Pasaulyje

2021.11.26 07:09

Kuba atidarė centrą, kuriame saugomi Castro raštai

atnaujinta 07.52
ELTA2021.11.26 07:09

Kuba ketvirtadienį atidarė centrą, kuriame saugomi revoliucijos herojaus Fidelio Castro raštai. Centras atidarytas šaliai minint penktąsias jo mirties metines.

Fidelio Castro Ruzo centras sostinėje Havanoje yra pirmas ir vienintelis pastatas Kuboje, pavadintas jo vardu. Praėjus mėnesiui po jo mirties 2016-aisiais priimtas įstatymas draudžia vadinti įstaigas, aikštes, parkus, kelius ar kitas viešąsias vietas buvusio prezidento ir Komunistų partijos lyderio vardu. Be to, atsižvelgiant į F. Castro pageidavimus, draudžiama statyti jam paminklus, biustus, statulas ar lentas su jo vardu ar atvaizdu, nors tai nesutrukdė Havanos gatvėse daugintis freskoms ir plakatams velionio lyderio garbei. Vienintelės išimtys taikomos įstaigoms, sukurtoms vien „jo mąstymui ir darbui tirti bei skleisti“.

Nacionalinis didvyris daugeliui kubiečių, bet piktadarys Vakarams, F. Castro susirgo 2006 m. ir perdavė valdžią savo broliui ir bendražygiui kovotojui revoliucionieriui Rauliui.

F. Castro vadovavo revoliucijai, 1959 m. nuvertusiai diktatorių Fulgencio Batistą, jam priskiriamas Kubos socialinės gerovės sistemos, teikiančios sveikatos priežiūrą ir švietimą visiems, sukūrimas.

Prezidentas Miguelis Diazas-Canelis, 2018 metais perėmęs pareigas iš Raulio Castro, ketvirtadienį tviteryje paskelbė, kad Fidelio Castro biuras vyriausybės būstinėje, Revoliucijos rūmuose, „yra toks, kokį jis paliko paskutinę savo dieną ten“. „Stengiuosi įsivaizduoti jį sunkių mūšių sukūryje per visus tiek daug iššūkių kupinus metus. Tai mane įkvepia, jaudina. Ir aš vis dar kovoju“, – sakė prezidentas.

Venesuelos prezidentas Nicolasas Maduras ketvirtadienį netikėtai atvyko į Havaną šio centro inauguracijai. Tai – pirmoji jo kelionė į Kubą nuo 2019 m. gruodžio mėnesio.

N. Maduras lydėjo M. Diazą-Canelį ir R. Castro per ceremoniją, kurią transliavo valstybinė televizija ir buvo rodomas vaikų teatro spektaklis. Per inauguraciją nebuvo pasakyta jokių kalbų. Anksčiau ketvirtadienį N. Maduras tviteryje gyrė F. Castro kaip „transcendentalų ir nepalaužiamą didvyrį, žinojusį, kaip vadovauti Kubos žmonėms įveikiant sunkumus“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt