo ir chaoso, kurį sėja Assado ir Rusijos kariuomenės nuolatinės bombų atakos prieš Alepo gyventojus, kad pirmiau turime pasiekti humanitarines paliaubas ir imtis judėti politinio sprendimo link. Taip pat kalbėjau apie Ukrainą ir būtinybę įvykdyti Minsko susitarimą“, – sakė JAV lyderis B. Obama.

Jis pridūrė, kad dėl kibernetinių atakų, siekiant paveikti rinkimus, jau nebepriekaištavo – tai jau yra padaręs anksčiau, ir tai nebėra aktualu. V. Putinas pareiškė, kad visada lauks B. Obamos Maskvoje, jei bus galimybių, poreikio ir noro.

„Nors dialogas tarp mūsų nebuvo paprastas – galėtumėte netgi pasakyti, kad dirbti vieniems su kitais buvo sudėtinga, – prezidentas Obama ir aš pabrėžėme, kad visada gerbėme mūsų pozicijas, ir gerbėme vienas kitą“, – sakė V. Putinas.

Jis pridūrė, kad Donaldas Trumpas jam patvirtino norą normalizuoti santykius, ir jis pasakęs tą patį, bet dėl pirmojo susitikimo jie nesitarę, ir jis suprantąs, kad priešrinkiminė retorika skiriasi nuo valdymo.

Tuo pačiu pamėgino užtikrinti ir NATO vadovas – esą per pokalbį telefonu iš D. Trumpo, ilgai niekinusio Aljansą, sulaukęs patikinimo dėl tvirtos paramos NATO ir Europos saugumui.

„Žinoma, ir per rinkimų kampaniją, ir per mano pokalbį telefonu penktadienį, jis nurodė, kaip svarbu Europos sąjungininkams didinti gynybos išlaidas“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Įtakingas Rusijos parlamentaras pirmadienį paskelbė, kad Kaliningrade bus dislokuota ir pažangiausia oro gynybos sistema S400, ne tik raketos „Iskander“. Maskva pranešė, kad ten jau dislokuotas kranto apsaugos raketų kompleksas „Bastion“, galintis pataikyti į laivus prie Danijos krantų.