Pasaulyje

2021.11.26 13:00

Zelenskis: Ukraina „visiškai pasirengusi“ galimai konflikto eskalacijai su Rusija

atnaujinta 18.31
BNS2021.11.26 13:00

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi galimai konflikto su Rusija eskalacijai, augant susirūpinimui dėl rusų pajėgų veiksmų pasienyje.

Jis taip pat tvirtino, kad Kijevas atskleidė sąmokslą įvykdyti perversmą dalyvaujant Rusijos piliečiams, bet savo pareiškimo nedetalizavo.

„Šiandien esama grėsmės, kad rytoj kils karas, – spaudos konferencijoje sakė V. Zelenskis. – Esame visiškai pasirengę eskalacijai.“

„Turime kliautis savimi, savo kariuomene. Ji yra galinga“, – pridūrė prezidentas.

V. Zelenskis paragino rusų prezidentą Vladimirą Putiną paneigti, kad jis planuoja surengti invaziją.

„Rusijos prezidentas turėtų viešai pasakyti: „Mes to neplanuojame“, – sakė ukrainiečių lyderis.

Vakarų valstybės šį mėnesį reiškė susirūpinimą dėl padidėjusio Rusijos karinio aktyvumo prie sienos su Ukraina.

Ukraina ir jos sąjungininkės Vakaruose taip pat kaltina Rusiją siunčiant karius ir ginklus per sieną, kad paremtų kovotojus dviejuose prorusiškuose separatistiniuose regionuose, tačiau Maskva šiuos kaltinimus neigia.

Penktadienį NATO vadovas Jensas Stoltenbergas Vakarų vardu vėl išreiškė susirūpinimą dėl rusų pajėgų telkimo ir perspėjo, kad „jei Rusija panaudos jėgą prieš Ukrainą, tai jai kainuos ir sukels pasekmių“.

Maskva atmetė Vakarų kaltinimus, esą Rusija gali ruoštis invazijai į Ukrainą, ir apkaltino dirbtinai kurstant įtampą regione.

Kremlius taip pat tvirtina, kad Kijevas rengia „provokacijas“ Donbase.

Vaidmuo perversme už „milijardą dolerių“

V. Zelenskio teigimu, Kijevas turi informacijos apie „Rusijos atstovus“, mėginusius įvelti įtakingą ukrainiečių oligarchą Rinatą Achmetovą į sąmokslą įvykdyti perversmą.

Pasak prezidento, Ukraina turi garso įrašą, kuriame rusai „aptarinėja“ R. Achmetovo vaidmenį perversme „už milijardą dolerių“.

Pučą buvo planuota įvykdyti gruodžio pradžioje, siekiant „sukrėsti padėtį mūsų šalyje“, teigė V. Zelenskis.

Komentuodamas šiuos teiginius, Kremlius tvirtino, kad „Rusija niekada nevykdo tokios veiklos“.

Anksčiau šią savaitę Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba perspėjo Rusija, kad jai tektų „brangiai sumokėti“ už invaziją.

Tuo metu V. Putinas reiškia susirūpinimą dėl JAV vadovaujamų karinių pratybų Juodojoje jūroje – svarbiame regione Maskvai, kontroliuojančiai Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį.

Kremliaus šeimininkas taip pat kritikuoja Kijevą dėl turkiškų dronų naudojimą prieš separatistus, teigdamas, kad tokie veiksmai pažeidžia taikos susitarimus.

Trečiadienį kalbėdamasis telefonu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'iu Micheliu, V. Putinas pareiškė nerimaujantis, jog Kijevo „provokacijos“ pakurstys įtampą Rytų Ukrainoje.

Jis taip pat pažymėjo, kad „reikia nutraukti Kijevo vykdomą rusakalbių gyventojų diskriminavimo politiką“.

V. Zelenskis penktadienį perspėjo, kad Rusija ir anksčiau pasitelkdavo „vienos ar kitos tautos“ ginimo argumentą kaip pretekstą agresijai.

Nuo 2014 metų, kai Rusija netikėtai aneksavo Krymą, Ukrainos kariuomenė nuėjo ilgą kelią. Per karą šalies rytuose ukrainiečių kariai sukaupė didelę kovinę patirtį ir sulaukė ginklų bei sunkiosios technikos iš Vakarų sąjungininkių, ypač Jungtinių Valstijų, kurios nuo 2014 metų skyrė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms 2,5 mlrd. JAV dolerių (2,2 mlrd. eurų).

Konfliktas Ukrainos rytuose jau nusinešė daugiau nei 13 tūkst. gyvybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt