Pasaulyje

2021.11.26 11:14

Lukašenka susirinkusiems migrantams žarstė „pažadus“: „Jei norėsite išvykti, mes jums padėsime“

atnaujinta 11.57
BNS, LRT.lt2021.11.26 11:14

Baltarusijos autoritaras Aliaksandras Lukašenka penktadienį aplankė centrą, skirtą šimtams migrantų, likusiems šalyje po bandymų patekti į Europos Sąjungą per Lenkijos sieną, pranešė valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Migrantai susirinko prie prezidento, sveikindami jį plojimais“, – sakė Baltarusijos valstybinė agentūra, taip pat paviešinusi A. Lukašenkos susitikimo su Raudonojo kryžiaus nariais nuotraukas.

A. Lukašenka apžiūrėjo maisto išdavimo punktą logistikos centre šalia Kuznicos-Bruzgių kontrolės punkto, susitiko su Raudonojo Kryžiaus atstovais, nurodė jo spaudos tarnyba.

„Mūsų užduotis yra padėti šiems žmonėms“, – aiškino iš Vakarų kaltinimų dėl siunčiamų migrantų sulaukiantis Baltarusijos diktatorius.

Ragino Vokietiją priimti migrantus

A. Lukašenka paragino Vokietiją priimti Baltarusijos pasienyje esančius migrantus.

„Čia dauguma žmonių, kurie nori suvienyti savo šeimas, pasiimkite tuos žmones pas save. Tai nedidelė našta Vokietijai. Tačiau lenkai tam trukdo“, – sakė jis.

Anot Lukašenkos, Lenkijos valdžia surengė „skerdynes pasienyje“, siekdama „nukreipti dėmesį nuo vidinių problemų“.

„Jei kas nors nori vykti į Vakarus – tai jūsų teisė. Mes nebandysime jūsų sugauti, mušti ir laikyti už spygliuotos vielos“, – sakė A. Lukašenka.

„Žinau, kad stovykloje jau suformavote tam tikrą lyderiaujantį elitą. Tai nėra blogai. Per juos palaikysime ryšį su jumis visais“, – ragino Aliaksandras Lukašenka.

„Dar kartą kartoju: darysime, ką tik norėsite. Mes jūsų nepriversime daryti tai, ko jūs nenorite“, – susirinkusiems migrantams sakė Baltarusijos autoritaras.

„Jei norėsite išvykti, mes jums padėsime“, – aiškino Baltarusijos diktatorius.

Jo teigimu, pasienio apylinkėse toliau „klajoja“ apie 150 žmonių.

Baltarusijoje – 5 tūkst. migrantų

Minėtą stovyklą praėjusią savaitę išvalė pasieniečiai, o migrantai persikėlė į netoliese esantį logistikos centrą.

Pasak A. Lukašenkos, Baltarusijoje šiuo metu yra apie 5 tūkst. migrantų.

„Baltarusijos teritorijoje, neskaitant du tūkstančius [žmonių talpinančios] stovyklos, yra apie 2–3 tūkstančius pabėgėlių iš jūsų šalių. Tačiau tai labai apytikslis skaičius“, – A. Lukašenką citavo valstybinė agentūra BelTA.

„Mes jus gerai pažįstame ir suprantame – jūs bandote patekti į Europą, kur buvote pakviesti“, – sakė A. Lukašenka migrantams tame centre.

„Mes, baltarusiai, ir aš, Baltarusijos prezidentas, darysime, kaip norite jūs, net jei tai blogai lenkams, latviams ir bet kam kitam“, – sakė jis.

Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje Lenkijos ir Vokietijos valdžios leidimo persikelti į ES šalis laukia maždaug 2 tūkst. migrantų, daugiausia iš Irako ir kitų arabiškų šalių. Lenkija, Latvija ir Lietuva pastaraisiais mėnesiais registruoja išaugusį migrantų srautą iš Baltarusijos. Europos Sąjunga kaltina Minsko režimą sąmoningai kurstant chaosą prie Bendrijos sienų, o Baltijos valstybės šiuos veiksmus vadina hibridine agresija. Minskas atmeta visus kaltinimus.

Šiais metais per Baltarusijos sieną į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją pateko keli tūkstančiai migrantų, dauguma jų – iš Irako. Lietuvoje ir Lenkijoje dėl migrantų krizės pasienyje įvesta nepaprastoji padėtis, Latvijoje – ekstremalioji padėtis, pradėtos statyti pjaunančios vielos užtvaros, sustiprinta sienos apsauga.

Padėtis Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje komplikavosi anksčiau šį mėnesį, prie Lenkijos sienos iš Baltarusijos pusės susirinkus keliems tūkstančiams migrantų iš Vidurinių Rytų, norinčių patekti į ES. Lenkijos pareigūnai padėtį apibūdina kaip sunkiausią akimirką nuo krizės pasienyje pradžios.

Kaip pranešama, šių metų rugpjūčio–spalio mėnesiais Lenkijoje užfiksuota per 28,5 tūkst. bandymų neteisėtai kirsti sieną. Daugiausia jų buvo spalį – apie 17,3 tūkst., rugpjūtį – daugiau nei 3,5 tūkst., rugsėjį – beveik 7,7 tūkstančio.

A. Lukašenka, sulaukęs aštrios tarptautinės reakcijos į Minsko įvykdytą „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą, gegužę pareiškė, kad Vakarų valstybės dabar pačios turės kovoti su narkotikų gabenimu ir nelegalia migracija iš jo šalies.

„Anksčiau stabdėme narkotikus ir migrantus – dabar patys juos valgysite ir gaudysite“, – teigė A. Lukašenka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt